mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mieszkańcy Leszna odetchną

Mieszkańcy Leszna odetchną

Jest decyzja, że w czerwcu ruszy budowa ronda na bardzo ruchliwej i często zakorkowanej ulicy Poznańskiej - to droga wylotowa z Leszna na Poznań.

Skrzyżowania ulic: Poznańskiej, Gronowskiej i Wilkowickiej w Lesznie-Gronowie to obecnie najbardziej newralgiczne skrzyżowanie w mieście, w godzinach szczytu tworzą się tu niemal kilometrowe kolejki. Od paru lat kierowcy czekają na rozbudowę skrzyżowania. Planowana przebudowa na jednopasowe rondo miała być prowadzona równolegle z budową drogi S5 na odcinku Poznań – Wrocław, która to trasa miała przejąć 40-50 proc. ruchu z tego skrzyżowania.

Jak wiadomo, prace na tym odcinku „piątki” są jednak oddalone w czasie, a skrzyżowanie w Gronowie musi zostać przebudowane ze względu na pojawiające się tam utrudnienia komunikacyjne. W związku z tymi zmianami projektant zaproponował alternatywne rozwiązania, które mogą zostać zrealizowane na tym terenie przy zachowaniu zakładanej przepustowości.
 
Koncepcja przewiduje budowę ronda dwupasowego z szeroką na 9,5 metra jezdnią podzieloną na dwa pasy. Badania natężenia ruchu i prognozy w tym względzie przewidują, że dopiero w 2015 roku nastąpi nasycenie ruchu na tak zaprojektowanym rondzie, a wówczas region będzie u progu realizacji drogi ekspresowej S5, która jednoznacznie wyprowadzi cały ruch tranzytowy poza miasto. Plan ronda przewiduje także pobudowanie ścieżek rowerowych i bezpiecznych przejść dla pieszych.

Cały węzeł komunikacyjny to nie tylko rondo. To również gruntowna przebudowa ulicy Wilkowickiej od torów kolejowych do ronda, 200 metrów poszerzonej ulicy Poznańskiej w kierunku Poznania i poszerzona ulica Poznańska aż do ulicy Fabrycznej w kierunku Leszna. Dopiero taki węzeł zapewni sprawność ruchu.

Przeczytaj także:

Leszno: ustalono przebieg ekspresowej ‘piątki’ (2007-02-08)

 


Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.