mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Łuki toruńskiego mostu wpłyną na Wisłę

Łuki toruńskiego mostu wpłyną na Wisłę

Na pierwszą połowę grudnia 2012 planowane jest osadzenie stalowych przęseł na podporach nowego mostu  w Toruniu. To historyczne wydarzenie przyciągnie do Torunia wielu specjalistów inżynierii mostowej - spodziewają się wykonawcy inwestycji.

Łuki toruńskiego mostu wpłyną na Wisłę
Do Torunia przypłynęły już holenderskie barki, na których gotowe, scalone przęsła zostaną przetransportowane z placu montażowego w nurt Wisły i osadzone na gotowych podporach. Pierwsze przęsło jest już prawie gotowe do tej operacji. Dwie jego części zostały uniesione na specjalnej wieży montażowej, ustawionej bezpośrednio nad wykopanymi przy brzegu dokami i są w tej chwili łączone i spawane w jeden łuk mostu. Po scaleniu zostanie on osadzony na barkach, które wpłyną do doków. Analogicznie zostanie przygotowane drugie przęsło po zamontowaniu pierwszego na podporach. Barki zostaną połączone stalowym elementem rozporowym, który dodatkowo usztywni osadzoną na nich gotową konstrukcję podczas jej przepływania na podpory. Ta  skomplikowana operacja będzie sterowana komputerowo. Teraz wiele zależy od pogody, która musi być stabilna i bezwietrzna, a poziom wody w Wiśle wysoki, tak by obciążone tonami stali barki swobodnie manewrowały po rzece. Dlatego padający deszcz nie martwi inżynierów Strabaga.

Operacja osadzania gotowych stalowych przęseł mostu na podporach to wydarzenie bez precedensu w historii budowy mostów w Polsce i Europie. Dlatego na te dni spodziewane jest w Toruniu przybycie wielu obserwatorów, specjalistów inżynierii, ale także amatorów zainteresowanych tą tematyką.
Tematy w artykule: Toruń kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Obwodnica Brodnicy na półmetku

Obwodnica Brodnicy na półmetku

Polskie drogi 2015-08-12

Znamy wykonawców wszystkich odcinków S5 w kujawsko-pomorskim

Znamy wykonawców wszystkich odcinków S5 w...

Polskie drogi 2015-08-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Powoli zbliża się okres wyjazdów na narty. Warto pamiętać, że w wielu krajach konieczne są winiety, uprawniające do jazdy po autostradach: w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji. Podpowiadamy, gdzie kupować najtaniej winiety.