mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most Sieniawka- Zittau nowym połączeniem dla Euroregionu Nysa

Most Sieniawka- Zittau nowym połączeniem dla Euroregionu Nysa

Za niespełna rok, na przełomie wiosny i lata 2013 r., będziemy mogli przejechać z Polski do Niemiec nowym mostem granicznym nad nurtem Nysy Łużyckiej. Połączy on leżącą w Polsce Sieniawkę z niemiecką miejscowością Zittau. 18 lipca 2012 r. odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego dla tej inwestycji.

Most Sieniawka- Zittau nowym połączeniem dla Euroregionu Nysa
Połączenie dwóch brzegów granicznej rzeki ma znaczenie nie tylko dla mieszkających po jej obu stronach Polaków i Niemców. Jest to bowiem fragment transgranicznej trasy Hradek - Bogatynia - Zittau. W niedalekiej przyszłości trasa ta poprawi standard komunikacyjny w rejonie "trójstyku" trzech państw: Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec. 

Nowy most będzie miał ponad 180 metrów długości, a koszt jego budowy przekroczy 23 mln złotych. Powstanie dzięki współdziałaniu Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei i Krajowego Urzędu Budowy Dróg i Transportu w Bautzen. Do mostu zbudowane zostaną również drogi dojazdowe po obu stronach granicy.

Inwestycja została podzielona na III etapy:
  • Etap I – zakończony - obejmował budowę drogi o długości  3,2 km wraz z rondem i trzema mostami na potoku Biedrzychówka.
  • Etap II – planowane zakończenie prac 30.08 br.- obejmuje budowę drogi o długości 436 m i budowę wiaduktu w miejscowości Kopaczów.
  • Etap III – planowane zakończenie prac 31.05.2013r. - obejmuje budowę i utrzymanie mostu granicznego na rzece Nysa Łużycka.

Inicjatywa rozpoczęcia budowy połączenia drogowego w Euroregionie Nysa powstała w momencie podpisania we Frankfurcie nad Odrą w dniu 21 listopada 2000 r.  umowy między Polską i Niemcami o budowie i utrzymaniu mostów położonych na granicy obu państw. Cztery lata później, w kwietniu 2004 roku Polska, Niemcy i Czechy podpisały  porozumienie dotyczące budowy połączenia drogowego między miastami Bogatynia, Hradek nad Nisou i Zittau. Właściwą umowę o budowie mostu pomiędzy Województwem Dolnośląskim, a Wolnym Krajem Związkowym Saksonia podpisano niemal dokładnie rok temu.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.