mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba

Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba

Niewielka Dąbrówka w powiecie wadowickim wzbogaci się o kolejny, ponad 230-metrowy most. Będzie to most drogowy, którego budowę Skanska rozpoczęła we wrześniu. Inwestycja jest związana z kończącą się budową zbiornika wodnego Świnna Poręba. Budowa mostu drogowego potrwa do końca przyszłego roku.

Most i nowa droga przy zbiorniku Świnna Poręba
Most drogowy w Dąbrówce, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie bliźniaczo podobny do już powstającego tutaj mostu kolejowego. Oba obiekty są realizowane na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zbiornika wodnego Świnna Poręba.

234-metrowy most

Obiekt będzie miał imponujące rozmiary – 234 m całkowitej długości, 14,5 m szerokości i maksymalną wysokość 28 m. – Będzie zbudowany z 4 przęseł o długości 56,7 m każde – mówi Jacek Kapałka, Kierownik budowy, Skanska. – Ustrój nośny zostanie podwieszony do łuków żelbetowych za pomocą wieszaków prętowych.

Po obiekcie będzie prowadziła nowa trasa drogi z Zembrzyc, przez Dąbrówkę, do Stryszowa. – Droga ta będzie położona wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika, równolegle do budowanej linii kolejowej na nasypie hydrotechnicznym – tłumaczy Jacek Kapałka.

Właśnie w ramach przekładanego fragmentu linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego już od roku powstaje w Dąbrówce most kolejowy. Oba mosty będą do siebie bardzo podobne, jednak ze względu na to, że jeden z nich jest obiektem kolejowym, a drugi drogowym, występują między nimi pewne różnice konstrukcyjne - dodaje Jacek Kapałka.

Nowa droga ze Stryszowa do Zembrzyc

Budowanym przez Skanska w Dąbrówce mostem będzie przebiegać nowa droga z Zembrzyc do Stryszowa. Będzie miała ona długość 5,4 km i jezdnię szerokości 6 m. Droga zostanie wyposażona w chodnik o szerokości 2 m, pobocze o szerokości 1,25 m, oświetlenie oraz kanalizację deszczową.

- Budowa drogi została podzielona na dwa odcinki – wyjaśnia Jacek Kapałka. – W gminie Zembrzyce od kwietnia budujemy 2,24 km, a w gminie Stryszów we wrześniu rozpoczęliśmy budowę 3,17 km drogi.

Droga będzie gotowa na koniec 2014 roku. Jej budowa jest konieczna, ponieważ dotychczasowe drogi dojazdowe do przysiółków Zembrzyc i Dąbrówki zostaną zalane przez wody zbiornika Świnna Poręba.

Zarówno budowa mostu, jak i drogi, może powodować czasowe utrudnienia dla mieszkańców. – Mieszkańców oraz kierowców i pieszych poruszających się w pobliżu budowy prosimy o ostrożność i wyrozumiałość. Dokładamy wszelkich starań, żeby prowadzona przez nas budowa była jak najmniej uciążliwa – zapewnia Jacek Kapałka.
Tematy w artykule: malopolskie

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Polskie drogi 2016-06-09

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.