Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Małopolska chce S1

Małopolska chce S1

Protest przeciwko pomijaniu powiatu oświęcimskiego przy projektowaniu i budowie drogi S1 i tym samym wykluczaniu województwa małopolskiego z przebiegu tak ważnej dla kraju trasy zgłosili przedstawiciele samorządów powiatu, gmin i województwa, Małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz regionalni politycy.

Małopolska chce S1
Sprzeciwiają się oni wariantowi piątemu przebiegu planowanej drogi ekspresowej S1, omijającemu powiat oświęcimski i tym samym województwo małopolskie. - Właśnie podpisaliśmy oświadczenie, ale to dopiero początek naszej batalii o drogę S1. Na bazie tego dokumentu rady gmin, miast, powiatu oświęcimskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwalą rezolucje popierające nasze wystąpienie. Ponadto zlecimy opracowanie dodatkowej ekspertyzy, która ukaże fakty i poprze nasze postulaty, mówiące o wariancie szóstym, najlepszym dla trasy S1, przebiegającej przez powiat oświęcimski. Mam nadzieję, że zostanie wybrany właśnie ten wariant, korzystny dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej i tym samym Małopolski – podkreśla starosta oświęcimski Józef Kała.

Droga ekspresowa S1 – to droga o łącznej długości ok. 130 km, położona na obszarze województwa śląskiego i częściowo małopolskiego. Zgodnie z planami ma łączyć Pyrzowice (A1) – z granicą z Czechami w Cieszynie-Boguszowicach oraz czeską drogą ekspresową R48. Część trasy stanowi wschodnia obwodnica GOP.

Wiele fragmentów drogi S1 już istnieje, jednak odcinek Kosztowy – Oświęcim – Brzeszcze – Bielsko-Biała zaplanowany ok. 10-15 km na wschód od obecnej dwujezdniowej drogi krajowej nr 1, budzi wiele emocji.

Na przełomie maja i czerwca 2008 roku istniało jedynie 5 wariantów drogi. Wybrano wtedy wstępnie wariant IV, który miał biec m.in wzdłuż linii kolejowej Brzeszcze - Oświęcim. Jednakże na ten wariant nie zgodzili się eksperci z UNESCO, argumentując decyzję obawą lokalizacji trasy zbyt blisko Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Oświadczenie samorządów Powiatu Oświęcimskiego w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-1

W imieniu społeczeństwa Powiatu Oświęcimskiego stanowczo protestujemy przeciwko zamiarom budowy odcinka drogi ekspresowej S-1 w wariancie nie przebiegającym przez teren Powiatu Oświęcimskiego.

Realizacja w/w inwestycji ma podstawowe znaczenie dla rozwoju tej części Małopolski Zachodniej. Pozwoli bowiem na uporządkowanie układu komunikacyjnego. Ułatwi dostęp komunikacyjny odwiedzającym Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Umożliwi również rozwój inwestycyjny okolicznych gmin.

Wspólnie z administracją rządową zrealizowaliśmy bardzo poważny i trudny etap dla realizacji drogi S-1. Uzgodniono bowiem - zarówno ze społecznością lokalną, jak i instytucjami opiniodawczymi- lokalizację trasy drogi. Uzgodniono przebieg nienaruszający Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Stawy Brzeszcze”. Niezwykle istotne jest również to, że w planowanym wariancie VI uwzględnione zostały zalecenia ekspertów UNESCO dot. ochrony Miejsca Pamięci Auschwitz -Birkenau.

Niewiele jest inwestycji mogących pogodzić zarówno wymogi związane z ochroną miejsc najistotniejszych wydarzeń historycznych, jak i ochroną środowiska oraz potrzebami współcześnie żyjących oraz przyszłych pokoleń. Interesy te godzi wynegocjowana, przez wszystkich partnerów dialogu społecznego - trasa przebiegu drogi S-1 w wariancie VI. Odstąpienie od budowy drogi S-1 przez teren Powiatu Oświęcimskiego zniweczy wiele lat starań, prac i uzgodnień.

Dlatego w imieniu przeszło 150-tysiecznej społeczności Powiatu Oświęcimskiego stanowczo postulujemy o realizację inwestycji drogi ekspresowej S-1 w wariancie VI przebiegającym przez Małopolskę Zachodnią.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~qwe 2009-11-04

Dla mieszkańców powiatu Chrzanowskiego (ponad 100.000 mieszkańców) również korzystniejszy jest przebieg S1 jak najbliżej Oświęcimia. Oddalanie S1 na zachód tak naprawdę nikogo specjalnie nie urządza.

~Damian 2009-11-04

Małopolska dogadajcie się w końcu bo chcielibyście a nie możecie , a potem pretensje do wszystkich. To samo było z Beskidzka Drogą Integracyjną, po stronie śląskiej szybko i sprawnie , po stronie małopolski odwieczny problem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?