mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ministerstwo szuka pieniędzy na drogi

Ministerstwo szuka pieniędzy na drogi

Ministerstwo Infrastruktury aktywnie poszukuje dodatkowych źródeł finansowania inwestycji drogowych. Ma to pomóc w sprawnej realizacji rządowego programu budowy dróg. Urzędnicy liczą szczególnie na zaangażowanie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ministerstwo szuka pieniędzy na drogi
23 lutego bieżącego roku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Zbigniew Rapciak spotkał się z dyrektorem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Thomasem Maierem. Spotkanie dotyczyło finansowania inwestycji drogowych, realizowanych w naszym kraju w ramach rządowego programu budowy dróg. Aby był on realizowany sprawnie, poszukiwane są dodatkowe źródła finansowania. W czasach spowolnienia gospodarczego i trudnej sytuacji w sektorze bankowym, urzędnicy szczególnie liczą na zaangażowanie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Realizowany obecnie program inwestycyjny przewiduje zarówno budowę nowych autostrad i dróg ekspresowych, jak i modernizację istniejącej sieci drogowej. Ministerstwo jest także otwarte na realizowanie projektów w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Dyrektor Thomas Maier wyraził zainteresowanie współfinansowaniem budowy autostrad w Polsce. Jako wzór podał obecne zaangażowanie banku w finansowanie infrastruktury drogowej na Słowacji. W trakcie spotkania poruszono także kwestię nowego mechanizmu finansowania inwestycji drogowych z Krajowego Funduszu Drogowego. Bank jest otwarty na ten pomysł. EBOR był już zaangażowany w Polsce w podobny system finansowania inwestycji kolejowych przez PKP. Wsparcie EBOR może przybrać formę kredytu rządowego na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, kredytu dla sektora prywatnego, bądź udziału kapitałowego w realizowanym przedsięwzięciu.

Współpraca Polski z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju jest prowadzona od początku lat 90. Ostatni kredyt inwestycyjny dla sektora publicznego został udzielony w 1993 roku na modernizację i odnowę infrastruktury drogowej na wybranych odcinkach autostrady A4 Katowice - Kraków.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Gość 2009-03-03

DOSTALIŚCIE PIENIĄDZE BARANY ! GDZIE ONE SĄ ... POLSKA TO GÓWNO ... WSTYD MI, JAK ROZMAWIAM NIEKIEDY Z NIEMCAMI CZY FRANCUZAMI, WSTYDZĘ SIĘ TEGO, ŻE ŻYJE W TYM GÓWNIE TO NIE JEST KRAJ TO JEST WIOSKA !NIE MAM OKAZJI ŻEBY SKĄD UCIEC ALE JAK SIĘ TAKA TRAFI KORZYSTAM BEZ NAMYSŁU

~romek 2009-02-27

20 lat budowy demokracji i ciagle brakuje pieniedzy na podstawowe budowy dróg w kraju.Kredytowanie jest jakimś tam wyjsciem z sytuacji ale kazdy bank che dobrze zarobic na kredycie.Najtansza forma kredytu sa akcje lub obligacje wypuszczane przez kogo?Oczywisci ze głownym inwestorem takich strategicznych budów owinie byc Skarb Panstwa .Przygotowanie dobrych podstaw kazdego kontraktu inwestycyjnego ,panstwowy projekt,realny kosztorys,kalkulacja spodziewanych zysków z opłat za przejazd autostradą,dobrze wynegocjowany kontrakt na budowę,opracowane zródło finansowania.Wszyscy wiedza ze w istniejacym systemie nieda sie budowac w tempie ani tanio- za duzo posredników do łatwego zarobku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic