mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mieszkańcy Leszna odetchną

Mieszkańcy Leszna odetchną

Jest decyzja, że w czerwcu ruszy budowa ronda na bardzo ruchliwej i często zakorkowanej ulicy Poznańskiej - to droga wylotowa z Leszna na Poznań.

Skrzyżowania ulic: Poznańskiej, Gronowskiej i Wilkowickiej w Lesznie-Gronowie to obecnie najbardziej newralgiczne skrzyżowanie w mieście, w godzinach szczytu tworzą się tu niemal kilometrowe kolejki. Od paru lat kierowcy czekają na rozbudowę skrzyżowania. Planowana przebudowa na jednopasowe rondo miała być prowadzona równolegle z budową drogi S5 na odcinku Poznań – Wrocław, która to trasa miała przejąć 40-50 proc. ruchu z tego skrzyżowania.

Jak wiadomo, prace na tym odcinku „piątki” są jednak oddalone w czasie, a skrzyżowanie w Gronowie musi zostać przebudowane ze względu na pojawiające się tam utrudnienia komunikacyjne. W związku z tymi zmianami projektant zaproponował alternatywne rozwiązania, które mogą zostać zrealizowane na tym terenie przy zachowaniu zakładanej przepustowości.
 
Koncepcja przewiduje budowę ronda dwupasowego z szeroką na 9,5 metra jezdnią podzieloną na dwa pasy. Badania natężenia ruchu i prognozy w tym względzie przewidują, że dopiero w 2015 roku nastąpi nasycenie ruchu na tak zaprojektowanym rondzie, a wówczas region będzie u progu realizacji drogi ekspresowej S5, która jednoznacznie wyprowadzi cały ruch tranzytowy poza miasto. Plan ronda przewiduje także pobudowanie ścieżek rowerowych i bezpiecznych przejść dla pieszych.

Cały węzeł komunikacyjny to nie tylko rondo. To również gruntowna przebudowa ulicy Wilkowickiej od torów kolejowych do ronda, 200 metrów poszerzonej ulicy Poznańskiej w kierunku Poznania i poszerzona ulica Poznańska aż do ulicy Fabrycznej w kierunku Leszna. Dopiero taki węzeł zapewni sprawność ruchu.

Przeczytaj także:

Leszno: ustalono przebieg ekspresowej ‘piątki’ (2007-02-08)

 


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Sporym problemem na podkarpackim odcinku autostrady A4 jest mała liczba stacji benzynowych i Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Sytuacja niedługo się zmieni za sprawą przetargu na dzierżawę siedmiu miejsc.