mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Łódź bez obwodnicy?

Łódź bez obwodnicy?

Dzięki planowanym od kilku lat inwestycjom miał powstać "ring" dróg otaczających Łódź. Łódź miała pełnić rolę logistycznego centrum Polski. Czy tak będzie - wszystko zależy od tego czy wdrożony zostanie nowy pomysł GDDKiA?

Planowana od dawna droga S8 połączyłaby Wrocław z Warszawą przez Łódź. Stanowiłaby ona jednocześnie południową obwodnicę miasta. W okolicach Łodzi krzyżują się autostrady A1 i A2. Dodatkowo planowana jest droga ekspresowa S14, stanowiąca zachodnią obwodnicę i łącząca autostradę A1 z drogą S8. W przyszłości Łódź stałaby się logicznym skrzyżowaniem dogodnych połączeń. Pieniądze na S8 są zapisane w budżecie państwa. Droga miała być budowana w przyszłym roku.

Jednak według nowego pomysłu GDDKiA, S8 miałaby przebiegać przez Wieluń, Bełchatów i Piotrków Tryb. czyli na miejscu istniejącej już trasy nr 8. Proponowana trasa omijałby największe skupiska ludności i ośrodki gospodarcze: Łódź, Pabianice, Łask, Zduńską Wolę i Sieradz. Władze miasta i województwa są oburzone - "Taki przebieg drogi szybkiego ruchu spowoduje odizolowanie Polski zachodniej od centrum kraju" - wiceprezydent W. Tomaszewski. - "Korekta trasy S8 burzy koncepcję budowy dróg krajowych i autostrad w województwie łódzkim" - wicewojewoda Witold Gwiazda. - "Od wielu lat poszczególne samorządy przygotowują korytarze pod jej przebieg. Wstrzymanie planowanej od 2001 roku budowy drogi, oznacza niewykorzystanie przeznaczonych na ten cel pieniędzy".

Samorządowcy prowadzą obecnie rozmowy z parlamentarzystami ziemi łódzkiej i przygotowują oficjalny protest na piśmie. "Mamy nadzieję, że sytuację uda się wyjaśnić, byśmy jeszcze w tym roku mogli przystąpić do realizacji planowanej od siedmiu lat inwestycji" - informuje urząd marszałkowski woj. łódzkiego.

Stanowisko GDDKiA:

Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce określona jest rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2004 roku w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz. U. Nr 128, poz. 1334), w którym dla drogi ekspresowej S-8 przyjęto obowiązujący obecnie zapis: Wrocław (Psie Pole) - Kępno - Sieradz - A1 (Łódź) ... A1 (Piotrków Trybunalski) - Warszawa - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Choroszcz - Knyszyn - Korycin - Augustów - Budzisko - granica państwa (Kowno). Przebieg ten na odc. Wrocław - A1 został ustalony bez żadnych analiz i studiów porównawczych wzdłuż drogi krajowej nr 14. Zapis ten jest niezgodny z przebiegiem sieci TEN co może uniemożliwić przeznaczenie na ten przebieg środków z FS.

Na posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad (KOPI) w dniu 28 czerwca 2006 r. rozpatrywane było "Studium techniczno - ekonomiczne z elementami studium wykonalności dla drogi ekspresowej S-8, odc. Wieruszów - autostrada A-1". W wyniku dyskusji KOPI podjęła uchwałę o uzupełnieniach w "Studium …", między innymi o analizę porównawczą trzech wariantów dla trasy, opisanych w punkcie II Protokołu KOPI. Uzupełnione "Studium…" przedłożone zostanie KOPI do ponownego rozpatrzenia w terminie do 30 września 2006 r.
Decyzja o wskazaniu najkorzystniejszego, w ocenie KOPI, wariantu trasy S-8 może być podjęta dopiero na kolejnym posiedzeniu KOPI. Jeśli wariant ten różnić się będzie od określonego rozporządzeniem RM z 15 maja 2004 r., to wprowadzeniu nowego przebiegu wymagać będzie nowelizacji rozporządzenia po decyzji resortu, że zmiana taka jest uzasadniona.

Realizacja obwodnic wokół Łodzi (zachodniej i południowej) w klasie dróg "S" może być realizowana odrębnie niezależnie od wyboru wariantu i GDDKiA ma zamiar wywiązać się z podpisanego porozumienia.

 

Przeczytaj także:

Trasa S14 - pierwsze decyzje (2006-11-28)

Łódzki ring (2005-05-18)

 

Tematy w artykule: drogi ekspresowe obwodnice lodzkie

Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~jurek 2006-11-30

No ludze co wy wogóle robicie

~bktom... 2006-09-06

Nie rozumiem dlaczego droga S8 miała by przebiegać przez rzadziej zaludnione obszary województwa łodzkiego.Przeczy to logice i jest po prostu marnotrawieniem pieniędzy.Przecież nie łączy się ze sobą autostradami pustyni i lasów tylko miasta,ośrodki przemysłowe i kulturalne.Pomysł poprowadzenia tej trasy przez Bełchatów i Piotrków Trybunalski jest iście diabelski.Decydenci powinni liczyć się z odpowiedzialnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando