mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba

Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba

Niewielka Dąbrówka w powiecie wadowickim wzbogaci się o kolejny, ponad 230-metrowy most. Będzie to most drogowy, którego budowę Skanska rozpoczęła we wrześniu. Inwestycja jest związana z kończącą się budową zbiornika wodnego Świnna Poręba. Budowa mostu drogowego potrwa do końca przyszłego roku.

Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba
Most drogowy w Dąbrówce, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie bliźniaczo podobny do już powstającego tutaj mostu kolejowego. Oba obiekty są realizowane na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zbiornika wodnego Świnna Poręba.

234-metrowy most

Obiekt będzie miał imponujące rozmiary – 234 m całkowitej długości, 14,5 m szerokości i maksymalną wysokość 28 m. – Będzie zbudowany z 4 przęseł o długości 56,7 m każde – mówi Jacek Kapałka, Kierownik budowy, Skanska. – Ustrój nośny zostanie podwieszony do łuków żelbetowych za pomocą wieszaków prętowych.

Po obiekcie będzie prowadziła nowa trasa drogi z Zembrzyc, przez Dąbrówkę, do Stryszowa. – Droga ta będzie położona wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika, równolegle do budowanej linii kolejowej na nasypie hydrotechnicznym – tłumaczy Jacek Kapałka.

Właśnie w ramach przekładanego fragmentu linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego już od roku powstaje w Dąbrówce most kolejowy. Oba mosty będą do siebie bardzo podobne, jednak ze względu na to, że jeden z nich jest obiektem kolejowym, a drugi drogowym, występują między nimi pewne różnice konstrukcyjne - dodaje Jacek Kapałka.

Nowa droga ze Stryszowa do Zembrzyc

Budowanym przez Skanska w Dąbrówce mostem będzie przebiegać nowa droga z Zembrzyc do Stryszowa. Będzie miała ona długość 5,4 km i jezdnię szerokości 6 m. Droga zostanie wyposażona w chodnik o szerokości 2 m, pobocze o szerokości 1,25 m, oświetlenie oraz kanalizację deszczową.

- Budowa drogi została podzielona na dwa odcinki – wyjaśnia Jacek Kapałka. – W gminie Zembrzyce od kwietnia budujemy 2,24 km, a w gminie Stryszów we wrześniu rozpoczęliśmy budowę 3,17 km drogi.

Droga będzie gotowa na koniec 2014 roku. Jej budowa jest konieczna, ponieważ dotychczasowe drogi dojazdowe do przysiółków Zembrzyc i Dąbrówki zostaną zalane przez wody zbiornika Świnna Poręba.

Zarówno budowa mostu, jak i drogi, może powodować czasowe utrudnienia dla mieszkańców. – Mieszkańców oraz kierowców i pieszych poruszających się w pobliżu budowy prosimy o ostrożność i wyrozumiałość. Dokładamy wszelkich starań, żeby prowadzona przez nas budowa była jak najmniej uciążliwa – zapewnia Jacek Kapałka.
Tematy w artykule: malopolskie

Podobne wiadomości:

S52 i S16 - nowe drogi ekspresowe W Polsce

S52 i S16 - nowe drogi ekspresowe W Polsce

Polskie drogi 2016-05-27

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.