Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mniej wypadków dzięki autostradzie

Mniej wypadków dzięki autostradzie

Jak najszybsza budowa sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu ma ogromne znaczenie. Jednym z argumentów jest bezpieczeństwo na drodze. Na przykładzie pierwszego odcinka autostrady A1 widać, że zmniejszyła się liczba wypadków na pobliskiej drodze krajowej.

Mniej wypadków dzięki autostradzie
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wynika, że od 23 grudnia 2006 roku do 31 sierpnia 2007 roku na odcinku drogi krajowej nr 1 od granicy województwa pomorskiego w Pieniążkowie do skrzyżowania z drogą ekspresową S6 w Rusocinie, odnotowano 246 kolizji i 52 wypadki, w których zginęło 11 osób, a 83 było rannych. Natomiast w tym samym okresie rok później, gdy kierowcy korzystali już z oddanego do użytku w grudniu 2007 roku, pierwszego północnego, 25 km odcinka autostrady A1 Rusocin - Swarożyn, na tym samym fragmencie krajowej jedynki doszło do 116 kolizji i 40 wypadków, w których rannych zostały 63 osoby, a 5 poniosło śmierć.

Ten wyraźny spadek ilości wypadków i ofiar wynika z tego, że coraz więcej kierowców jeździ wygodną i bezpieczną, choć płatną autostradą, odciążając ruch na drodze krajowej nr 1 (która stanowi bezpłatną alternatywę). Między Gniewem, a Czarlinem natężenie ruchu na krajówce spadło z około 12 tys. pojazdów do 2-3 tysięcy dziennie. Warto dodać, że od czasu oddania do użytku fragmentu A1, nikt nie zginął na autostradzie, choć 4 osoby zostały ranne w 32 kolizjach i dwóch wypadkach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 77 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~~Bonus 2008-12-03

Owszem, jeżdżę asekuracyjnie, chociaż nie bardzo asekuracyjnie, i dlatego tylko, że tak jeżdżę to jeszcze żyję i to piszę. Na drogach niestety da się zauważyć wielu kierowców, którym brakuje choćby odrobiny rozsądku. Do Adama- zdaję sobie sprawę oczywiście z tego, że kiedyś może mnie to spotkać, czy może przez mój błąd, który jeszcze się nie zdarzył, czy przez przebitą oponę. Przed czołówką z wyskakującym z przeciwka uciekałem dziesiątki jesli nie setki razy na szczęście zawsze na pobocze, którego szczęśliwie nie zajmował wtedy żaden pieszy...... Zgadzam się z Tobą co do tych drzew. W ogóle za każdym razem, kiedy siadam za kierownicę, zdaję sobie sprawę z tego, że to może być moja ostatnia podróż, wcale nie z mojej winy, ale nie zajmuje mi to głowy.

~as 2008-12-02

Luki im nie chodzi o bezpieczeństwo. Fotoradary i videoradiowozy to maszynki do robienia pieniędzy. Nic więcej.

~luki 2008-12-01

Po za tym najprościej jest zwalić całą winę za brak bezpieczeństwa na kierowców ... dlatego stawia się fotoradary, poluje radiowozami z kamerą, prowadzi się jakieś bzdurne akcje ; Jednak doszliśmy już do momentu, że dalsze stosowanie represji wobec kierowców bez budowy i poprawy stanu infrastruktury, bezpieczeństwa ruchu nie poprawi.

~luki 2008-12-01

no tak, zamiast budować drogi na których bezpiecznie można jechać 130 i więcej, powycinajmy wszystkie drzewa przy starych drogach tak żeby "bezpiecznie" poruszać się 130 przez wsie i pola po drogach do tego niedostosowanych ... Ogólna koncepcja powinna być taka, że jadąc dalej jedziemy szybko i wygodnie autostradą np. z Wrocławia do Warszawy, dojeżdżamy do "warszawskiego ringu" i z tego dalej zjeżdżamy na lokalne ulice spokojnie jadąc do celu ...Jak teraz jest chyba każdy wie...

~Alfista 2008-11-30

Bonus - Ty chyba bardzo asekuracyjnie jeździsz, że Ci tak ludzie wciąż drogę zajeżdżają...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tysiące Polaków jeździ bez OC
Tysiące Polaków jeździ bez OC
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny donosi, ze blisko 110 tys. samochodów w Polsce nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najwięcej takich samochodów możemy spotkać w zachodnich województwach naszego kraju.