mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mniej ekranów przy drogach

Mniej ekranów przy drogach

Minister środowiska, Marcin Korolec podpisał rozporządzenie zmieniające dopuszczalne poziomy hałasu. Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony. – To pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu plagi nieskutecznych ekranów - podkreśla minister Korolec.

Mniej ekranów przy drogach
Dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zawierało jedne z najostrzejszych norm w Unii Europejskiej. Dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w  nocy -  od 45 dB do 55 dB. W nowym rozporządzeniu limity te zostały odpowiednio podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. Takie rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych przy zachowaniu podstawowego standardu ochrony zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami hałasu – mówi minister Marcin Korolec.

Dotychczas, w przypadku konieczności stosowania zabezpieczeń akustycznych, jedynym z najczęściej wybieranych rozwiązań była budowa bardzo kosztownych ekranów. Zmiana rozporządzenia ma ograniczyć to zjawisko. Alternatywą dla ekranów są np. zwarte szpalery drzew i krzewów.

Obecnie normy dotyczące hałasu reguluje szereg przepisów. Rozporządzenie Ministra Środowiska to zaledwie jedno spośród wielu, które dotykają tego tematu.

Komentuj:

~p_brz 2012-10-10

Jestem świadomy, że lobbing w tym kraju występuje chyba w każdej dziedzinie gospodarki. Ja jednak staram się podchodzić do wszystkiego z lekkim przymrużeniem oka. Mam nadzieje, że jednak nie wszystko w tym kraju to jeden wielki przekręt, przynajmniej tak się staram oszukiwać. A czy bardziej naganny jest przekręt czy po prostu niewiedza i głupota, to już zostawiam każdemu do indywidualnego rozpatrzenia.

~obserwator 2012-10-10

Czasem zabawnie przeczytać, jak odezwie się ktoś nie mający pojęcia o sprawie. :) A może branża ekranowa?

~p_brz 2012-10-10

Bardzo dobre:) proponuję zmniejszyć normy na zawartość asfaltu w asfalcie, da to gigantyczne oszczędności, a najlepiej drogi róbmy ze szlaki, na Śląsku jest tego w cholerę :) idąc dalej tym tokiem myślenia, proponuję zmniejszyć zawartość mięsa w mięsie, alkoholu w alkoholu itp. Już nam, jak pamiętam ostatnio, udowodniono, że sól techniczna jest nawet lepsza od spożywczej :) Polska to kraj wielkich możliwości :)!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross