mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Lepsze drogi krajowe na Mazowszu

Lepsze drogi krajowe na Mazowszu

W ciągu najbliższych lat mazowieccy drogowcy będą realizować projekty związane z drogami krajowymi na południu województwa. Zaplanowano m.in. budowę kilku obwodnic, w tym drogowego obejścia Radomia, oraz modernizację istniejących dróg krajowych nr 7, 9 i 12.

Lepsze drogi krajowe na Mazowszu
Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że 4 marca bieżącego roku odbyła się konferencja na temat rozwoju infrastruktury drogowej w południowej części województwa mazowieckiego. Na spotkaniu, w którym wzięli udział m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek oraz dyrektor warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciech Dąbrowski, zaprezentowano plan inwestycji drogowych w regionie radomskim. W najbliższych latach (2008-2015) będą realizowane przede wszystkim inwestycje dotyczące dróg krajowych nr 7, 9 i 12.

Droga krajowa nr 7

Ważnym projektem jest szereg inwestycji dotyczących krajowej siódemki. Prace będą prowadzone m.in. na odcinku Warszawa – Grójec (aktualnie w przygotowaniu są materiały niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej). Zakładane są dwa warianty przebiegu drogi. Pierwszy obejmuje budowę 21,8 km drogi ekspresowej po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 7, z węzłami: Wólka Kosowska, Mroków, Józefowice, Tarczyn i Tarczyn II. Drugi wariant zakłada budowę 29,2 km odcinka drogi, poprowadzonej po nowym śladzie, która zaczynałaby się węźle Lotnisko, a kończyła w węźle Tarczyn. W kwietniu bieżącego roku planowane jest  złożenie materiałów do decyzji środowiskowej, a w przyszłym roku możliwe byłoby uzyskanie decyzji lokalizacyjnej oraz pozwolenia na budowę. Pod koniec 2009 roku mogłyby ruszyć prace budowlane, które potrwają do 2012 roku.

Obecnie trwają już prace na odcinku drogi krajowej nr 7 Grójec – Białobrzegi – Jedlińsk. W tym roku planowane jest otwarcie obwodnicy Grójca i odcinka drogi Białobrzegi – Jedlińsk. W przyszłym roku zakończą się prace na odcinku Grójec – Białobrzegi.

W 2009 roku powinna rozpocząć się także budowa ekspresowej obwodnicy Radomia. Projektowana dwujezdniowa droga ma mieć prawie 25 km. Będzie się ona łączyć z krajową siódemką w węzłach Kępiny i Młodocin. Zaprojektowano także węzeł Mleczków (z drogą wojewódzką nr 740) i węzeł Sławno. Pozwoli to na powiązanie obwodnicy z istniejącym układem drogowym. W styczniu bieżącego roku uzyskano już decyzje środowiskową, a w przyszłym roku ma zostać wydana decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę. Inwestycja ma się zakończyć w 2011 roku.

Ostatnim odcinkiem siódemki, który będzie modernizowany, jest 28 km droga łącząca planowaną obwodnicę Radomia z węzłem w Skarżysku Kamiennej. Dwujezdniowa trasa zostanie poprowadzona po nowym śladzie. Zaplanowano budowę węzłów: Młodocin, Chustki, Szydłowiec, Szydłowiec II oraz Skarżysko Kamienna, i Graniczna. Jeszcze w tym roku mogą zostać uzyskane decyzje środowiskowa i lokalizacyjna. W 2009 po uzyskaniu pozwolenia na budowę, mogłyby ruszyć prace, które potrwają do 2012 roku.

Droga krajowa nr 9

Kolejną drogą krajową, która doczeka się modernizacji, będzie dziewiątka. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczął już prace projektowe związane z przystosowaniem drogi do klasy GP (główna przyspieszona). Inwestycja zakłada zwiększenie nośności nawierzchni do 115 kN na oś, korektę geometrii skrzyżowań, oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. W pierwszym etapie zostanie opracowany projekt modernizacji 2,1 km odcinka drogi w Skaryszewie, który powinien być wykonany jeszcze w tym roku.

Planowana jest także budowa obwodnicy Iłży. Nowa droga przetnie w poprzek pasmo Wzgórz Iłżeckich, w tym dwa wąwozy położone na zachodnim skraju miasta. Nad tymi wąwozami powstaną dwie estakady. Poza miastem obwodnica przejdzie ponad doliną rzeki Iłżanka na estakadzie o długości około 320m. Obwodnica połączy się z dziewiątką za wsią Błazny Dolne na południe od miasta. W ramach inwestycji zostanie także rozbudowane istniejące skrzyżowanie w Iłży- Polu i powstaną dwa węzły drogowe (Iłża Północ i Iłża Południe). Decyzja środowiskowa została uzyskana już w zeszłym roku. Na 2008 planowane jest uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, co umożliwiłoby realizację przedsięwzięcia w latach 2008-2010.

Droga krajowa nr 12

Ostatnią trasą, którą zajmą się drogowcy, będzie droga krajowa nr 12. Jeszcze w tym roku ma zostać wykonana modernizacja nawierzchni na odcinkach: Gielniów – Pomyków (lipiec 2008r.), Pomyków – Przysucha – granica powiatu radomskiego (remont potrwa do przyszłego roku), granica powiatu radomskiego – Radom (remont w latach 2008r. – 2009r.) oraz rondo w Zwoleniu, które zostanie wykonane w bieżącym roku. Warszawski oddział GDDKiA rozpoczął także prace projektowe związane z budową drogi ekspresowej S12 na odcinku Opoczno – Radom – Puławy. Aktualnie przygotowywane są materiały do decyzji środowiskowej. Wybór wariantu trasy i uzyskanie decyzji środowiskowej powinno nastąpić jeszcze w tym roku. Inwestycja według planów będzie realizowana w latach 2012-2015.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~ab yad 2008-03-06

Z DK 7 robią prawie wszystko wg uzgodnień z 2000r, ale z 9 i 12 to ich chyba coś poje... DK 9 i 12 także mają być budowane nowym śladem. Jakie Opoczno, co za obwodnica Iłży. Nowe trasy przebiegu tych dróg były publikowane już od wielu lat. Fragmenty można zobaczyć na stronie wvvw.andrzej-b.pl/index.text.drogi.html

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando