mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Likwidują niebezpieczne miejsca

Likwidują niebezpieczne miejsca

W połowie 2006 r. zakończyła się pierwsza, pilotażowa edycja Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach. Na terenie czternastu województw zrealizowano 49 niskonakładowych zadań polegających na przebudowie skrzyżowań i odcinków dróg, na których często dochodziło do wypadków.

W pilotażowej edycji Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach w latach 2005-2006 zrealizowano czterdzieści dziewięć zadań poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie kraju o łącznej wartości ponad 9,2 miliona złotych. Zadania obejmowały proste i sprawdzone rozwiązania inżynieryjne, które mogły spowodować jak największy spadek liczby wypadków i ofiar kosztem jak najmniejszych nakładów finansowych.

Z oceny wpływu na bezpieczeństwo czterdziestu siedmiu zadań zakończonych w 2005 r. wynika, że tylko w ciągu pierwszego roku w przebudowanych miejscach niebezpiecznych wystąpił spadek liczby wypadków o 66%, zabitych o 91%, rannych o 68%, a kolizji o 48%. Uniknięto łącznie 289 zdarzeń drogowych (75 wypadków i 214 kolizji), uratowano od śmierci 10 osób, a dalszych 85 od poważnych obrażeń. Warte odnotowania jest również zmniejszenie śmiertelności wypadkowej o dwie trzecie - z 9 zabitych na 100 wypadków do 3.

Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach został podjęty w odpowiedzi na dużą liczbę wypadków, rannych i zabitych oraz kolizji na drogach samorządowych, jako element Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005.

Program został zaplanowany na lata 2005-2009 i jest realizowany w formule partnerstwa pomiędzy Ministerstwem Transportu, wojewodami oraz jednostkami samorządu terytorialnego. W ramach Programu Ministerstwo Transportu częściowo finansuje zadania przebudowy miejsc niebezpiecznych wybrane w drodze konkursu na najskuteczniejsze rozwiązania. Środki na ten cel pochodzą z pożyczek Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.


Przeczytaj także:

Ostrożnie, zwłaszcza w piątkowe popołudnie (2006-10-06)

 


Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Dam 2007-06-21

Tego nie powinno się tak prosto przeliczać, ale skoro podane są takie liczby to prosze bardzo: 9,2 mln PLN w zamian za 95 ocalonych (nie- zabitych i nie-okaleczonych do końca życia) = to ok. 97 000 PLN na 1 ocalonego człowieka. Nic odać nic ująć - tylko inwestować, inwestować, inwestować !!!

~bum i w drzewo 2007-06-21

Do tych co myślą ,że tylko piraci drogowi zabijają się na przydrożnych drzewach : NIE PRAWDA . Jedziecie sobie przepisowo np. 90 km/h ,a z krzaków wybiega sarna lub dzik ,a że nie byliście przygotowani ,ani wyszkoleni na tego typu sytuacje to reagujecie instynktownie ,czyli odbijacie gwałtownie kierownicą ,tracicie panowanie i bum w drzewo . Druga sytuacja : jedziecie sobie przepisowo ,aż tu nagle robi wam się słabo i nie panujecie nad samochodem i bum w drzewo i po was . Jakie są minusy drzew przy drodze : zimą jest ciemniej o zmierzchu ,droga pokrywa się lodem ,bo drzewa robią cień przed słońcem zimą ,coś zza drzewa może wyskoczyć ,a wy możecie się zabić o drzewo . Jakie plusy ? Takie ,że 5 miesięcy w roku drzewo oczyszcza powietrze ,ale tylko 5 miesięcy . I to tyle plusów . Ciekawe ile osób rocznie ginie zabijając się o drzewo ,które wg. ekologów ma umilać nam życie przy drodze ?

~as 2007-06-21

Zacznijcie drzewa przy drogach krajowych wycinać, to tez spadnie liczba ofiar.

~romano 2007-06-20

hmm, i niech mi nikt nie mowi ze polacy to drogowe bestie- to ze nie mamy po czym jezdzic to nie nasza wina, do tego jak widzi sie czasem czarny punkt z drzewem na ktorym zawinelo sie juz pare osob to sie czlowiek zastanawia czy przypadkiem nie powinno sie powiesici kogos kto byl za to odpowiedzialny przez wiele lat i nic z tym nie zrobil. Obecnie jestem na wakacjach w usa- tutaj ludzie kompletnie nie potrafia jezdzic, jakby wrzucic ich wszystkich do polskiego kotla z naszymi drogami to by sie wszyscy w pierwszy weekend pozabijali- ale tutaj to co innego- drogi proste w cztery strony swiata, sa nawet takie idiotyczne przepisy jak np four way stop, gdzie na skrzyzowaniu kazdy ma stopa;) wiec pozdrawiam polskich drogowcow- i zycze im i nam wszystkim zeby do tego wyczekiwanego z utesknieniem 2012 roku mozna bylo juz smigac przez nasz piekny kraj bezpiecznie...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.