mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Metro nabiera tempa

Metro nabiera tempa

Już wiadomo, którędy ostatecznie przebiegać będzie centralny odcinek II linii metra. Na odcinku od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego na Pradze powstanie 7 stacji. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w Warszawie ma szybko powstać sześciokilometrowe połączenie.

Metro nabiera tempa

"Przechodzimy od słów do czynów - zapewnia pełniący funkcję Prezydenta m. st Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz - Dotychczas mówiło się, że miasta nie stać na II linię. Tymczasem, gdy byłem premierem, udało się nadać planom budowy rangę projektu krajowego, co zapewniło finansowanie z Unii Europejskiej bez uszczerbku dla innych, lokalnych projektów".

Z planów przedstawionych na konferencji [prasowej wynika, że w efekcie już za pięć lat gotowy będzie centralny odcinek drugiej linii metra, który ma kosztować 2,4 mld zł. Pierwsza stacja "Rondo Daszyńskiego" znajdować się będzie w ciągu ulicy Prostej, przed skrzyżowaniem z ulicą Towarową. Dalej metro pojedzie w kierunku Ronda ONZ, na przystanek po zachodniej stronie al. Jana Pawła II i ul. Prostej. Stacja "Świętokrzyska", wybudowana po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej, będzie jednym z ważniejszych miejsc kolejki podziemnej. Tu skrzyżują się obie nitki warszawskiego metra. Dalej pociągi dojadą na Nowy Świat. Po zmodernizowania Krakowskiego Przedmieścia i zamknięciu ruchu na Trakcie Królewskim z tej stacji warszawiacy będą mieć bezpośredni dojazd do uczelni i urzędów. Kolejne stacje to "Powiśle", tuż przed Wybrzeżem Kościuszkowskim w rejonie mostu Świętokrzyskiego. Następnie metro pojedzie tunelem pod Wisłą i zatrzyma się przy Stadionie Dziesięciolecia w okolicy skrzyżowania ul. Sokola i Jagiellońskiej. Potem kolejka skręci w lewo i pojedzie wzdłuż ul. Targowej aż do skrzyżowania z al. Jerozolimskimi. W południowej części tego skrzyżowania zbudowana będzie stacja "Dworzec Wileński.
 
Specjalnie na potrzeby II nitki metra miasto kupi 200 nowych wagonów, 60 z nich obsługiwać będzie odcinek centralny.

Przeczytaj także:

Warszawski Węzeł Drogowy (2006-08-17)

Siódemka wokół Grójca (2006-08-11)

Most Północny coraz bliżej? (2006-08-02)

Czarny scenariusz dla Warszawy (2006-07-21)

Premier obiecuje drogi (2006-06-02)

Drogowy boom? (2006-05-18)

 

Tematy w artykule: mazowieckie

Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~marioDO 2007-06-01

czy ktos moze mi napisac jak mozliwe jest zbudowanie przez 4 lata metra w warszawie skoro wszyscy w rzadzie kluca sie o kase i nadal nic nie ma mysle ze euro2012 zostanie odwolane bo nic w polsce nie bedzie

~METRO:P:P 2006-10-25

JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

~biof(w-wa) 2006-08-25

Taa....skrzyżowanie Targowej i Al. Jerozolimskich. Autor niech się wysili i popatrzy na plan Warszawy zanim napisze takie dyrdymały.

~po...dróżnik 2006-08-25

TAAAAAAAAAKKKK

~wrocławiak 2006-08-25

dobrze, dobrze, niech zapowiadają i nie robią, bo u nas to tylko robią i przez te budowy nie wiadomo już jak jeździć! I tego chcecie u siebie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.