mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mieszkańcy Leszna odetchną

Mieszkańcy Leszna odetchną

Jest decyzja, że w czerwcu ruszy budowa ronda na bardzo ruchliwej i często zakorkowanej ulicy Poznańskiej - to droga wylotowa z Leszna na Poznań.

Skrzyżowania ulic: Poznańskiej, Gronowskiej i Wilkowickiej w Lesznie-Gronowie to obecnie najbardziej newralgiczne skrzyżowanie w mieście, w godzinach szczytu tworzą się tu niemal kilometrowe kolejki. Od paru lat kierowcy czekają na rozbudowę skrzyżowania. Planowana przebudowa na jednopasowe rondo miała być prowadzona równolegle z budową drogi S5 na odcinku Poznań – Wrocław, która to trasa miała przejąć 40-50 proc. ruchu z tego skrzyżowania.

Jak wiadomo, prace na tym odcinku „piątki” są jednak oddalone w czasie, a skrzyżowanie w Gronowie musi zostać przebudowane ze względu na pojawiające się tam utrudnienia komunikacyjne. W związku z tymi zmianami projektant zaproponował alternatywne rozwiązania, które mogą zostać zrealizowane na tym terenie przy zachowaniu zakładanej przepustowości.
 
Koncepcja przewiduje budowę ronda dwupasowego z szeroką na 9,5 metra jezdnią podzieloną na dwa pasy. Badania natężenia ruchu i prognozy w tym względzie przewidują, że dopiero w 2015 roku nastąpi nasycenie ruchu na tak zaprojektowanym rondzie, a wówczas region będzie u progu realizacji drogi ekspresowej S5, która jednoznacznie wyprowadzi cały ruch tranzytowy poza miasto. Plan ronda przewiduje także pobudowanie ścieżek rowerowych i bezpiecznych przejść dla pieszych.

Cały węzeł komunikacyjny to nie tylko rondo. To również gruntowna przebudowa ulicy Wilkowickiej od torów kolejowych do ronda, 200 metrów poszerzonej ulicy Poznańskiej w kierunku Poznania i poszerzona ulica Poznańska aż do ulicy Fabrycznej w kierunku Leszna. Dopiero taki węzeł zapewni sprawność ruchu.

Przeczytaj także:

Leszno: ustalono przebieg ekspresowej ‘piątki’ (2007-02-08)

 


Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nissan zaprezentował nową generację modelu Leaf. Elektryczny model wygląda bardzo atrakcyjnie, a tego otrzymał wydajniejszy napęd i nowe technologie pod maską.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic