mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Montują nowy most w Darłowie

Montują nowy most w Darłowie

Rozpoczyna się montaż mostu w Darłowie (woj. zachodniopomorskie). Na nabrzeże Wieprzy w Darłowie trafiły pierwsze elementy nowego mostu, który powstanie w miejscu dawnej kładki dla pieszych.

Montują nowy most w Darłowie
Wykonawcą stalowego szkieletu jest podbiałostocki Promostal. Gotowe elementy, które powstały na terenie zakładu, zostaną w ciągu najbliższego miesiąca zespolone na nabrzeżu a potem za pomocą roboczego pomostu i dwóch dźwigów umieszczone na przyczółkach.

Ciekawostką może być fakt, że w trakcie rozbiórki starych granitowych podpór kładki, natrafiono w ziemi na potężny, drewniany ruszt, którego bale miały przekrój 30x30 cm. Konstrukcja ta świadczyłaby o tym, że wcześniej w miejscu tym znajdował się dużo większy obiekt mostowy niż zdemontowana kładka. Dopiero po usunięciu elementów, których nie było na podkładach geodezyjnych, można było rozpocząć prace wzmacniające podłoże czyli wykonać żelbetowe pale.

Stalowa konstrukcja i jej podparcie to jednak nie wszystko. Jesienią, z powodu pogarszających się warunków pogodowych przed wykonawcą stanie trudne zadanie budowy płyty mostu i położenia wszystkich warstw drogi i chodników a także instalacji odwadniających i elektrycznych.

Nowy darłowski most o rozpiętości 44 m to tak zwana konstrukcja łukowa. Pod mostem będą mogły przepływać duże jachty, gdyż jego światło pomiędzy lustrem wody a konstrukcją będzie wynosiło 3,5 m. Dzięki temu będą one mogły dopłynąć niemal do centrum Darłowa. Na prawym brzegu między przyczółkiem mostu a rzeką powstanie przejście dla pieszych, które połączy przyszłą promenadę wzdłuż nabrzeża na ul. Flisackiej z projektowanym deptakiem nad brzegiem Wieprzy.

Most na Wieprzy jest jednym z elementów północnej obwodnicy Darłowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 203. Droga umożliwi eliminację ruchu tranzytowego z centrum miasta. Początek inwestycji znajduje się w rejonie obecnego wjazdu do portu, natomiast jej koniec to nowobudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Morskiej i Sportowej. Nowy most i obwodnica ułatwią kierowcom dojazd do portu oraz dojazd do Darłówka wschodniego i zachodniego. Przebudowane zostanie również oświetlenie drogowe, urządzenia telekomunikacyjne i sieć gazowa. Usunięte zostaną kolizje z siecią wodociągową, elektroenergetyczną, kanalizacją sanitarną i deszczową.

Wartość prac budowlanych powinna zamknąć się w kwocie 15,3 mln zł. Wykonawcą całego zadania jest Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego "WROBIS" S.A.

Warto dodać, że mosty łukowe w woj. zachodniopomorskim są rzadkością. Podobny obiekt można zobaczyć przy wjeździe na wyspę Wolin, gdzie droga krajowa nr 3 przecina rzekę Dziwnę i w Choszcznie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151.
Tematy w artykule: zachodniopomorskie

Podobne wiadomości:

Droga S6 - rusza budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa

Droga S6 - rusza budowa obwodnicy Koszalina i...

Polskie drogi 2016-03-07

Rząd dokończy budowę drogi S3

Rząd dokończy budowę drogi S3

Polskie drogi 2016-06-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando