mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Metro nabiera tempa

Metro nabiera tempa

Już wiadomo, którędy ostatecznie przebiegać będzie centralny odcinek II linii metra. Na odcinku od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego na Pradze powstanie 7 stacji. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w Warszawie ma szybko powstać sześciokilometrowe połączenie.

Metro nabiera tempa

"Przechodzimy od słów do czynów - zapewnia pełniący funkcję Prezydenta m. st Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz - Dotychczas mówiło się, że miasta nie stać na II linię. Tymczasem, gdy byłem premierem, udało się nadać planom budowy rangę projektu krajowego, co zapewniło finansowanie z Unii Europejskiej bez uszczerbku dla innych, lokalnych projektów".

Z planów przedstawionych na konferencji [prasowej wynika, że w efekcie już za pięć lat gotowy będzie centralny odcinek drugiej linii metra, który ma kosztować 2,4 mld zł. Pierwsza stacja "Rondo Daszyńskiego" znajdować się będzie w ciągu ulicy Prostej, przed skrzyżowaniem z ulicą Towarową. Dalej metro pojedzie w kierunku Ronda ONZ, na przystanek po zachodniej stronie al. Jana Pawła II i ul. Prostej. Stacja "Świętokrzyska", wybudowana po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej, będzie jednym z ważniejszych miejsc kolejki podziemnej. Tu skrzyżują się obie nitki warszawskiego metra. Dalej pociągi dojadą na Nowy Świat. Po zmodernizowania Krakowskiego Przedmieścia i zamknięciu ruchu na Trakcie Królewskim z tej stacji warszawiacy będą mieć bezpośredni dojazd do uczelni i urzędów. Kolejne stacje to "Powiśle", tuż przed Wybrzeżem Kościuszkowskim w rejonie mostu Świętokrzyskiego. Następnie metro pojedzie tunelem pod Wisłą i zatrzyma się przy Stadionie Dziesięciolecia w okolicy skrzyżowania ul. Sokola i Jagiellońskiej. Potem kolejka skręci w lewo i pojedzie wzdłuż ul. Targowej aż do skrzyżowania z al. Jerozolimskimi. W południowej części tego skrzyżowania zbudowana będzie stacja "Dworzec Wileński.
 
Specjalnie na potrzeby II nitki metra miasto kupi 200 nowych wagonów, 60 z nich obsługiwać będzie odcinek centralny.

Przeczytaj także:

Warszawski Węzeł Drogowy (2006-08-17)

Siódemka wokół Grójca (2006-08-11)

Most Północny coraz bliżej? (2006-08-02)

Czarny scenariusz dla Warszawy (2006-07-21)

Premier obiecuje drogi (2006-06-02)

Drogowy boom? (2006-05-18)

 

Tematy w artykule: mazowieckie

Podobne wiadomości:

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~marioDO 2007-06-01

czy ktos moze mi napisac jak mozliwe jest zbudowanie przez 4 lata metra w warszawie skoro wszyscy w rzadzie kluca sie o kase i nadal nic nie ma mysle ze euro2012 zostanie odwolane bo nic w polsce nie bedzie

~METRO:P:P 2006-10-25

JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

~biof(w-wa) 2006-08-25

Taa....skrzyżowanie Targowej i Al. Jerozolimskich. Autor niech się wysili i popatrzy na plan Warszawy zanim napisze takie dyrdymały.

~po...dróżnik 2006-08-25

TAAAAAAAAAKKKK

~wrocławiak 2006-08-25

dobrze, dobrze, niech zapowiadają i nie robią, bo u nas to tylko robią i przez te budowy nie wiadomo już jak jeździć! I tego chcecie u siebie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.