mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Kulturalna jazda na A1 i Obwodnicy Trójmiasta

Kulturalna jazda na A1 i Obwodnicy Trójmiasta

Ruszyła pierwsza odsłona kampanii społecznej „Kulturalna Jazda”, której celem jest propagowanie zasad kulturalnego zachowania się uczestników ruchu drogowego. Obejmuje swoim zasięgiem autostradę A1 z i drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta. Kampania „Kulturalna Jazda” będzie prowadzona przez cały rok 2010. Pierwszy etap działań potrwa do końca marca bieżącego roku. Po jego zakończeniu planowane są kolejne odsłony.

Kulturalna jazda na A1 i Obwodnicy Trójmiasta
Jednym z celów kampanii „Kulturalnej Jazdy” jest zachęcenie kierowców do stosowania bezpiecznych zachowań na drodze: do zachowania odstępu, pomocy przy włączaniu się do ruchu, zjeżdżaniu na prawy pas ruchu. Te działania mają poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu. Zmniejszenie liczby wypadków i kolizji powinno przełożyć się wymierny efekt finansowy. – Stłuczki, wypadki i karambole na Obwodnicy Trójmiasta stanowią spory problem – tłumaczy zaangażowanie w kampanię Franciszek Rogowicz, dyrektor oddziału gdańskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – To nie tylko utrudnienia w ruchu, ale również uszkodzona infrastruktura techniczna. w 2009 r. wymieniliśmy 4000 m barier ochronnych, co kosztowało 800 tys. zł. Do tego te prace remontowe powodują utrudnienia w ruchu przez 110 dni w roku (konieczność zamknięcia jednego pasa ruchu).

W pierwszej kolejności uczestnicy ruchu drogowego zostaną zaproszeni do tworzenia społeczności ludzi kulturalnych za kierownicą. Będą oni zachęcani do dzielenia się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat obyczajów panujących na polskich drogach. W efekcie powstanie Konstytucja Kulturalnego Kierowcy. Jest to zestaw prawideł, namawiających do uprzejmości i wzajemnego poszanowania na drodze.

Organizatorem kampanii „Kulturalna Jazda” jest spółka Gdansk Transport Company – koncesjonariusz autostrady A1 oraz agencja Fabryka Kreacji. Wśród partnerów oprócz GDDKiA jest między innymi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Katedra Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej oraz Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~ed 2010-02-08

Urban76 brzmisz jakbyś sam Tirem jeździł. To może mi wytłumaczysz. "Kultura na drodze polega właśnie na tym,aby umożliwić każdemu wyprzedzanie, a nie tylko tym szybszym." To dlaczego jeśli TiRy się wyprzedzają, to ten wyprzedzany nie odpuści trochę gazu, żeby pomóc koledze, tylko nierzadko się z nim ściga i jadą łeb w łeb kilka kilometrów? Sorry, ale to zwykłe buractwo i egoizm.

~urban76 2010-02-06

Czytam te wypowiedzi i się zastanawiam jak trzeba być ograniczonym, żeby widzieć tylko Te nieszczęsne ciężarówki. Ja myśle,że Ty z twoimi umiejętnościami powinieneś na autostrady nie wjeżdzać. Kultura na drodze polega właśnie na tym,aby umożliwić każdemu wyprzedzanie, a nie tylko tym szybszym. Ale nie martw się, to nie Twoja wina,że miałeś instruktora na kursie, który zapomniał Ci tego powiedzieć. Zastanów się kolego nieraz, nim coś napiszesz. Szerokiej i zawsze pustej dla Ciebie autostrady Ci życzę. Pozdrawiam

~as 2010-02-05

Tak samo, ale inaczej. Fakt - wyprzedzające się TiRy to nie tylko polskie zjawisko. Tylko, że w Polsce policja jest skupiona na wlepianiu jak najwyższych mandatów i takie zachowania jej nie interesują. Obejrzcie sobie kiedyś niemiecki "Uwaga pirat". Po pierwsze w Niemczech jest przepis, że musi być chyba 10 km/h różnicy, żeby TiR mógł wyprzedzić kolegę. I policja każe wyprzedzanie niezgodne z tym przepisem i trawające za długo. Po drugie zamiast wlepiać mandaty cywilne radiowozy z kamerami zatrzymują na przykład kierowców siedzących innym na zderzaku i ... pouczają ich. Tłumaczą, pokazują nagranie, mówią o refleksie, drodze hamowania i niebezpieczństwie takiej jazdy. U nas poilcja drogowa to zwykli poborcy podatkowi skupieni nie na bezpieczństwie ruchu, tylko na wykroczeniach na których mogą najwięcje kasy natrzepać.

~dpl1000 2010-02-03

NIe ma tego tam, gdzie nie ma drog dwupasmowych.niech zyja zrzedy!!! dlugo...

~precz zrzędzeniu 2010-02-03

a ja powiem tylko tyle że "za granicą" jest tak samo tylko że u nas zrzędzicie najpierw zobaczcie jak jest "na zachodzie" apotem opowiadajcie bajki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando