mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kto wybuduje A4 do Tarnowa?

Kto wybuduje A4 do Tarnowa?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg na budowę 57 km odcinka autostrady A4 z Szarowa do Tarnowa. Budowa tej trasy ma szansę rozpocząć się już w drugiej połowie bieżącego roku. Autostrada będzie zatem gotowa prawdopodobnie już za dwa lata.

Kto wybuduje A4 do Tarnowa?
Krakowski oddział GDDKiA ogłosił przetarg ograniczony na budowę autostrady A4 do Tarnowa. 57 km fragment pomiędzy węzłami Szarów i Krzyż podzielono na trzy inwestycje: Szarów – Brzesko (23,1 km), Brzesko – Wierzchosławice (20,8 km) i Wierzchosławice – Krzyż (13,1 km). Do 2 lutego bieżącego roku chętni na budowę autostrady powinni złożyć swoje oferty. Następnie maksymalnie 10 firm (konsorcjów) spośród tych, które złożą ważne oferty, zostanie zaproszonych do kolejnego etapu postępowania. Jeśli procedura przetargowa zostanie sprawnie przeprowadzona, to budowa A4 do Tarnowa rozpocznie się już w drugiej połowie 2009 roku na trzech odcinkach jednocześnie, tak by za 2 lata cała autostrada była gotowa.

Odcinek autostrady A4 z Szarowa do Tarnowa będzie autostradą płatną. Nawierzchnia bitumiczna zostanie dostosowana do przenoszenia obciążeń 115 kN na oś. Każda z dwu jezdni autostrady będzie miała po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 m każdy, pas awaryjny i pobocze gruntowe. Na trasie autostrady powstaną cztery węzły autostradowe (Bochnia, Brzesko, Wierzchosławice, Krzyż). Zbudowanych zostanie także sześć Miejsc Obsługi Podróżnych (Kłaj, Stanisławice, Mokrzyska, Bagno, Rudka, Komorów).

Poza tym inwestycja obejmuje przebudowę (lub przełożenie) istniejących dróg poprzecznych, budowę dróg dojazdowych, dwupoziomowych skrzyżowań z drogami poprzecznymi, liniami PKP, rzekami i szlakami migracji zwierząt przecinającymi autostradę (łącznie 65 obiektów inżynierskich), 370 przepustów, kanalizacji deszczowej i urządzeń oczyszczających, urządzeń związanych z ochroną środowiska, m.in. ekranów osłonowych, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz instalację urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Polski południowej i umożliwia dostosowanie połączeń drogowych w związku z koniecznością wynikającą z włączenia państw Europy środkowej i Wschodniej do Unii Europejskiej. Budowa tego odcinka autostrady wpłynie także na odciążenie drogi krajowej nr 4 i istniejących dróg przebiegających w większości przez tereny zabudowane, przez co zmniejszy się uciążliwość ruchu w obszarze narażonym na oddziaływanie hałasu i emisji spalin.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Audi A4 Allroad Quattro - wszędobylskie

auto motor i sport 0000-00-00

Nowe Fordy Ka spłonęły na A-4!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Merlin 2009-01-14

Ruszta, ja oczywiście w żadne tam cuda nie wierzę. Tak naprawdę o to mi tylko chodziło, kiedy będzie wbita pierwsza łopata w ziemię. W końcu trzeba przejść te procedury od początku do końca, żeby wreszcie ruszyła budowa drogi. Ale proszę spojrzeć tylko na autostradę z Gdańska do Nowych Marz. Tam w Gdańsku na początku tylko tablica stała kilka lat temu, było na niej tylko napisane o tym, kto będzie tam budował autostradę. A teraz powstaje już dalszy odcinek z Nowych Marz do Torunia. Gwoli sprawiedliwości, jednak budowa szybciej i sprawniej posuwa się w terenie niezabudowanym, pod tym względem killka ma sporo racji. Więc myślę, że to nie są już tylko bezsilne marzenia o tym odcinku z Szarowa do Tarnowa. Ale nie za bardzo dowierzam tym zapewnieniom ze strony Min. Infrastruktury, że zdąży przed pierwszym gwizdkiem w roku 2012-tym, tzn. ze wszystkimi drogami. To trzeba dopiero sprawdzić !

~Ruszta 2009-01-12

Merlin, jeden już jest od cudów w tym kraju.A Ty chyba wierzysz w czary? Za dwa lata to ona będzie w budowie.Przetargi u nas trwają min.6 miesiecy.Wybór wykonawcy,kontrola,podpisanie umowy,przekazanie placu budowy,wbicie pierwszej łopaty.Wrzesień...może?Nie wspomniałem jeszcze o protestach(już jeden jest,złożyła go firma Poldim,coś im się nie podoba w przetargu). Tak więc jak wystartuje w tym roku na jesień 09 może na święta 11 będzie gotowa.Nie śmiem mażyć by było wcześniej.A nawet niewiesz jak bardzo bym chciał.Czasem żałuję że nie urodziłem się z pięć lat pózniej.PZDR

~killka 2009-01-11

Kraków-Szarów opóźni się kilka miesięcy (miała być w kwietniu 2009). Jeśli ten odcinek będzie miał podobne opóźnienie, to małe piwo. Nb. jest on dużo łatwiejszy niż ten obecnie budowany, bo prowadzi głównie przez tereny niezabudowane, a nie przez podmiejskie okolice Krakowa

~Krisss 2009-01-10

dajcie spokój kto jeszcze wierzy że u nas mozna coś wybudować na czas. Kraków - Szarów 20 km budują już 2 lata, koszt 1 mld zł.

~Merlin 2009-01-08

Całkiem możliwe, że już za dwa lata będzie ta droga gotowa. Byleby ruszyć z budową naprawdę w drugiej połowie 2009-go roku, jeśli nie w pierwszym półroczu tego roku. Już sam podział na 3 odcinki pozwalałby na szybsze ukończenie robót.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.