mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mniej wypadków dzięki autostradzie

Mniej wypadków dzięki autostradzie

Jak najszybsza budowa sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu ma ogromne znaczenie. Jednym z argumentów jest bezpieczeństwo na drodze. Na przykładzie pierwszego odcinka autostrady A1 widać, że zmniejszyła się liczba wypadków na pobliskiej drodze krajowej.

Mniej wypadków dzięki autostradzie
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wynika, że od 23 grudnia 2006 roku do 31 sierpnia 2007 roku na odcinku drogi krajowej nr 1 od granicy województwa pomorskiego w Pieniążkowie do skrzyżowania z drogą ekspresową S6 w Rusocinie, odnotowano 246 kolizji i 52 wypadki, w których zginęło 11 osób, a 83 było rannych. Natomiast w tym samym okresie rok później, gdy kierowcy korzystali już z oddanego do użytku w grudniu 2007 roku, pierwszego północnego, 25 km odcinka autostrady A1 Rusocin - Swarożyn, na tym samym fragmencie krajowej jedynki doszło do 116 kolizji i 40 wypadków, w których rannych zostały 63 osoby, a 5 poniosło śmierć.

Ten wyraźny spadek ilości wypadków i ofiar wynika z tego, że coraz więcej kierowców jeździ wygodną i bezpieczną, choć płatną autostradą, odciążając ruch na drodze krajowej nr 1 (która stanowi bezpłatną alternatywę). Między Gniewem, a Czarlinem natężenie ruchu na krajówce spadło z około 12 tys. pojazdów do 2-3 tysięcy dziennie. Warto dodać, że od czasu oddania do użytku fragmentu A1, nikt nie zginął na autostradzie, choć 4 osoby zostały ranne w 32 kolizjach i dwóch wypadkach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Ferrari Scuderia Spider 16M

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~~Bonus 2008-12-03

Owszem, jeżdżę asekuracyjnie, chociaż nie bardzo asekuracyjnie, i dlatego tylko, że tak jeżdżę to jeszcze żyję i to piszę. Na drogach niestety da się zauważyć wielu kierowców, którym brakuje choćby odrobiny rozsądku. Do Adama- zdaję sobie sprawę oczywiście z tego, że kiedyś może mnie to spotkać, czy może przez mój błąd, który jeszcze się nie zdarzył, czy przez przebitą oponę. Przed czołówką z wyskakującym z przeciwka uciekałem dziesiątki jesli nie setki razy na szczęście zawsze na pobocze, którego szczęśliwie nie zajmował wtedy żaden pieszy...... Zgadzam się z Tobą co do tych drzew. W ogóle za każdym razem, kiedy siadam za kierownicę, zdaję sobie sprawę z tego, że to może być moja ostatnia podróż, wcale nie z mojej winy, ale nie zajmuje mi to głowy.

~as 2008-12-02

Luki im nie chodzi o bezpieczeństwo. Fotoradary i videoradiowozy to maszynki do robienia pieniędzy. Nic więcej.

~luki 2008-12-01

Po za tym najprościej jest zwalić całą winę za brak bezpieczeństwa na kierowców ... dlatego stawia się fotoradary, poluje radiowozami z kamerą, prowadzi się jakieś bzdurne akcje ; Jednak doszliśmy już do momentu, że dalsze stosowanie represji wobec kierowców bez budowy i poprawy stanu infrastruktury, bezpieczeństwa ruchu nie poprawi.

~luki 2008-12-01

no tak, zamiast budować drogi na których bezpiecznie można jechać 130 i więcej, powycinajmy wszystkie drzewa przy starych drogach tak żeby "bezpiecznie" poruszać się 130 przez wsie i pola po drogach do tego niedostosowanych ... Ogólna koncepcja powinna być taka, że jadąc dalej jedziemy szybko i wygodnie autostradą np. z Wrocławia do Warszawy, dojeżdżamy do "warszawskiego ringu" i z tego dalej zjeżdżamy na lokalne ulice spokojnie jadąc do celu ...Jak teraz jest chyba każdy wie...

~Alfista 2008-11-30

Bonus - Ty chyba bardzo asekuracyjnie jeździsz, że Ci tak ludzie wciąż drogę zajeżdżają...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.