Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most Sieniawka- Zittau nowym połączeniem dla Euroregionu Nysa

Most Sieniawka- Zittau nowym połączeniem dla Euroregionu Nysa

Za niespełna rok, na przełomie wiosny i lata 2013 r., będziemy mogli przejechać z Polski do Niemiec nowym mostem granicznym nad nurtem Nysy Łużyckiej. Połączy on leżącą w Polsce Sieniawkę z niemiecką miejscowością Zittau. 18 lipca 2012 r. odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego dla tej inwestycji.

Most Sieniawka- Zittau nowym połączeniem dla Euroregionu Nysa
Połączenie dwóch brzegów granicznej rzeki ma znaczenie nie tylko dla mieszkających po jej obu stronach Polaków i Niemców. Jest to bowiem fragment transgranicznej trasy Hradek - Bogatynia - Zittau. W niedalekiej przyszłości trasa ta poprawi standard komunikacyjny w rejonie "trójstyku" trzech państw: Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec. 

Nowy most będzie miał ponad 180 metrów długości, a koszt jego budowy przekroczy 23 mln złotych. Powstanie dzięki współdziałaniu Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei i Krajowego Urzędu Budowy Dróg i Transportu w Bautzen. Do mostu zbudowane zostaną również drogi dojazdowe po obu stronach granicy.

Inwestycja została podzielona na III etapy:
  • Etap I – zakończony - obejmował budowę drogi o długości  3,2 km wraz z rondem i trzema mostami na potoku Biedrzychówka.
  • Etap II – planowane zakończenie prac 30.08 br.- obejmuje budowę drogi o długości 436 m i budowę wiaduktu w miejscowości Kopaczów.
  • Etap III – planowane zakończenie prac 31.05.2013r. - obejmuje budowę i utrzymanie mostu granicznego na rzece Nysa Łużycka.

Inicjatywa rozpoczęcia budowy połączenia drogowego w Euroregionie Nysa powstała w momencie podpisania we Frankfurcie nad Odrą w dniu 21 listopada 2000 r.  umowy między Polską i Niemcami o budowie i utrzymaniu mostów położonych na granicy obu państw. Cztery lata później, w kwietniu 2004 roku Polska, Niemcy i Czechy podpisały  porozumienie dotyczące budowy połączenia drogowego między miastami Bogatynia, Hradek nad Nisou i Zittau. Właściwą umowę o budowie mostu pomiędzy Województwem Dolnośląskim, a Wolnym Krajem Związkowym Saksonia podpisano niemal dokładnie rok temu.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
Już za kilka lat na rynku pojawi się kolejna odsłona Mercedesa SL. Największy roadster od producenta samochodów w gwiazdą zostanie tym razem zaprojektowany przez ekipę z Affalterbach.