mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most na Nysie połączył Zittau i Sieniawkę

Most na Nysie połączył Zittau i Sieniawkę

Otwarty został most graniczny na Nysie Łużyckiej, łączący niemieckie Zittau i polską Sieniawkę, a w szerszej skali: stał się istotnym elementem transgranicznej drogi Hradek - Sieniawka - Zittau. Most zlokalizowany w okolicach trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec ma ponad 180 m długości, 18,5 m szerokości, a koszt jej budowy wynosi prawie 25 mln zł.

Most na Nysie połączył Zittau i Sieniawkę
Nowa przeprawa ma trzy pasy ruchu drogowego: dwa do Polski i jeden do Niemiec oraz chodnik dla pieszych i ścieżkę rowerową o łącznej szerokości 2,5 metra. Nowy most na Nysie Łużyckiej nie tylko usprawni ruch w rejonie trzech granic, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego i turystycznego okolicy.

Prace przy budowie mostu rozpoczęły się w lipcu 2012 roku. Obiekt powstał dzięki współpracy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Krajowego Urzędu Budowy Dróg i Transportu w Bautzen. Zanim powstał most, wybudowano drogi dojazdowe do niego wraz z rondem, wiaduktami i mostami na potoku Biedrzychówka. Całe połączenie transgraniczne Hradek-Zittau kosztowało ponad 75 mln zł. Inwestycja finansowana jest przez Rząd Republiki Czeskiej (2,5 mln EUR) i Rząd Republiki Federalnej Niemiec  (ok. 13 mln EUR).

Historia budowy przeprawy sięga aż do 2000r., kiedy to we Frankfurcie nad Odrą została podpisana umowa między Polską i Niemcami o budowie i utrzymaniu mostów położonych na granicy obu państw. Cztery lata później, w kwietniu 2004r. Polska, Niemcy i Czechy podpisały porozumienie dotyczące budowy połączenia drogowego między Bogatynią, Hradek nad Nisou i Zittau. Właściwa umowa o budowie mostu pomiędzy Województwem Dolnośląski i Wolnym Krajem Związkowym Saksonia została zawarta 19.07.2011r.
Tematy w artykule: dolnoslaskie most

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando