mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most na Ślęży nie straci dotacji

Most na Ślęży nie straci dotacji

500 tys. zł na na dofinansowanie przebudowy mostu nad rzeką Ślęzą w Podlesiu (gmina Niemcza woj. dolnośląskie) otrzyma powiat od województwa dolnośląskiego. Sejmik Województwa podjął uchwałę w tej sprawie, aby nie stracić 2,5 mln zł unijnej dotacji.

Starosta dzierżoniowski nie zgodził się na sfinansowanie tej inwestycji mimo, iż ma ona kluczowe znaczenie dla ochrony powodziowej w tej miejscowości. Ponad to most ten znajduje się w ciągu drogi powiatowej, więc jego naprawa leży w gestii starostwa. Natomiast w opinii starostwa - "most nad rzeką Ślęzą w Podlesiu w gminie Niemcza nie wymaga remontu. Wśród 53 mostów, którymi administruje Zarząd Dróg Powiatowych, należy do kilkunastu o dobrym stanie technicznym. Jego wadą jest natomiast małe światło, które po ulewnych deszczach powoduje wylewy. Uniemożliwia on również wykonanie przez województwo pełnej regulacji rzeki Ślęza. Pierwotnie zakładano, że problem 7 podtapianych gospodarstw we wsi Podlesie rozwiąże przebudowa mostu za kwotę 70 tys. zł. Okazało się jednak, że trzeba wybudować nowy most za 620 tys. zł. Ta kwota przewyższa możliwości finansowe powiatu".

Dotychczas podczas każdych większych opadów deszczu zalewane były gospodarstwa oraz tereny rolne we wsi Podlesie. Do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego konieczne jest przeprowadzenie regulacji rzeki Ślęzy. Jednak zamierzone efekty ochrony powodziowej Podlesia zostaną uzyskane wyłącznie w przypadku jednoczesnej realizacji obu zadań, czyli przebudowy mostu (koszt 620 tys. zł) i regulacji rzeki. Łączny koszt inwestycji wyniesie 3,2 mln zł. Na jej realizację udało się już pozyskać 2,5 mln zł ze środków unijnych.

Starosta nie wyraził zgody na pełne sfinansowanie przebudowy mostu, przeznaczając na to zadanie jedynie 100 tys. zł. Dlatego żeby nie stracić unijnej dotacji zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji.
 
W budżecie powiatu znalazło się na szczęście dofinansowanie modernizacji drogi wojewódzkiej Dzierżoniów - Łagiewniki. "Ta droga to nasze okno na świat - mówi starosta dzierżoniowski Zbigniew Skowroński. "Dziś jej stan zniechęca przedsiębiorców do inwestowania na terenie naszego powiatu, a mieszkańcom utrudnia dojazd do pracy w dynamicznie rozwijającym się węźle kobierzyckim. Dlatego, choć jest to droga wojewódzka, władze powiatu i gmin zdecydowały się wesprzeć jej modernizację kwotą 2,8 mln zł (w tym powiat 500 tys. zł).

Jak twierdzi starostwo inne pilne inwestycje to m.in. przebudowa obecnie zamkniętej drogi Owiesno - Piława Górna, a w zakresie mostów - przebudowa mostu w Piławie Dolnej, którego dalsza eksploatacja grozi katastrofą budowlaną.

Przeczytaj także:

Nowy most na Nysie Kłodzkiej (2005-12-28)

Mostowa inicjatywa polsko-niemiecka (2005-04-21)


Podobne wiadomości:

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.