mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Lubuska A2 czeka na wniosek

Lubuska A2 czeka na wniosek

"Ze strony wojewody lubuskiego nie ma żadnych działań opóźniających budowę odcinka autostrady A2 Nowy Tomyśl-Świecko. Decyzje takie jak lokalizacja autostrady wydawane są na podstawie wniosków, podobnie jak decyzje o zezwoleniu na budowę. (...)Jeżeli zarówno Autostrada Wielkopolska jak GDDKiA stoją na stanowisku, że można zmienić decyzje lokalizacyjne, to dlaczego w tej sprawie nie wpłynął żaden wniosek" - tak brak decyzji tłumaczył wojewoda lubuski Marek Ast.

Lubuska A2 czeka na wniosek

Zarzut opóźniania budowy autostrady stawiała spółka Autostrada Wielkopolska, która do wydanej  1996 roku decyzji lokalizacyjnej wprowadziła zmiany w projekcie. Zmiany dotyczą 20 miejsc na autostradzie zajmujących ponad 38 ha gruntów do wykupienia. Według wojewody najlepszym rozwiązaniem byłoby wydanie nowych decyzji lokalizacyjnych a nie dopisanie do starej decyzji, tak jak zostało to zrobione w przypadku inwestycji w woj. wielkopolskim. Wojewoda powiedział, że sytuacja prawna inwestycji w regionie wielkopolskim a lubuskim jest zupełnie inna, a przyjęcie rozwiązania wielkopolskiego jest w tym przypadku niemożliwe m.in. ze względu na zbyt duży obszar zmian.

Zdaniem Marka Asta władze spółki Autostrada Wielkopolska oraz GDDKiA wiedzą o takiej możliwości od 2004 roku, ale niczego w tej sprawie nie zrobiły. Zaznaczył, że wydanie jakiejkolwiek decyzji bez wcześniejszego wniosku byłoby naruszeniem prawa. Jednocześnie zadeklarował, że ewentualne wnioski GDDKiA zostaną rozpatrzone w najszybszym możliwym terminie.

Aby budowa autostrady A2 Nowy Tomyśl - Świecko stała się faktem musi jeszcze dojść do podpisania zamknięcia finansowego dla inwestycji. W sprawie uzgodnienia założeń niezbędnych do rozpoczęcia budowy w połowie lipca odbyło się spotkanie spółki Autostrada Wielkopolska S.A. z  GDDKiA. "Jest to kolejne spotkanie mające na celu uzgodnienie warunków realizacji inwestycji. Ważne jest, aby jak najwcześniej strony podpisały Zamknięcie Finansowe, co umożliwi oddanie tego odcinka do użytku do końca 2009 roku, z korzyścią dla kierowców i rozwoju gospodarczego całego kraju." - powiedział Andrzej Patalas, prezes zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

Kolejne spotkanie z Ministrem Transportu Jerzym Polaczkiem odbędzie się w trzeciej dekadzie sierpnia, w trakcie którego spółka przedstawi stan zaawansowania prac, wyniki poczynionych w kolejnych tygodniach uzgodnień oraz harmonogram działań zakładający dalszą współpracę obu stron.

"Do tej pory spółka poczyniła wiele prac przygotowawczych związanych z budową autostrady w kierunku Świecka. M.in. w trakcie opracowania są aktualizacje operatu ochrony środowiska i Natura 2000 wynikające ze zmian ustawowych, opracowano optymalizację przebiegu autostrady, a dla 17 km odcinka autostrady z Nowego Tomyśla do Trzciela wykonany został projekt budowlany" - poinformowała Zofia Kwiatkowska rzecznik prasowy Autostrada Wielkopolska S.A.

Przeczytaj także:

Witamy nowe kilometry A2! (2006-07-26)

Wiadoma-niewiadoma A2 (2006-06-05)

Autostradę czas budować (2006-01-02)


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~wrocławianin 2006-08-03

oby A4 nie byla w popłotkowana jak kulczykstrada

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen T-Cross z hiszpańskiej fabryki
Nowy Volkswagen T-Cross z hiszpańskiej fabryki
Hiszpańskie zakłady Volkswagen Nawara będą produkować Volkswagena T-Crossa, nowego kompaktowego SUV-a niemieckiej marki. Poinformował o tym kilka dni temu dr Andreas Tostmann, szef działu Produkcji i Logistyki Volkswagena.