mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Łódź bez obwodnicy?

Łódź bez obwodnicy?

Dzięki planowanym od kilku lat inwestycjom miał powstać "ring" dróg otaczających Łódź. Łódź miała pełnić rolę logistycznego centrum Polski. Czy tak będzie - wszystko zależy od tego czy wdrożony zostanie nowy pomysł GDDKiA?

Planowana od dawna droga S8 połączyłaby Wrocław z Warszawą przez Łódź. Stanowiłaby ona jednocześnie południową obwodnicę miasta. W okolicach Łodzi krzyżują się autostrady A1 i A2. Dodatkowo planowana jest droga ekspresowa S14, stanowiąca zachodnią obwodnicę i łącząca autostradę A1 z drogą S8. W przyszłości Łódź stałaby się logicznym skrzyżowaniem dogodnych połączeń. Pieniądze na S8 są zapisane w budżecie państwa. Droga miała być budowana w przyszłym roku.

Jednak według nowego pomysłu GDDKiA, S8 miałaby przebiegać przez Wieluń, Bełchatów i Piotrków Tryb. czyli na miejscu istniejącej już trasy nr 8. Proponowana trasa omijałby największe skupiska ludności i ośrodki gospodarcze: Łódź, Pabianice, Łask, Zduńską Wolę i Sieradz. Władze miasta i województwa są oburzone - "Taki przebieg drogi szybkiego ruchu spowoduje odizolowanie Polski zachodniej od centrum kraju" - wiceprezydent W. Tomaszewski. - "Korekta trasy S8 burzy koncepcję budowy dróg krajowych i autostrad w województwie łódzkim" - wicewojewoda Witold Gwiazda. - "Od wielu lat poszczególne samorządy przygotowują korytarze pod jej przebieg. Wstrzymanie planowanej od 2001 roku budowy drogi, oznacza niewykorzystanie przeznaczonych na ten cel pieniędzy".

Samorządowcy prowadzą obecnie rozmowy z parlamentarzystami ziemi łódzkiej i przygotowują oficjalny protest na piśmie. "Mamy nadzieję, że sytuację uda się wyjaśnić, byśmy jeszcze w tym roku mogli przystąpić do realizacji planowanej od siedmiu lat inwestycji" - informuje urząd marszałkowski woj. łódzkiego.

Stanowisko GDDKiA:

Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce określona jest rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2004 roku w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz. U. Nr 128, poz. 1334), w którym dla drogi ekspresowej S-8 przyjęto obowiązujący obecnie zapis: Wrocław (Psie Pole) - Kępno - Sieradz - A1 (Łódź) ... A1 (Piotrków Trybunalski) - Warszawa - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Choroszcz - Knyszyn - Korycin - Augustów - Budzisko - granica państwa (Kowno). Przebieg ten na odc. Wrocław - A1 został ustalony bez żadnych analiz i studiów porównawczych wzdłuż drogi krajowej nr 14. Zapis ten jest niezgodny z przebiegiem sieci TEN co może uniemożliwić przeznaczenie na ten przebieg środków z FS.

Na posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad (KOPI) w dniu 28 czerwca 2006 r. rozpatrywane było "Studium techniczno - ekonomiczne z elementami studium wykonalności dla drogi ekspresowej S-8, odc. Wieruszów - autostrada A-1". W wyniku dyskusji KOPI podjęła uchwałę o uzupełnieniach w "Studium …", między innymi o analizę porównawczą trzech wariantów dla trasy, opisanych w punkcie II Protokołu KOPI. Uzupełnione "Studium…" przedłożone zostanie KOPI do ponownego rozpatrzenia w terminie do 30 września 2006 r.
Decyzja o wskazaniu najkorzystniejszego, w ocenie KOPI, wariantu trasy S-8 może być podjęta dopiero na kolejnym posiedzeniu KOPI. Jeśli wariant ten różnić się będzie od określonego rozporządzeniem RM z 15 maja 2004 r., to wprowadzeniu nowego przebiegu wymagać będzie nowelizacji rozporządzenia po decyzji resortu, że zmiana taka jest uzasadniona.

Realizacja obwodnic wokół Łodzi (zachodniej i południowej) w klasie dróg "S" może być realizowana odrębnie niezależnie od wyboru wariantu i GDDKiA ma zamiar wywiązać się z podpisanego porozumienia.

 

Przeczytaj także:

Trasa S14 - pierwsze decyzje (2006-11-28)

Łódzki ring (2005-05-18)

 

Tematy w artykule: drogi ekspresowe obwodnice lodzkie

Podobne wiadomości:

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

Polskie drogi 2017-05-09

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~jurek 2006-11-30

No ludze co wy wogóle robicie

~bktom... 2006-09-06

Nie rozumiem dlaczego droga S8 miała by przebiegać przez rzadziej zaludnione obszary województwa łodzkiego.Przeczy to logice i jest po prostu marnotrawieniem pieniędzy.Przecież nie łączy się ze sobą autostradami pustyni i lasów tylko miasta,ośrodki przemysłowe i kulturalne.Pomysł poprowadzenia tej trasy przez Bełchatów i Piotrków Trybunalski jest iście diabelski.Decydenci powinni liczyć się z odpowiedzialnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.