mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Leszno planuje inwestycje drogowe

Leszno planuje inwestycje drogowe

Samorząd Leszna przygotował listę drogowych inwestycji, na które chce pozyskać pieniądze z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20. Planuje przebudowy i remonty kilkunastu ulic oraz budowę dwóch nowych. Wszystko razem ma kosztować około 93 mln złotych.

Leszno planuje inwestycje drogowe
Najważniejszą drogową inwestycją, jaką samorząd chciałby realizować przy wsparciu Unii, będzie przebudowa drogi nr 12 ze Wschowy na Gostyń na odcinkach: ul. Szybowników, wiadukt, Aleje Jana Pawła II i ul. Kąkolewska (na fragmencie od stacji paliw do granicy miasta). Najpoważniejsze prace będą na ul. Szybowników. Ma ona mieć jedną jezdnię z trzema pasami ruchu lub dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu na każdej, nowe oświetlenie i kanalizację deszczową.

Modernizacja wszystkich odcinków drogi nr 12 ma kosztować niemal 27,8 mln zł. Ma być finansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Być może unijna dotacja wyniesie aż 85 procent. A to oznacza, że miasto z własnego budżetu wyłożyłoby tylko nieco ponad 4 mln zł.

Już w tegorocznym budżecie radni zapisali 200.000 zł, które zostaną wykorzystane na opracowanie wstępnej dokumentacji tej inwestycji. Pełna dokumentacja musi być gotowa do połowy przyszłego roku.
Jeśli samorządowi nie uda się zdobyć unijnej dotacji na drogę nr 12, wtedy sam będzie musiał sfinansować remont, ale już tylko ul. Szybowników, która jest w najgorszym stanie, za wąska i zatłoczona.


Drugi program unijny, z jakiego chce skorzystać Leszno, to Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny. W planach jest przebudowa ul. Osieckiej od Ronda Grzybowo do granicy miasta. Droga ma zostać wzmocniona i poszerzona, oświetlona, planowana jest też budowa sieci kanalizacji deszczowej do cmentarza komunalnego. Koszt robót to 6,7 mln zł.

Znacznie drożej, bo aż 20,7 mln zł ma kosztować budowa zupełnie nowej drogi zbiorczej w zachodniej części miasta, tzw. małej obwodnicy o długości 5 km. O tej inwestycji mówi się w Lesznie od wielu lat, wciąż jednak brakuje na nią pieniędzy. Droga miałaby połączyć nową drogę ekspresową nr 5 od węzła Leszno północ z drogą krajową nr 12 (ul. Szybowników) i odciążyć od ruchu samochodowego osiedlowe uliczki Zatorza.

Poza tym miasto chce też złożyć wnioski na tzw. schetynówki. Planuje przebudować aż 7 ciągów ulic i budowę całkiem nowej drogi od Ronda Antoniny do Gronowa. Wartość wszystkich planowanych robót to 37,8 mln zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.