mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mniej wypadków na drogach krajowych

Mniej wypadków na drogach krajowych

Statystyki nie oddają całości problemu, ale na ich podstawie widać, że program Drogi Zaufania Bezpiecznych Osiem przynosi efekty. Dzięki inwestycjom prowadzonym na drogach i kampanii mającej wpłynąć na zachowania kierowców, spadła liczba wypadków na głównych drogach krajowych.

Mniej wypadków na drogach krajowych
Pozytywne rezultaty programu Drogi Zaufania, zapoczątkowanego ponad półtora roku temu na drodze krajowej nr 8 (pod nazwą Bezpieczna Ósemka) sprawiły, że od maja ubiegłego roku objęto nim osiem dróg krajowych (o numerach od 1 do 9). Już po kilku miesiącach widać wymierne rezultaty, które można przeliczyć na liczbę uratowanych ludzkich istnień.

W zeszłym roku na „jednocyfrowych” drogach krajowych zrobiono wiele, by powstrzymać falę wypadkowości i chronić użytkowników dróg. W wielu miejscach wymieniono nawierzchnię jezdni, przebudowano skrzyżowania i zatoki autobusowe, powstały nowe wysepki, chodniki i ścieżki rowerowe, pojawiła się sygnalizacja i bezpieczne przejścia dla pieszych. Jednocześnie w ramach programu prowadzono wzmożoną akcję komunikacyjną, która miała wpłynąć na zachowania kierowców i pieszych. Dzięki temu, pomimo stale rosnącej liczby pojazdów, na drogach krajowych zanotowano o osiem procent mniej wypadków niż rok wcześniej (w 2007 roku było ich 4055, a w 2008 już 3734). Najważniejsze jest jednak to, że w minionym roku w wypadkach tych zginęło o 30 osób mniej (w 2007 roku śmierć poniosło 797 osób).

Niestety liczba 767 zabitych jest wciąż zbyt duża, zwłaszcza że na niektórych drogach wypadki śmiertelne zniekształcają obraz całości. Na przykład na drodze krajowej nr 2 w minionym roku zginęło 111 osób (przy 75 rok wcześniej). Natomiast pocieszający jest spadek ofiar na najbardziej niebezpiecznej siódemce (ze 144 do 131).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Golf R20 – pierwsze zdjęcia!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Demagogia i zwykłe brednie... 2009-02-27

Ilość ofiar zmniejszyła się, bo oddano 100km odcinek A1, więc na DK1 nie giną ludzie. Zastanawia mnie co takiego zrobiono na DK5, DK6 oprócz zamontowania dziesiątków fotoradarów i wymalowaniu podwójnych ciągłych, zakazów wyprzedzania itp. spowolnień ruchu! I mam pytanie - ile osób zmarło w ciągu roku, bo czas przejazdu jednocyfrowymi drogami krajowymi się wydłużył? Ile benzyny więcej zużyto? Jakie są koszty dla gospodarki? I czy zamiast tych pieniędzy wydawać na bezsensowne programy pod publiczkę, warto je przeznaczyć na stworzenie DWUJEZDNIOWYCH dróg krajowych bez skrzyżowań równoległych. Wtedy GWARANTUJĘ, że wypadków śmiertelnych będzie minimalna ilość.

~Raxx 2009-02-26

Gratulacje dla redakcji portalu motogazeta.pl. Chyba jako jedyni w całym internecie napisaliście, że program Bezpieczna Droga to przede wszystkim modernizacje niebezpiecznych miejsc i oddzielenie ruchu pieszego od kołowego. Bo o to w tym całym bezpieczeństwie najbardziej chodzi. Wszyscy inni piszą o fotoradarach, jakoby były cudownym lekarstwem. I są, ale w pierwszej kolejności lekarstwem na dziurawe budżety urzędów miast, gmin czy województw. To samo pomogło w pierwszej kolejności we Francji i tak naprawdę nie jest pewne, czy po dobrze przeprowadzonych reorganizacjach newralgicznych miejsc są one (fotoradary) w ogóle potrzebne. Gratuluje zdroworozsądkowego podejścia, myślałem, że obecnie każdy będzie sprzedawał tę papkę propagandy. Brawo!

~Tomek 2009-02-26

A najbardziej bezpieczeństwo zwiększyłoby się, gdyby w miejscach jednocyfrówek DK były autostrady.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.