mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mniej ekranów przy drogach

Mniej ekranów przy drogach

Minister środowiska, Marcin Korolec podpisał rozporządzenie zmieniające dopuszczalne poziomy hałasu. Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony. – To pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu plagi nieskutecznych ekranów - podkreśla minister Korolec.

Mniej ekranów przy drogach
Dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zawierało jedne z najostrzejszych norm w Unii Europejskiej. Dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w  nocy -  od 45 dB do 55 dB. W nowym rozporządzeniu limity te zostały odpowiednio podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. Takie rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych przy zachowaniu podstawowego standardu ochrony zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami hałasu – mówi minister Marcin Korolec.

Dotychczas, w przypadku konieczności stosowania zabezpieczeń akustycznych, jedynym z najczęściej wybieranych rozwiązań była budowa bardzo kosztownych ekranów. Zmiana rozporządzenia ma ograniczyć to zjawisko. Alternatywą dla ekranów są np. zwarte szpalery drzew i krzewów.

Obecnie normy dotyczące hałasu reguluje szereg przepisów. Rozporządzenie Ministra Środowiska to zaledwie jedno spośród wielu, które dotykają tego tematu.

Komentuj:

~p_brz 2012-10-10

Jestem świadomy, że lobbing w tym kraju występuje chyba w każdej dziedzinie gospodarki. Ja jednak staram się podchodzić do wszystkiego z lekkim przymrużeniem oka. Mam nadzieje, że jednak nie wszystko w tym kraju to jeden wielki przekręt, przynajmniej tak się staram oszukiwać. A czy bardziej naganny jest przekręt czy po prostu niewiedza i głupota, to już zostawiam każdemu do indywidualnego rozpatrzenia.

~obserwator 2012-10-10

Czasem zabawnie przeczytać, jak odezwie się ktoś nie mający pojęcia o sprawie. :) A może branża ekranowa?

~p_brz 2012-10-10

Bardzo dobre:) proponuję zmniejszyć normy na zawartość asfaltu w asfalcie, da to gigantyczne oszczędności, a najlepiej drogi róbmy ze szlaki, na Śląsku jest tego w cholerę :) idąc dalej tym tokiem myślenia, proponuję zmniejszyć zawartość mięsa w mięsie, alkoholu w alkoholu itp. Już nam, jak pamiętam ostatnio, udowodniono, że sól techniczna jest nawet lepsza od spożywczej :) Polska to kraj wielkich możliwości :)!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.