mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Łódź: Radni popierają wariant czerwony

Łódź: Radni popierają wariant czerwony

Przebieg planowanej drogi ekspresowej S14 w dalszym ciągu budzi wiele emocji wśród mieszkańców Łodzi. Temat wyboru odpowiedniego wariantu zdominował także obrady Rady Miejskiej. Ostatecznie radni opowiedzieli się za wariantem czerwonym.

Łódź: Radni popierają wariant czerwony
Sprawa przebiegu zachodniej obwodnicy Łodzi, czyli drogi ekspresowej S14 od dawna budzi wiele emocji, jednak ostatnio przybrała na sile, co było widoczne podczas prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad społecznych konsultacji. Wariant czerwony, niebieski czy brązowy? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się radni miejscy oraz władze Łodzi podczas ostatnich obrad Rady Miejskiej.

Zdaniem wiceprezydenta Włodzimierza Tomaszewskiego, budowa S14 w wariancie czerwonym pozwoliłaby przesunąć ruch tranzytowy z centrum miasta. Droga przyjęłaby ruch regionalny i dzielnicowy. Wszystkie samorządy uwzględniły tę trasę i nawet mimo występujących kolizji, wariant czerwony uznano za najkorzystniejszy. Cieszy się on poparciem wszystkich gmin ościennych, dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie będzie budować drogi w najbardziej kolizyjnym wariancie niebieskim.

Według naczelnika łódzkiego oddziału GDDKiA nigdy nie ukrywano, że wariant niebieski wiąże się z licznymi kolizjami, ale także wariant czerwony ingeruje w zabudowę mieszkalną. Korekta przebiegu S14 jest możliwa pod względem technicznym, ale teraz trwa etap wyboru korytarza.

Jak powiedział szef klubu PO Mateusz Walasek, w XXI wieku nie da się poprowadzić drogi bez konfliktów, dlatego wariant czerwony to wybór mniejszego zła. W związku z tym klub PO wraz z PiS zaproponował projekt uchwały-stanowiska Rady Miejskiej w sprawie przebiegu S14, w której popierają wariant czerwony. Klub Lewicy także zaproponował swój projekt uchwały, w którym ocenił wariant niebieski negatywnie i wyraził zastrzeżenia co do części wariantu czerwonego w granicach Łodzi.

Głos w sprawie drogi ekspresowej zabrał także przedstawiciel mieszkańców. Zdaniem Andrzeja Kocińskiego wariant czerwony nie był znany mieszkańcom, a do 2008 roku wydawano pozwolenia na budowę na terenie przez który ma przebiegać droga. Według niego S14 nie jest dla Łodzi. Ściągnie tylko ruch tranzytowy do miasta i będzie to droga przez miasto, a nie obwodnica.

Ostatecznie jednak radni przegłosowali projekt uchwały-stanowiska klubu PO i PiS, popierającej wariant czerwony. Według tego wariantu, trasa ma przebiegać zgodnie z wytycznymi z lat 90. Zakłada on, że w Łodzi przebiegnie ona niemal wzdłuż zachodniej granicy miasta, wjeżdżając głębiej w jego obręb jedynie na odcinku na Nowym Józefowie. Trasa miałaby liczyć 10 km. Drugi wariant tzw. niebieski liczyłby 14 km i przebiegałby m.in. przez Hutę Jagodnicę i Smulsko. Z kolei wariant brązowy jest niemal zbieżny z wariantem czerwonym. Przy wyborze wariantu czerwonego zostaną wyburzone 32 domy na Bałutach i Polesiu.

Droga ekspresowa S14 ma rozładować ruch na drogach krajowych biegnących przez Łódź, od Zgierza do Pabianic. Zachodnia obwodnica Łodzi ma mieć 30 km, a w sumie cała trasa szybkiego ruchu liczyć będzie około 42 km. Do połowy 2009 roku wojewoda ma wybrać ostateczny korytarz trasy. Następnie rozpoczną się starania o dofinansowania unijne. Budowa powinna rozpocząć się w 2011 roku, a zakończyć dwa lub trzy lata później.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~Adam Krawczyk 2008-11-09

Obwodnica powinna przebiegac na zachod od Konstantynowa i Aleksandrowa w obecnej koncepcji bedzie droga przez miasto i niewiele obciazy ruch w miescie.

~mysli 2008-10-29

To jest dla mnie normalne, ze buduje sie w miejscu gdzie nie ma zaplanowanej drogi ekspresowej. To jest dla mnie normalne, ze jezeli ziemia jest tansza pod zabudowe to jest jakis mozliwy czarny scenariusz( patrz wyzej). To jest dla mnie normalne,ze jak sie ktos nie orientuje to prosi o rade znawce i w koncu to jest dla mnie normalne, ze zawsze znajdzie sie cwaniaczek ktory chce wydusic od panstwa kase i odszkodowanie bo wlasnie wybudowal sobie nowiotki dom. Podejrzewam, ze gdyby nie Ci cwaniaczkowie to do wyburzenia byloby pare domow i tyle. I to tez jest dla mnie normalne, ze jak sie planuje taka duza inwestycje to ktos uczciwy i bogu ducha winny tez moze oberwac i takim serdecznie wspolczuje. Poza tym od prawie 20 lat sa plany i zbudujcie w koncu te droge!!!

~romek 2008-10-29

Wojewoda wybiera jak złote jabłka na tacy ,co za cholerny paranoiczny układ w tym kraju.Student dróg i mostów okresli to w 15 minut.Pozdrawiam "czerwoną" Łódz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.