mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most Śląsko-Dąbrowski otwarty

Most Śląsko-Dąbrowski otwarty

W poniedziałek, 31 sierpnia wraz z pierwszymi tramwajami na most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie wrócił normalny ruch drogowy. Zakończył się najważniejszy etap remontu trasy tramwajowej na Trasie W-Z.

Most Śląsko-Dąbrowski otwarty
Most wraz z odcinkiem trasy W-Z od ul. Jagiellońskiej do pl. Bankowego był zamknięty dla ruchu od 15 marca; poruszały się nim tylko autobusy komunikacji miejskiej. Przez 5,5 miesiąca trasa tramwajowa, a wraz z nią i most, zmieniły się nie do poznania. Na całym odcinku, tj. od ul. Jagiellońskiej do pl. Bankowego torowisko tramwajowe zostało przebudowane. Przebudowane zostały także wszystkie perony przystankowe, a do przystanków przy pl. Bankowym powstały dodatkowe dojścia od strony Muzeum Niepodległości. Wykonawca zbudował także osłony chroniące mury Pałacu Radziwiłłów przed bryzgami wody z jezdni.

Od poniedziałku funkcjonuje tutaj pierwszy w Warszawie wspólny, wydzielony z jezdni, pas tramwajowo-autobusowy. Na odcinku od Pl. Bankowego do Parku Praskiego autobusy i tramwaje będą się poruszały poza normalnym ruchem ulicznym i zatrzymywały na wspólnych przystankach. Przyspieszy to przejazd komunikacją publiczną przez most i ułatwi pasażerom przesiadki.

Równocześnie z remontem trasy tramwajowej prowadzony był remont wiaduktu łączącego jezdnię za tunelem z mostem. Betonowa płyta wiaduktu została uniesiona do góry i odnowiona – jest na niej nowa nawierzchnia jezdni i chodników, uzupełniono ubytki, wyremontowane zostały bariery. Wiadukt spoczął na nowowybudowanych przyczółkach - stare, opierające się na dębowych palach nie wytrzymywały obciążenia i konieczne było zbudowanie nowych, na kilkunastometrowych palach betonowych. Po włączeniu ruchu na moście, pod wiaduktem będą trwały jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe. Kontynuowane będą także roboty przy odnowie powłok antykorozyjnych mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Remont kontynuowany na Woli

Do 17 października będą trwały jeszcze prace na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Okopowej. Prace są podzielone na dwa podetapy. Pierwszy będzie trwał do 18 września, drugi od 19 września do 17 października. Prace wykonywane w pierwszym podetapie wymagały całkowitego zamknięcia skrzyżowania dla ruchu tramwajowego i samochodowego. W drugim podetapie dla ruchu kołowego udostępnione będzie całe skrzyżowanie, a zwężenia o jeden pas ruchu pojawią się jedynie na wlocie ul. Okopowej od strony północnej i Al. Solidarności od strony zachodniej, tramwaje będą natomiast mogły jeździć w relacji al. Solidarności-Okopowa (skręt w stronę ronda Daszyńskiego) w obydwu kierunkach.

Most Śląsko - Dąbrowski jest fragmentem al. "Solidarności" i łączy oba brzegi Wisły (od Wybrzeża Gdańskiego do Wybrzeża Helskiego na Pradze Północ). Most Ślasko-Dąbrowski został zbudowany w latach 1947- 1949 według projektu zespołu inżynierów ze Śląska. Nazwa mostu była wyrazem uznania dla wkładu hutników i górników ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w dzieło odbudowy stolicy. Do budowy wykorzystano ocalałe filary mostu Kierbedzia, które nadbudowano.

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.