mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Małopolska chce S1

Małopolska chce S1

Protest przeciwko pomijaniu powiatu oświęcimskiego przy projektowaniu i budowie drogi S1 i tym samym wykluczaniu województwa małopolskiego z przebiegu tak ważnej dla kraju trasy zgłosili przedstawiciele samorządów powiatu, gmin i województwa, Małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz regionalni politycy.

Małopolska chce S1
Sprzeciwiają się oni wariantowi piątemu przebiegu planowanej drogi ekspresowej S1, omijającemu powiat oświęcimski i tym samym województwo małopolskie. - Właśnie podpisaliśmy oświadczenie, ale to dopiero początek naszej batalii o drogę S1. Na bazie tego dokumentu rady gmin, miast, powiatu oświęcimskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwalą rezolucje popierające nasze wystąpienie. Ponadto zlecimy opracowanie dodatkowej ekspertyzy, która ukaże fakty i poprze nasze postulaty, mówiące o wariancie szóstym, najlepszym dla trasy S1, przebiegającej przez powiat oświęcimski. Mam nadzieję, że zostanie wybrany właśnie ten wariant, korzystny dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej i tym samym Małopolski – podkreśla starosta oświęcimski Józef Kała.

Droga ekspresowa S1 – to droga o łącznej długości ok. 130 km, położona na obszarze województwa śląskiego i częściowo małopolskiego. Zgodnie z planami ma łączyć Pyrzowice (A1) – z granicą z Czechami w Cieszynie-Boguszowicach oraz czeską drogą ekspresową R48. Część trasy stanowi wschodnia obwodnica GOP.

Wiele fragmentów drogi S1 już istnieje, jednak odcinek Kosztowy – Oświęcim – Brzeszcze – Bielsko-Biała zaplanowany ok. 10-15 km na wschód od obecnej dwujezdniowej drogi krajowej nr 1, budzi wiele emocji.

Na przełomie maja i czerwca 2008 roku istniało jedynie 5 wariantów drogi. Wybrano wtedy wstępnie wariant IV, który miał biec m.in wzdłuż linii kolejowej Brzeszcze - Oświęcim. Jednakże na ten wariant nie zgodzili się eksperci z UNESCO, argumentując decyzję obawą lokalizacji trasy zbyt blisko Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Oświadczenie samorządów Powiatu Oświęcimskiego w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-1

W imieniu społeczeństwa Powiatu Oświęcimskiego stanowczo protestujemy przeciwko zamiarom budowy odcinka drogi ekspresowej S-1 w wariancie nie przebiegającym przez teren Powiatu Oświęcimskiego.

Realizacja w/w inwestycji ma podstawowe znaczenie dla rozwoju tej części Małopolski Zachodniej. Pozwoli bowiem na uporządkowanie układu komunikacyjnego. Ułatwi dostęp komunikacyjny odwiedzającym Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Umożliwi również rozwój inwestycyjny okolicznych gmin.

Wspólnie z administracją rządową zrealizowaliśmy bardzo poważny i trudny etap dla realizacji drogi S-1. Uzgodniono bowiem - zarówno ze społecznością lokalną, jak i instytucjami opiniodawczymi- lokalizację trasy drogi. Uzgodniono przebieg nienaruszający Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Stawy Brzeszcze”. Niezwykle istotne jest również to, że w planowanym wariancie VI uwzględnione zostały zalecenia ekspertów UNESCO dot. ochrony Miejsca Pamięci Auschwitz -Birkenau.

Niewiele jest inwestycji mogących pogodzić zarówno wymogi związane z ochroną miejsc najistotniejszych wydarzeń historycznych, jak i ochroną środowiska oraz potrzebami współcześnie żyjących oraz przyszłych pokoleń. Interesy te godzi wynegocjowana, przez wszystkich partnerów dialogu społecznego - trasa przebiegu drogi S-1 w wariancie VI. Odstąpienie od budowy drogi S-1 przez teren Powiatu Oświęcimskiego zniweczy wiele lat starań, prac i uzgodnień.

Dlatego w imieniu przeszło 150-tysiecznej społeczności Powiatu Oświęcimskiego stanowczo postulujemy o realizację inwestycji drogi ekspresowej S-1 w wariancie VI przebiegającym przez Małopolskę Zachodnią.

Podobne wiadomości:

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~qwe 2009-11-04

Dla mieszkańców powiatu Chrzanowskiego (ponad 100.000 mieszkańców) również korzystniejszy jest przebieg S1 jak najbliżej Oświęcimia. Oddalanie S1 na zachód tak naprawdę nikogo specjalnie nie urządza.

~Damian 2009-11-04

Małopolska dogadajcie się w końcu bo chcielibyście a nie możecie , a potem pretensje do wszystkich. To samo było z Beskidzka Drogą Integracyjną, po stronie śląskiej szybko i sprawnie , po stronie małopolski odwieczny problem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.