mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kujawsko-pomorskie obwodnice

Kujawsko-pomorskie obwodnice

Brodnica, Chełmno, Mogilno, Janikowo i Pakość – z tych miast udało się już wyprowadzić część ruchu tranzytowego dzięki inwestycjom realizowanym w ramach wojewódzkiego programu budowy obwodnic. Powstają również obejścia Mroczy i Nakła. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki środkom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu województwa.

Kujawsko-pomorskie obwodnice
W październiku 2010 roku otwarta została obwodnica Brodnicy. Było to pierwsze obejście zbudowane dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Realizacja projektu kosztowała 49 mln zł. Brodnicka trasa prowadzi od ulicy Sądowej do Podgórnej. Usprawniła ruch na trasie drogi wojewódzkiej nr 560, która łączy drogi krajowe nr 10 i 15 (Brodnica-Rypin-Sierpc). Oprócz jezdni powstał też most przez Drwęcę, a na dwóch skrzyżowaniach (z ulicami Długą i Sądową) zbudowano ronda.

W maju 2011 roku otwarto obwodnicę Janikowa. W ramach tego zadania zbudowano także fragmenty dróg łączących obwodnicę z centrum miasta oraz dwa ronda. Uciążliwy dla ruchu drogowego przejazd kolejowy przebudowano na wiadukt nad torami.

Obwodnicę Chełmna oddano do użytku we wrześniu 2011 roku. W ramach inwestycji wybudowano trasę o długości 3,75 km, rondo i  przepust drogowy na rzece Frybie.  Dzięki nowej trasie zabytkowe centrum miasta zostało odciążone od ruchu tranzytowego.

W ramach programu budowy obwodnic powstał także łącznik dróg wojewódzkich nr 251 i 255 w Pakości. Ta inwestycja polegała na przebudowie ulic Cmentarnej, Mikołaja i Mogileńskiej łączących drogi wojewódzkie. Wraz z łącznikiem powstał też przejazd kolejowy z rogatkami, sygnalizacją świetlną i monitoringiem.  Część pojazdów może dzięki temu ominąć centrum miasta.

W lipcu br. otwarta została obwodnica Mogilna w ciagu drogi wojewódzkiej nr 254 (DW254). Trasa zaczyna się w Wiecanowie skrzyżowaniem skanalizowanym. Są tam wydzielone pasy ruchu do jazdy w poszczególnych kierunkach. Na końcu obwodnicy, która w pierwszym etapie dotrze do drogi powiatowej Mogilno-Bielice powstało rondo. W ciągu obwodnicy zbudowano także wiadukt nad linią kolejową Inowrocław-Poznań. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 30 mln zł.

Trwa również budowa obwodnicy Mroczy. Będzie ona przebiegała na linii północ-południe po wschodniej stronie miasta, dzięki czemu przechwyci ruch z drogi wojewódzkiej nr 241 Nakło-Sępólno, i  z drogi wojewódzkiej nr 243 Mrocza-Koronowo.  Jej budowa zakończy się w połowie 2014 roku. Gmina wiosną rozstrzygnęła  przetarg na dokończenie rozpoczętych prac i roboty dodatkowe.
Tematy w artykule: obwodnice kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa...

Polskie drogi 2015-10-07

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj. mazowieckim

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj....

Polskie drogi 2015-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.