Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Logistyka wokół Euro 2012

Logistyka wokół Euro 2012

Lada dzień wielkie święto kibiców i sportowców  - Euro 2012. To także wielkie wydarzenie od strony logistycznej. Tak wielka impreza wymaga specjalnych przygotowań m.in. w zakresie komunikacji, a samo Euro 2012 będzie wielkim sprawdzianem dla osób zajmujących się transportem i logistyką.

Logistyka wokół Euro 2012

Mistrzostwa to promocja naszego kraju, ale i duże wyzwanie logistyczne dla różnych dziedzin biznesu. Do Polski i na Ukrainę przyjedzie wielu kibiców, zwiększy się natężenie ruchu na drogach, kolei, przejściach granicznych i lotniskach, wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu m.in. na terenach połączonych ze stadionami i strefami kibica. Już  7 czerwca 2012 r. wchodzą w życie przepisy powodujące ograniczenia oraz zakaz ruchu niektórych rodzajów pojazdów na niektórych drogach krajowych. Od 8 czerwca od godz. 12.00 do 9 czerwca do godziny 2:00 będą obowiązywać okresowe ograniczenia dla pojazdów powyżej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, na odcinkach dróg stanowiących dojazd do miast-gospodarzy turnieju. Turniej będzie trwać niecały miesiąc, jednak w jego trakcie wszystko musi funkcjonować sprawnie, dlatego z dużym wyprzedzeniem przewoźnicy i spedytorzy organizowali swoje zasoby, planowali działania, szukali nowych rozwiązań.

-  Możemy spodziewać się okresowego spiętrzenia dostaw i nieprzewidywalnego popytu. DB Schenker Logistics od wielu lat zabezpiecza łańcuchy dostaw największych graczy na rynku. Liczymy zatem, że w wyniku turnieju obroty handlowe naszych partnerów znacznie wzrosną, co przełoży się na zlecenia logistyczne dla nas. Na ten czas przygotowujemy zasoby operacyjne, zarówno jeśli chodzi o doświadczoną kadrę, która będzie pracować na pełnych obrotach, jak i dodatkowy tabor aut naszych przewoźników. Organizatorzy Mistrzostw Europy zakładają, że duża część zwiększonego ruchu podczas turnieju będzie odbywać się po drogach. To wymaga ścisłej współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, między innymi w celu opracowania wariantów alternatywnych na wypadek nieukończenia przed turniejem określonych odcinków dróg. Ważne jest także zdefiniowanie wąskich gardeł w transporcie i opracowanie propozycji rozwiązywania trudnych sytuacji. Dlatego wprowadzono zasady czasowego ograniczenia ruchu ciężarówek oraz nakaz ograniczenia prac drogowych podczas mistrzostw. W polskim DB Schenker Logistics oprócz regularnych połączeń planujemy wprowadzić dodatkowe wahadła, które połączą centra dystrybucyjne z miastami gospodarzami, a także niektóre miasta między sobą. Nie wszystkie bowiem dostawy realizować można przy pomocy standardowej sieci – podkreśla Arkadiusz Wojtas, Dyrektor Projektu „Let’s Play Together 2012” Schenker Sp. z o.o.

Olbrzymim wyzwaniem są odległości między miastami – gospodarzami w Polsce i na Ukrainie (np. maksymalna odległość między dwoma miastami gospodarzami wynosi prawie ponad 1800 km). W Polsce kibiców doprowadzi na stadiony specjalne oznakowanie zamontowane na głównych drogach krajowych. Tablice te zawierają nazwę miasta gospodarza oraz logo turnieju Euro 2012. W całej Polsce jest około 300 takich tablic. GDDKiA wprowadziła również nowy numer Punktu Informacji Drogowej 19111, z którym można będzie się połączyć z terenu całego kraju. - Dzięki temu kierowcy będą mogli zasięgnąć informacji pod jednym prostym numerem. Na czas Euro zostanie również zapewniona obsługa w językach obcych (angielski, niemiecki i rosyjski). Infolinia będzie promowana poprzez ulotki i banery informacyjne na drogach prowadzących od granicy – informuje GDDKiA. Dodatkowo na stronach internetowych GDDKiA można sprawdzić mapę tras rekomendowanych i wcześniej zaplanować podróż. Niestety sieć drogowa w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście, na mistrzostwa udało się oddać kilka strategicznych inwestycji drogowych, jak np. odcinki autostrady A2 do Warszawy czy ekspresowe obwodnice Poznania S5 i S11.

Część ruchu drogowego mają przejąć koleje. Wedle zapewnień ministerstwa transportu to właśnie kolej ma być złotym środkiem na problemy komunikacyjne. Oczywiście wcześniej w ofercie linii kolejowych pojawiły się nowe projekty przygotowane specjalnie na Euro 2012, jak np. w PKP Intercity. Przewoźnik przeprowadził analizy oferty połączeń do miast gospodarzy pod kątem podróżnych przewożonych obecnie i potoków pasażerskich spodziewanych podczas Euro i na tej  podstawie przygotował siatkę połączeń krajowych oraz międzynarodowych na czas trwania mistrzostw. W czerwcu PKP IC uruchomi 50 dodatkowych pociągów w komunikacji krajowej, objętych całkowitą rezerwacją miejsc, którymi kibice będą mogli dotrzeć na mecze. Będą one zestawione z 11 wagonów, co każdorazowo zapewni pulę od 800 do 900 miejsc. Na wypadek większej niż szacowana frekwencja, na stacjach Warszawa Wschodnia, Poznań Główny, Wrocław Główny i Gdynia/Gdańsk Główny przewoźnik zabezpieczy, w dniu rozgrywanych w tych miastach meczów, co najmniej jeden dodatkowy skład, gotowy do natychmiastowego uruchomienia zaraz po zakończeniu meczu.

Poza dodatkową ofertą 50 pociągów, w komunikacji krajowej dojazdy na mecze realizowane będą  pociągami stałego kursowania tzn. takimi, które docierają do miasta gospodarza na ok. 3 godziny przed rozpoczęciem meczu. Podobnie będzie w przypadku powrotów, z tą różnicą, że odjazdy realizowane będą od ok. 1,5 godziny po zakończeniu meczu lub od ok. 0,5 godziny po zamknięciu strefy kibica.

 


Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj