mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Lepsza organizacja ruchu to mniej wypadków?

Lepsza organizacja ruchu to mniej wypadków?

Wojewoda Śląski razem ze Śląską Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach rozpoczął akcję pod tytułem „Razem bezpieczniej na drodze”, której celem jest podniesienie stanu bezpieczeństwa poprzez poprawę organizacji ruchu w najniebezpieczniejszych miejscach.

Lepsza organizacja ruchu to mniej wypadków?
Województwo śląskie ma najgęstszą sieci dróg w Polsce. Przez region przebiegają autostrada A-4, drogi ekspresowe, krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. W ostatnim czasie gwałtownie zwiększyła się ilość przeprowadzanych prac drogowych. Powodują one znaczne utrudnienia w ruchu drogowym. Ich złe oznaczenia dodatkowo zagrażają uczestnikom ruchu drogowego, zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.

Od początku roku na śląskich drogach doszło do 282 wypadków, w których poszkodowanych zostało 341 osób, a 22 poniosły śmierć. Tak duża liczba ofiar wypadków drogowych skłania do priorytetowego traktowania przez policję inicjatyw zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jednym z takich działań ma być akcja „Razem bezpieczniej na drodze”, zainaugurowana przez Wojewodę Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka i Śląską Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Każdy może zgłaszać złe bądź absurdalne oznaczenia na drogach, miejsca, które przez złą organizację ruchu, bądź zły stan jezdni stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego oraz wszystkie zjawiska na drogach, które w jakikolwiek sposób zagrażają bezpieczeństwu. Policja będzie upominać i karać, a także publicznie piętnować tych zarządców dróg oraz inwestorów budujących, bądź remontujących drogi, którzy nie dopełnią obowiązku właściwego oznaczenia drogi. Rozpoczęta akcja będzie miała charakter stały, a jej pierwsze wyniki zostaną przedstawione za trzy miesiące.

Policja nasila także działania związane z monitoringiem za pomocą fotoradarów. W całej Polsce w tym roku przybędzie 450 radarów, z czego około 10% zostanie zainstalowanych w województwie śląskim.
 
Rozpoczęto ponadto realizację Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach uruchomionego przez Ministerstwo Infrastruktury i Europejski Bank Inwestycyjny. W jego ramach wykonywane są zadania z zakresu przebudowy i modernizacji infrastruktury drogowej oraz inżynierii ruchu w najbardziej niebezpiecznych miejscach na ulicach miast, niezależnie od kategorii drogi, a poza obszarem zabudowanym na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Programem zarządza i koordynuje wojewoda. Obecnie trwa jego trzecia edycja, przewidziana na lata 2007-2009. Spośród 20 zakwalifikowanych wniosków śląskich samorządów, 6 zadań już zrealizowano, 3 są w trakcie realizacji, 11 rozpoczętych zostanie w bieżącym roku a jedno w roku przyszłym. Koszt tych przedsięwzięć szacowany jest na 40 mln zł, z czego 50% podlegało będzie refundacji rządowej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~olq 2008-05-02

aha,no i opłaty te bedą dotyczyć wszyskich dróg,takze tych lokalnych..to dobry przepis,ile przejedziesz,tyle zaplacisz..tylko zeby nie byli zbyt pazerni...

~zbisol 2008-05-01

Dobrze, że "władza" bierze się za porządki na drogach ale najpierw trzeba zacząć od siebie tzn. patrole drogówki wolą cały dzień stać w "krzakach" i badać szybkość ruchu, natomiast na terenie miast można jeżdzić dowolnie po chodnikach. przekraczać podwójną ciągłą, nie zwalniać przed przejściami dla pieszych, wyprzedać gdy inny pojazd już się zatrzymał aby przepuścić pieszego itd i tp. Trzeba zacząć chcieć załatwić problem a nie tylko mówić. Obserwuję taki stan od dłuższego czasu i czasem o tym informuję ale na razie bez skutku - może kiedyś to się zmieni?

~inz. Zbigniew Burnatowski. RFN 2008-04-30

Zadnej Ameryki nikt nie odkryl. To od czasow krola Cwieczka jest wiadomym, ze ilosc, jakosc i szerokosc drog odgrywa najwazniejsza role w organizacji i plynnosci ruchu kolowego. Ta madra dewiza jest znana jak swiat swiatem, a teraz dopiero niektorzy spece od organizacji ruchu obudzili sie wietrzac w tym mozliwosc rozwiazania porzadku i bezpieczenstwa na drogach. To najgorsze, ze do tej pory mieli wiecej do powiedzenia nie znajacy sie na tych sprawach, niz ci ktorzy od "urodzenia" zajmuja sie tymi sprawami. Najlepszym dowodem jest dotychczasowa organizacja budowy autostrad w Polsce. Jezeli by sprowadzono stado slimakow, to napewno rezultat w tempie budowy bylby o znacznie wiekszym efekcie niz obecny stan budowy. To co obecnie dzieje sie w Polsce nie mozna nawet nazwac namiastka budowy. To sa odcinki od wsi do wsi i to jeszcze wywalczone z wielkim trudem, bo wywlaszczanie pod ziemie dla autostrad odbywa sie na zasadach jak bede chcial i za ile bede chcial to wam sprzedam. Brak systematycznej ciaglosci w budowie kolejnych odcinkow i brak ze strony Rzadu wyznaczenia jednego odpowiedzialnego koordynatora do budowy polskich autostrad, razem odbija sie slamazarnoscia i powaznymi opoznieniami w relizacji i oddaniu do eksploatacji zaplanowanych robot.

~Marcin 2008-04-29

Anglia to masakra. Jezdzilem tam :). Jezeli chodzi o nas to bardzo dobra decyzja, ze ktos sie przyjrzy oznakowaniu, ktore jest najgorsze w europie.

~astrolog 2008-04-28

Ciagle sie smialem z tego idiotycznego stawiania radarow w celu poprawy bezpieczenstwa zamiast budowania nowych drog. Wrocilem jednak teraz Anglii i Londynu i wiecie co? Oni maja wszedzie kamery, radary, radary roznicowe. Masa radiowozow, rowniez po cywilnemmu z videoradarami. Kierowca nie ma szans sie nigdzie rozpedzic i poszalec, bo szybko zostanie namierzony. I kurde... ruch jest sprawny, jedzie sie swietnie, nie ma ani jednego wariata, idioty wyprzedzajacego na ciaglej, wciskania sie, scigajacych sie pod gorke TIRow. Jedzie sie bardzo dobrze, nawet w ogromnych korkach. Sam juz nie wiem, co o tym myslec...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.