Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kto wybuduje polskie autostrady?

Kto wybuduje polskie autostrady?

Chińczycy, Słoweńcy, a nawet hindusi walczą o drogowe kontrakty w Polsce. Do lipca do wygrania będą kolejne przetargi na budowę 140 km tras, m.in. A18 do granicy z Niemcami.

Kto wybuduje polskie autostrady?
W najbliższych dniach ogłoszone zostaną jedne z ostatnich przetargów na budowę polskich autostrad. W ostatnich dniach GDDKiA rozpoczęła przetarg na budowę dwóch 34-kilometrowych odcinków A4 pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem. Najpóźniej w poniedziałek zostaną ogłoszone kolejne trzy przetargi na budowę prawie 70 km drugiej jezdni trasy A18 do Olszyny na granicy z Niemcami. Do końca czerwca rozpocznie się również wybór firm, które wybudują 30 km drogi ekspresowej nr 5 i kolejne 7,5 km obwodnicy Poznania - informuje Rzeczpospolita.

O drogowe kontrakty bije się coraz więcej firm – z różnych stron świata przyciągają je planowane inwestycje infrastrukturalne, największe obecnie w Europie. Do 2015 roku na nowe drogi mamy wydać ok. 120 mld zł. Na ogłoszone dwa miesiące temu pięć przetargów na budowę trasy A2 z Łodzi do Warszawy wpłynęło aż 87 ofert. Wśród zainteresowanych pojawiło się pięć nowych firm z Chińskiej Republiki Ludowej, m.in. China Road and Bridge Corporation czy Shanghai Construction. O rządowe zlecenie ubiega się również macedońska SB Granit, Punji Lloyd z Indii czy firma Vegrad ze Słowenii. – Startują w konsorcjach z małymi i średnimi polskimi firmami, co zapewnia im m.in. znajomość polskiego rynku i jego realiów – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA. – A doświadczenie i referencje nowych graczy są imponujące i często dużo lepsze od tych, jakimi mogą się pochwalić te już od lat u nas obecne.

W drugiej połowie roku do wzięcia będą jeszcze kontrakty na budowę 50 km trasy A4 z i 80 km autostrady A1. Ten ostatni przetarg jeszcze do niedawna nie był planowany przez drogowców. Jednak przedstawiane ostatnio oferty pokazały, że ceny spadły w stosunku do kosztorysów średnio o ok. 40 proc. To pozwala na realizację większej liczby inwestycji.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 77 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 131 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~rek-ma obserwator 2009-07-02

A kolego? jak się nazywa ralista bez pokrycia CUD-DONALD to do niego kolego skierój pytanie lub na ulice na naj bardziej znaną w Polsce i w W-wie "wiejska" a więc masz coś z naszego premiera który też jest realistą nieprawdaż i zadaje dużo bez sesownych pytań na konferencjach prasowych a ty na forach

~XXIV 2009-06-30

Ten ostatni odcinek A1 to jest najpewniej z Kowala do Strykowa. To już bylo miłe zaskoczenie, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przetargi na tę drogę. To jest już coś, wreszcie cała A1 zostałaby przekazana do ruchu już za kilka lat. Typuję na rok ... 2014-ty. Pozdrawiam !

~romek 2009-06-29

ciekawe dlaczego firmy z Indi Chin Słoweni nie składały wczesniej ofert na budowę A1 A2 skoro ichofety sa sredni tansze 0 40% od cen wyznaczonych przez "zadomowionych" na naszym rynku

~Alfista 2009-06-29

A ja wam mówię, że drogi buduje u nas Św. Kryzio (Kryzys). Dzięki niemu wszystko jest tańsze (w kwestii budowy dróg) i można więcej zbudować.

~wierzący 2009-06-29

a ja wam mowie, ze św. Krzysztof je wybuduej, w końcu to patron kierowców. No bo jeśli nie on, to kto??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tysiące Polaków jeździ bez OC
Tysiące Polaków jeździ bez OC
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny donosi, ze blisko 110 tys. samochodów w Polsce nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najwięcej takich samochodów możemy spotkać w zachodnich województwach naszego kraju.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj