mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kujawsko-pomorskie obwodnice

Kujawsko-pomorskie obwodnice

Brodnica, Chełmno, Mogilno, Janikowo i Pakość – z tych miast udało się już wyprowadzić część ruchu tranzytowego dzięki inwestycjom realizowanym w ramach wojewódzkiego programu budowy obwodnic. Powstają również obejścia Mroczy i Nakła. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki środkom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu województwa.

Kujawsko-pomorskie obwodnice
W październiku 2010 roku otwarta została obwodnica Brodnicy. Było to pierwsze obejście zbudowane dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Realizacja projektu kosztowała 49 mln zł. Brodnicka trasa prowadzi od ulicy Sądowej do Podgórnej. Usprawniła ruch na trasie drogi wojewódzkiej nr 560, która łączy drogi krajowe nr 10 i 15 (Brodnica-Rypin-Sierpc). Oprócz jezdni powstał też most przez Drwęcę, a na dwóch skrzyżowaniach (z ulicami Długą i Sądową) zbudowano ronda.

W maju 2011 roku otwarto obwodnicę Janikowa. W ramach tego zadania zbudowano także fragmenty dróg łączących obwodnicę z centrum miasta oraz dwa ronda. Uciążliwy dla ruchu drogowego przejazd kolejowy przebudowano na wiadukt nad torami.

Obwodnicę Chełmna oddano do użytku we wrześniu 2011 roku. W ramach inwestycji wybudowano trasę o długości 3,75 km, rondo i  przepust drogowy na rzece Frybie.  Dzięki nowej trasie zabytkowe centrum miasta zostało odciążone od ruchu tranzytowego.

W ramach programu budowy obwodnic powstał także łącznik dróg wojewódzkich nr 251 i 255 w Pakości. Ta inwestycja polegała na przebudowie ulic Cmentarnej, Mikołaja i Mogileńskiej łączących drogi wojewódzkie. Wraz z łącznikiem powstał też przejazd kolejowy z rogatkami, sygnalizacją świetlną i monitoringiem.  Część pojazdów może dzięki temu ominąć centrum miasta.

W lipcu br. otwarta została obwodnica Mogilna w ciagu drogi wojewódzkiej nr 254 (DW254). Trasa zaczyna się w Wiecanowie skrzyżowaniem skanalizowanym. Są tam wydzielone pasy ruchu do jazdy w poszczególnych kierunkach. Na końcu obwodnicy, która w pierwszym etapie dotrze do drogi powiatowej Mogilno-Bielice powstało rondo. W ciągu obwodnicy zbudowano także wiadukt nad linią kolejową Inowrocław-Poznań. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 30 mln zł.

Trwa również budowa obwodnicy Mroczy. Będzie ona przebiegała na linii północ-południe po wschodniej stronie miasta, dzięki czemu przechwyci ruch z drogi wojewódzkiej nr 241 Nakło-Sępólno, i  z drogi wojewódzkiej nr 243 Mrocza-Koronowo.  Jej budowa zakończy się w połowie 2014 roku. Gmina wiosną rozstrzygnęła  przetarg na dokończenie rozpoczętych prac i roboty dodatkowe.
Tematy w artykule: obwodnice kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego

Wystartował przetarg na obwodnicę Tomaszowa...

Polskie drogi 2015-10-07

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando