mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Łódź: nowy wiadukt na DK 72

Łódź: nowy wiadukt na DK 72

Kierowcy mogą już przejeżdżać przez nowo wybudowany wiadukt na ul. Brzezińskiej w Łodzi. Ulica Brzezińska jest fragmentem drogi krajowej nr 72, będącej głównym szlakiem komunikacyjnym łączącym Łódź z Rawą Mazowiecką, a także z drogą ekspresową nr 8 (Warszawa - Wrocław). Dla mieszkańców Łodzi droga krajowa nr 72 to również popularna trasa do Warszawy.

Łódź: nowy wiadukt na DK 72

26 kwietnia 2005 roku została podpisana umowa o dofinansowanie ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego SPO-Transport dla projektu przebudowy odcinka od ulicy Strykowskiej do ulicy Spiskiej wraz z wiaduktem na torami kolejowymi. W dniu 3 października 2006 roku zakończona inwestycja została oddana użytkownikom.

Koncepcja zbudowania wiaduktu zrodziła się przed pierwszą wojną światową. Miał on umożliwić połączenie linią tramwajową z Łodzi do Brzezin. Do budowy przystąpiono w 1924 roku.

Prace przy budowie niniejszego kontraktu obejmującego wiadukt i blisko kilometr jezdni rozpoczęły się w listopadzie 2005 r. Najpoważniejszym zadaniem tej inwestycji było wyburzenie
wybudowanego w 1926 r. starego wiaduktu południowego, konieczne ze względu na jego bardzo zły stan techniczny. W miejsce starego wiaduktu zbudowano nowy, jednoprzęsłowy, z żelbetowa płytą pomostu opartą na żelbetowych przyczółkach. Nowy wiadukt ma 27 m długości i 16,25 m szerokości. Biegnie po nim jezdnia o szerokości 10,5 m.

W ramach robót drogowych w ciągu komunikacyjnym ul. Wojska Polskiego - Brzezińska zmodernizowano odcinek ulicy o długości około kilometra poszerzając jezdnię do 14 m dla 4 pasów ruchu, a konstrukcję dostosowując do obciążeń wymaganych dla dróg krajowych 11,5 T/oś. Wzdłuż jezdni po obu stronach wybudowano chodniki i ścieżki rowerowe. Ustawiono 41 słupów oświetlenia ulicznego, wybudowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego / Łomnicka. Wzdłuż modernizowanego odcinka stanęły energochłonne bariery i ochronne wygrodzenia.

Prace o wartości ponad 14 mln zł brutto wykonało konsorcjum firm: KRAL Sp. z o.o., UNIDRO S.A., P.U.T. "Intercor", P.P.W. "Dromos". Zadanie dofinansowane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach SPO Transport w kwocie
Ponad 10,6 mln zł.

Celem modernizacji ciągu Wojska Polskiego - Brzezińska jest połączenie Łodzi z transeuropejską siecią autostrad poprzez usprawnienie dojazdu do przyszłej autostrady A1 (węzeł "Brzeziny") oraz likwidacja wąskiego gardła na odcinku od ul. Strykowskiej do Spiskiej.

Miasto Łódź prowadzi również dalsze prace dla ciągu ulicy Brzezińskiej zlecając projekt drogi dwujezdniowej wraz z południową obwodnicą Nowosolnej, co umożliwi następnie podjęcie rewitalizacji historycznego układu urbanistycznego ulic i rynku Nowosolnej.

Przeczytaj także:

Witamy nowe kilometry A2 (2006-07-26)

Łódź bez obwodnicy? (2006-07-25)

"Łódzka obwodnica" w remoncie (2006-07-05)


 


Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

Polskie drogi 2017-05-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.