mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kto zaprojektuje BDI?

Kto zaprojektuje BDI?

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zdecydował się na ogłoszenie przetargu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca dokumentacji projektowej na budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Zgodnie z harmonogramem projekt ma powstać do końca 2009 roku.

Kto zaprojektuje BDI?
Od kilku lat mówiono o potrzebie gruntownej modernizacji drogi krajowej nr 52. Już w 1999 roku prowadzono prace projektowe związane z przebudową drogi na odcinku Kęty-Głogoczów. Na początku planowano tylko budowę obwodnic miast położonych wzdłuż trasy, ze względu na koszty. Jednak ostatecznie drogowcy zdecydowali się na kompleksowe rozwiązanie, którym jest budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej poprowadzonej po nowym śladzie. W ubiegłym roku temat drogi był wielokrotnie poruszany. GDDKiA przedstawiła harmonogram prac nad BDI i zaproponowała samorządowcom spisanie porozumień dotyczących współpracy w realizacji tego przedsięwzięcia.

Pod koniec stycznia bieżącego roku Zbigniew Rapciak, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA ogłosił przetarg na wykonanie projektu drogi wraz z decyzją lokalizacyjną. Dokumentacja powinna być gotowa pod koniec 2009 roku. Cały proces przygotowania inwestycji ma zostać znacznie skrócony (w Europie Zachodniej trwa najczęściej około 7 lat), a już w połowie bieżącego roku powinny być gotowe wstępne warianty drogi. Także w tym roku, zgodnie z harmonogramem, zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Po wydaniu decyzji GDDKiA zaplanowała konsultacje społeczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pod koniec 2009 roku zapadnie decyzja w sprawie lokalizacji drogi, to w 2011 możliwe byłoby uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja ma być realizowana w latach 2012-2014, a jej koszt to ponad 2 mld zł.

Planowana dwujezdniowa droga klasy GP (główna przyspieszona) będzie miała około 70 km długości. Jej dostępność będzie ograniczona, czyli wjechać na nią i zjechać z niej będzie można tylko na węzłach. W ciągu BDI powstaną obwodnice: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa obwodnica Wadowic, północna obwodnica Andrychowa, południowa obwodnica Kęt i północna obwodnica Kóz. Beskidzka Droga Integracyjna stanie się ważną osią łączącą drogę ekspresową S7 (węzeł Głogoczów) z drogą ekspresową S1 (węzeł Suchy Potok w rejonie Bielska-Białej).

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~bob budowniczy 2008-02-04

masz cos do jelczów?? :) :) :)

~Krk 2008-02-04

Droga wyczekiwana od 10 leci! Jadac z Krakowa do Bielska i dalej nieraz trzebabylo sie wlac za PKSami, a nawet jak udalo sie wyprzedzic na któryms, jakze zadkim prostym odcinku to zaraz znowu trafial sie jakis traktor badz jelcz ciezarówka. Jest to najkrótsza trasa z Krk do Bielska, Wisly, Szczyrku czy Ustronia ale oplaca sie nadrobic trasy jadac autostrada jakies 30 km bo jest szybciej i bezpieczniej. No ale oczywiscie drozej ... :( No to czekamy jakies 7-8 lat na droge ;)

~dd 2008-02-01

na krakowskiej GDDKiA nigdzie nie ma tego przetargu ogloszonego - dziwne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando