mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Lęborska inwestycja

Lęborska inwestycja

Budowa dwupoziomowego skrzyżowania drogi 214 z linią kolejową wraz z modernizacją ul. Zwycięstwa i rondem w Lęborku to inwestycja zakładająca poprawę atrakcyjności inwestycyjnej poprzez odblokowanie głównego szlaku komunikacyjnego w mieście.

Lęborska inwestycja

Inwestorem był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. Wykonawcą realizacji projektu była firma: SKANSKA S.A. Prace budowlane rozpoczęły się: przy budowie tunelu - latem 2004r., przy modernizacji ul. Zwycięstwa - latem 2005r., przy budowie ronda - we wrześniu 2005r., a zakończyły w listopadzie 2005roku. W ramach kontraktu "pharowskiego" w grudniu oddano do użytku: wiadukt kolejowy, wiadukt drogowy w ciągu ulicy Dworcowej, kładkę dla pieszych oraz drogę wojewódzką przeprowadzoną w ścianach szczelinowych.

W 2002 roku samorząd wojewódzki zgłosił projekt przebudowy skrzyżowania na bezkolizyjne dwupoziomowe. Partnerem projektu zostało miasto Lębork. Budżet całej inwestycji wyniósł 6 mln euro, z czego 2,09 mln stanowiły środki pozyskane z programu Phare 2002, 2,88 mln euro z Samorządu Województwa Pomorskiego, 1,03 mln euro dołożyło miasto Lębork.

Zrealizowana inwestycja ma niebagatelne znaczenie dla miasta i regionu. Dotychczas główną przeszkodą w przyciągnięciu nowych inwestorów na północne obrzeże Lęborka był bardzo utrudniony dojazd do tych terenów. Droga krajowa nr 6 Gdańsk - Szczecin przebiega na południowym obrzeżu miasta. Równoległa do niej linia kolejowa Gdańsk - Szczecin dzieli miasto na część północną i południową. Dojazd do Lęborka dla pojazdów o wysokości przekraczającej 3,20 m możliwy jest jedynie drogą wojewódzką nr 214 - główną arterią komunikacyjną miasta. W Lęborku droga ta krzyżuje się w jednym poziomie z linią kolejową Gdańsk- Szczecin. Skrzyżowanie to znajduje się w obrębie dworca PKP. W wyniku ruchu kolejowego, jak również wskutek manewrów składami kolejowymi przejazd kolejowy zamknięty był nawet przez 6,5 godziny w ciągu doby, powodując znaczne utrudnienia w ruchu samochodowym i transporcie produktów z Lęborka do innych części kraju i za granicę.

Przeczytaj także:

Budżet na pomorskie drogi (2006-01-06)

Trasa Kwiatkowskiego (2005-10-12)

Węzeł Radzikowskiego (2005-07-06)

Tematy w artykule: obiekty inzynieryjne pomorskie

Podobne wiadomości:

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.