mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kujawsko-Pomorskie inwestuje w drogi

Kujawsko-Pomorskie inwestuje w drogi

W tym roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zarezerwowała na modernizację dróg wojewódzkich rekordową w porównaniu z ubiegłymi latami kwotę. Drogowcy przebudowali już kilka odcinków dróg, jednak największe remonty dopiero mają się rozpocząć.

Kujawsko-Pomorskie inwestuje w drogi
W ubiegłych latach na rozbudowę, remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wydał sporo pieniędzy, w 2006 roku była to kwota 51,5 mln zł, a w 2007 prawie 61 mln zł. W tym roku na drogi przeznaczono ponad dwa razy tyle (123,7 mln zł). Tak duża, w porównaniu do wcześniejszych lat, kwota przeznaczona na ten cel jest spowodowana zarówno potrzebą poprawy stanu technicznego dróg wojewódzkich, jak i dostosowania infrastruktury drogowej do budowanej w naszym kraju sieci dróg szybkiego ruchu.

W ramach remontów dróg wojewódzkich wymieniane są nawierzchnie jezdni i ustawiane nowe krawężniki. Tam gdzie jest taka potrzeba instalowane są bariery ochronne, budowane chodniki oraz zatoki autobusowe. Przeprowadzane remonty dróg to również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i standardów wprowadzanych z myślą o bezpieczeństwie nie tylko kierowców ale również pieszych.

Tegoroczne wydatki inwestycyjne w sporej części zostały przeznaczone na wkłady własne w przedsięwzięcia dofinansowane z RPO. Rozbudowa dróg wojewódzkich została pomyślana tak, by kujawsko-pomorska sieć drogowa łączyła się z drogami ekspresowymi S5 i S10, budowaną autostradą A1 i europejską siecią drogową TEN-T. Do inwestycji realizowanych w ramach RPO należą przebudowy:
  • drogi wojewódzkiej nr 251 Kaliska – Inowrocław,
  • drogi wojewódzkiej nr 241 Tuchola - Rogoźno,
  • drogi wojewódzkiej nr 247 Kcynia - Szubin,
  • drogi wojewódzkiej nr 534 Grudziądz - Rypin,
  • drogi wojewódzkiej nr 246 Paterek - Dąbrowa Biskupia.
Kierowcy mogą już korzystać z kilku wyremontowanych i przebudowanych w tym roku odcinków dróg. W czerwcu do użytku oddany został zmodernizowany fragment drogi wojewódzkiej w Kcyni, którego remont kosztował blisko pół mln zł. Niedawno zakończyła się również modernizacja drogi wojewódzkiej nr 241 w Wieszczycach (powiat tucholski), która kosztowała ponad 700 tys. zł. Blisko 1 mln zł samorząd województwa przeznaczył na zakończoną w lipcu budowę ronda w Tucholi. Kilka dni temu oddano także do użytku wyremontowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 551 w Unisławiu oraz odcinek drogi wojewódzkiej nr 544 między Bartniczką, a Gutowem (powiat brodnicki). Zakończyły się też prace w Tłuchówku (powiat Lipnowski) na trasie między Sierpcem, a Dobrzyniem nad Wisłą (droga wojewódzka nr 541), na drodze wojewódzkiej nr 558 między Lipnem, a Dyblinem w miejscowości Wielgie oraz  na drodze wojewódzkiej nr 240 Silno-Żalno (koszt blisko 4,5 mln zł). Odświeżone zostały również nawierzchnie na dwóch odcinkach drogi wojewódzkiej nr 237 z Czerska do Mąkowarska (odcinki Łąsiny – Legbąd i Tuchola – Łyskowo). Na te prace przeznaczono w sumie 300 tys. zł.

Największe inwestycje drogowe w województwie kujawsko-pomorskim wciąż jeszcze przed nami. Do 2010 roku potrwa rozpoczynająca się właśnie przebudowa 23 km drogi nr 241 z Tucholi do Rogoźna, na którą przeznaczono ponad 60 mln zł. Z kolei ponad 17 mln zł będzie kosztować trwająca od 2007 roku przebudowa 14 km odcinka drogi nr 553 z Torunia do Wybcza, a to tylko niektóre z kilkunastu planowanych w tym roku przedsięwzięć.

Podobne wiadomości:

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~taki jeden 2008-08-18

Brawo Województwo! Drogi wojewódzkie nie długo będą w lepszym stanie niż krajowe. Tak już zaczyna by np. w Małopolsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando