mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Łódź: Trwa spór o przebieg S14

Łódź: Trwa spór o przebieg S14

Wciąż trwają dyskusje na temat przebiegu zachodniej obwodnicy Łodzi, czyli drogi ekspresowej S14. Mieszkańcy popierani przez radnych Lewicy chcą alternatywnego wariantu. Z kolei samorządowcy z regionu łódzkiego zawiązali koalicję popierającą wariant czerwony.

Łódź: Trwa spór o przebieg S14
Sprawa przebiegu drogi ekspresowej S14 w Łodzi toczy się od kilku lat. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje dwa warianty. Według wariantu czerwonego trasa obwodnicy Łodzi prowadzić będzie wzdłuż zachodniej granicy miasta, wjeżdżając głębiej w jego obręb jedynie na odcinku na Nowym Józefowie. Trasa miałaby liczyć 10 km. Drugi wariant (niebieski) zakłada dłuższy odcinek w granicach Łodzi. Trasa liczyłaby 14 km i przebiegała m.in. przez Hutę Jagodnicę i Smulsko.

Zainteresowani mieszkańcy nie chcą zgodzić się na żaden z proponowanych wariantów i zawiązali stowarzyszenie, które ma przeciwstawić się planom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich zdaniem trasa nie będzie spełniać swoich założeń, a lepszym wyjściem byłoby poprowadzenie jej od zachodniej strony Konstantynowa Łódzki oraz Aleksandrowa Łódzkiego. Stworzenie alternatywnego wariantu, który przebiegałby poza aglomeracją łódzką zaproponowali radni Lewicy: Dariusz Joński, Jarosław Berger oraz Iwona Bartosik.

Z kolei samorządowcy regionu łódzkiego: przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak, członek zarządu Województwa Łódzkiego Witold Stępień, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz prezydent Pabianic Zbigniew Dychto, starosta pabianicki Krzysztof Habura, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński i prezydent Zgierza Jacek Sokół zdecydowali się zawiązać koalicję dla S14. Opowiadają się oni za budową zachodniej obwodnicy Łodzi według wariantu czerwonego.

Zdaniem Witolda Stępnia powstanie drogi ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla Łodzi, ale wszystkich gmin i powiatów, przez które miałaby przebiegać. Będzie ona generować ruch tranzytowy oraz stanie się motorem napędowym rozwoju gospodarczego. Pozostaje zatem przeforsować najlepsze dla mieszkańców rozwiązanie i przekonać ich do jak najszybszej budowy drogi. Opinię tę podziela wiceprezydent Marek Michalik, który zaapelował do mieszkańców, organizacji, stowarzyszeń oraz partii politycznych o poparcie przebiegu trasy w wariancie czerwonym.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~Voytec 2008-10-22

No trzeba byc DEBILEM zeby obwodnice przez miasto budować !!!

~bob budowniczy 2008-10-20

dobry pomysł

~aaa 2008-10-20

Powinno być tak, że procedura przewiduje zgłoszenie do urzędu (centralnego) arbitrażowego każdej spornej inwestycji. I jeśli w ciągu 3 miesięcy nie ma decyzji (i arbitraż stwierdza, że np. jedna ze stron nie ustąpiła ani o krok lub nie przystąpiła do negocjacji) arbitraż wydaje wiążącą prawnie decyzję biorąc pod uwagę ogólne dobro społeczne (czyli w przypadku budować/nie budować automatycznie byłoby to budować). Taki urząd powinien być centralny, a jego członkowie powinni być osobami zaufania społecznego (np. wybrani w ogólnokrajowych wyborach wpośród sędziów sądu najwyższego) odpowiadać przez całym majątkiem w przypadku stwierdzenia, że na decyzję miały wpływ łapówki itp. Oczywiście, żeby działkowcy nie zgłaszali przebudowy furtki lub ekolodzy wycięcia jednego drzewa, minimalna wartość inwestycji powinna być minimum 20mln euro lub/i znajdować się na liście strategicznych inwestycji ogłaszanych przez parlament. W ten sposób nie było by problemów z autostradami czy w przyszłości elektrowniami atomowymi. A już na pewno takich wypadków jak melina blokująca jedną z jezdni powstańców śląskich w w-wie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando