Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Małopolska i Śląsk wspólnie

Małopolska i Śląsk wspólnie

Władze Małopolski i województwa śląskiego podpisały pierwszą w Polsce umowę o strategii współpracy między dwoma województwami. Na liście priorytetów współpracy znalazł się m.in. transport. Priorytetowymi inwestycjami są: budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej oraz drogi ekspresowej S1.

Małopolska i Śląsk wspólnie
Beskidzka Droga Integracyjna (BDI) to jedna z kluczowych inwestycji drogowych, która ma zagwarantować szybkie połączenie drogowe Małopolski z województwem śląskim. Poparcie dla inwestycji wyrazili marszałkowie obu województw. Budowa nowej trasy, której koszt szacuje się na 3 mld zł, ma być realizowana w latach 2016-2018. Obecnie trwają prace dokumentacyjne, a przygotowania do rozpoczęcia inwestycji są na etapie Studium Techniczno-Ekonomiczno Środowiskowego.

Inną ważną inwestycją jest droga ekspresowa S1, która ma  łączyć lotnisko w Pyrzowicach z granicą z Czechami w Cieszynie-Boguszowicach oraz czeską drogą ekspresową R48. Kilka jej odcinków już istnieje. Obecnie trwają prace nad wytyczeniem przebiegu trasy na odcinku od Bielska do Mysłowic. Dotychczas opracowano sześć wariantów przebiegu trasy i jeden podwariant wraz z obwodnicami w Bieruniu i Oświęcimiu. Władze obu regionów chcą ustalić taki przebieg S1, by trasa nie wkraczała na obszary chronione. Nowe warianty drogi ekspresowej pozwolą na wyeliminowanie odcinków, o których już dziś wiadomo, że ich realizacja jest niemożliwa. Katowicki odział GDDKiA planuje jeszcze w czerwcu ogłosić przetarg na opracowanie projektowe przebiegu trasy.

Oba województwa rozważają też wspólny zakup taboru z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Do dyspozycji w ramach projektu „Zakup kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń międzyregionalnych na obszarze co najmniej dwóch województw" będzie ponad 50 mln zł dofinansowania dla obu regionów. Przy wymaganym wkładzie własnym projekt pozwoliłby na zakup nowego taboru za kwotę 100 mln zł. Pracując nad spójną polityką transportową, Małopolska wraz ze Śląskiem planują też opracować wspólną ofertę przewozową na lata 2012-2015.

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~vobis 2011-05-28

Pozytywnie!! Współpraca to cieszy. Mam nadzieje że to zakładnane plany wypalą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alfa Romeo Giulia QV bije rekord - lepsza od Porsche!
Alfa Romeo Giulia QV bije rekord - lepsza od Porsche!
Włoska ekipa po raz kolejny pojawiła się na torze Nurburgring. Cel był jasny – pobić rekord wnoszący 7 minut 38 sekund, który ustanowiło nowe Porsche Panamera.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj