mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kredyt EBI na A2 do Świecka

Kredyt EBI na A2 do Świecka

12 maja 2009 r. Europejski Bank Inwestycyjny przyznał AWSA kredyt w wysokości 1 mld Euro z opcją na dodatkowe 200 mln Euro na budowę blisko 106-kilometrowego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami w Świecku.

Kredyt EBI na A2 do Świecka
Kwota kredytu z EBI stanowi 70% wartości projektu, który szacowany jest na 1 mld 650 mln Euro. Sam koszt budowy tego odcinka wynosi 1 mld 298 mln Euro tj. 12,2 mln Euro za kilometr w pełni wyposażonej autostrady.

Równolegle prowadzone są rozmowy z bankami komercyjnymi, u których AWSA ubiega się o kredyt na pozostałą kwotę. Ostateczne podpisanie umów kredytowych, czyli tzw. Zamknięcie Finansowe, które umożliwi faktyczne rozpoczęcie budowy planowane jest na 30 czerwca 2009 r.

Odcinek A2 do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej. Autostrada zostanie oddana do użytku kompleksowo z pełnym wyposażeniem, m.in. Punktami Poboru Opłat, Systemem Alarmowym, Miejscami Obsługi Podróżnych. Generalnym wykonawcą projektu będzie firma Strabag Austria. Harmonogram budowy uzgodniony z rządem zakłada oddanie autostrady do użytku jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~romek 2009-05-18

AW SA jednak nie odpuszcza ceny za km.Bank szacuje kwote na 1mld EUR z dodatkiem 0,2 mld za ten odcine.Cena EUR na dzien dzisiejszy to chyba 4,7 zł/EUR.Rok temu gdy robili przymiarki cena EYR to jakies 3,4zł/EUR czyli dodatkowe korzysci to 1,3 mld zł na tym kontrakcie.Ceny kruszyw te mieszane w betonie spadły o 18%co przy takiej ilosci do wylania robia wielka kasę.Napisana "Koncesja" pod AW SA na ten odcinek blokuje kazda ewentualność ,Skarb Panstwa moze sobie podmuchać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.