mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kto wybuduje polskie autostrady?

Kto wybuduje polskie autostrady?

Chińczycy, Słoweńcy, a nawet hindusi walczą o drogowe kontrakty w Polsce. Do lipca do wygrania będą kolejne przetargi na budowę 140 km tras, m.in. A18 do granicy z Niemcami.

Kto wybuduje polskie autostrady?
W najbliższych dniach ogłoszone zostaną jedne z ostatnich przetargów na budowę polskich autostrad. W ostatnich dniach GDDKiA rozpoczęła przetarg na budowę dwóch 34-kilometrowych odcinków A4 pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem. Najpóźniej w poniedziałek zostaną ogłoszone kolejne trzy przetargi na budowę prawie 70 km drugiej jezdni trasy A18 do Olszyny na granicy z Niemcami. Do końca czerwca rozpocznie się również wybór firm, które wybudują 30 km drogi ekspresowej nr 5 i kolejne 7,5 km obwodnicy Poznania - informuje Rzeczpospolita.

O drogowe kontrakty bije się coraz więcej firm – z różnych stron świata przyciągają je planowane inwestycje infrastrukturalne, największe obecnie w Europie. Do 2015 roku na nowe drogi mamy wydać ok. 120 mld zł. Na ogłoszone dwa miesiące temu pięć przetargów na budowę trasy A2 z Łodzi do Warszawy wpłynęło aż 87 ofert. Wśród zainteresowanych pojawiło się pięć nowych firm z Chińskiej Republiki Ludowej, m.in. China Road and Bridge Corporation czy Shanghai Construction. O rządowe zlecenie ubiega się również macedońska SB Granit, Punji Lloyd z Indii czy firma Vegrad ze Słowenii. – Startują w konsorcjach z małymi i średnimi polskimi firmami, co zapewnia im m.in. znajomość polskiego rynku i jego realiów – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA. – A doświadczenie i referencje nowych graczy są imponujące i często dużo lepsze od tych, jakimi mogą się pochwalić te już od lat u nas obecne.

W drugiej połowie roku do wzięcia będą jeszcze kontrakty na budowę 50 km trasy A4 z i 80 km autostrady A1. Ten ostatni przetarg jeszcze do niedawna nie był planowany przez drogowców. Jednak przedstawiane ostatnio oferty pokazały, że ceny spadły w stosunku do kosztorysów średnio o ok. 40 proc. To pozwala na realizację większej liczby inwestycji.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~rek-ma obserwator 2009-07-02

A kolego? jak się nazywa ralista bez pokrycia CUD-DONALD to do niego kolego skierój pytanie lub na ulice na naj bardziej znaną w Polsce i w W-wie "wiejska" a więc masz coś z naszego premiera który też jest realistą nieprawdaż i zadaje dużo bez sesownych pytań na konferencjach prasowych a ty na forach

~XXIV 2009-06-30

Ten ostatni odcinek A1 to jest najpewniej z Kowala do Strykowa. To już bylo miłe zaskoczenie, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przetargi na tę drogę. To jest już coś, wreszcie cała A1 zostałaby przekazana do ruchu już za kilka lat. Typuję na rok ... 2014-ty. Pozdrawiam !

~romek 2009-06-29

ciekawe dlaczego firmy z Indi Chin Słoweni nie składały wczesniej ofert na budowę A1 A2 skoro ichofety sa sredni tansze 0 40% od cen wyznaczonych przez "zadomowionych" na naszym rynku

~Alfista 2009-06-29

A ja wam mówię, że drogi buduje u nas Św. Kryzio (Kryzys). Dzięki niemu wszystko jest tańsze (w kwestii budowy dróg) i można więcej zbudować.

~wierzący 2009-06-29

a ja wam mowie, ze św. Krzysztof je wybuduej, w końcu to patron kierowców. No bo jeśli nie on, to kto??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.