mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most pod Wrocławiem połączył oba brzegi Odry

Most pod Wrocławiem połączył oba brzegi Odry

Najdłuższy most, jaki powstaje w ramach Wschodniej Obwodnicy Wrocławia połączył oba brzegi Odry. Zabetonowany został ostatni fragment nowej konstrukcji w Łanach. Most jest najważniejszym i największym obiektem budowanym w ramach obwodnicy, zwanej drogą Bielany-Łany-Długołęka.

Most pod Wrocławiem połączył oba brzegi Odry
Obiekt mierzy 286 metrów, a waży ponad 7360 ton. Do tej pory do jego budowy zużyto ponad 5000 m3 betonu i 740 ton stali. Firma prowadząca roboty wykonała wszystkie podpory mostu, a obecnie wykonuje ostatni element konstrukcji nośnej tzw. segment łączący nad środkiem Odry. Wszystkie prace ukończone są aż w 85 proc.

Budowa całej drogi wojewódzkiej Bielany-Łany-Długołęka (łącznika autostrady A4 z drogą ekspresową S8) jest podzielona na poszczególne etapy. Za realizację najtrudniejszego inżynieryjnie i technicznie fragmentu całej inwestycji jest odpowiedzialna firma Skanska. Firma ma do wybudowania w sumie blisko 6 km obwodnicy między miejscowościami Siechnice i Łany. Na ten odcinek składają się:
  • trzy mosty nad Oławą i Odrą: jeden o długości 102 metrów (84 proc. robót wykonano), drugi długi na 120 metrów (zaawansowanie robót wynosi 86 proc.) i oczywiście wspomniany już najdłuższy most nad Odrą o długości 286 m
  • dwie estakady nad terenami zalewowymi (jedna będzie miała 614 metrów długości- zaawansowanie prac wynosi 78 proc, a druga 532 m – zaawansowane w 32 proc.)
  • 14-metrowy wiadukt drogowy nad ul. Odrzańską w Łanach (zaawansowanie prac – 88 proc.)
  • 15 przejść dla zwierząt
  • chodniki i ścieżki rowerowe

Na terenach zabudowanych zostanie zamontowanych 1700 m2 ekranów akustycznych. W ramach tzw. kompensat przyrodniczych zostaną posadzone 32 ha lasów i powstanie staw o powierzchni 2500 m2. Ta część prac nad drogą Bielany-Łany-Długołęka ma zostać zakończona do końca stycznia 2013 roku. Wartość inwestycji wyniesie ponad 215 mln zł.

W styczniu 2013 r. mają być zakończone również kolejne części inwestycji, przede wszystkim:

  1.  1,7 km nowej drogi wojewódzkiej biegnącej od ul. Odrzańskiej w Łanach do istniejącej drogi wojewódzkiej nr 455 oraz budowa ronda na przecięciu z ul. Strachocińską we Wrocławiu. Wartość inwestycji wynosi  21 mln 958 tys. zł.
  2.  Połączenie drogi wojewódzkiej (BŁD) z drogą krajową nr 94 przy pomocy czterech łącznic jednopasmowych i jednokierunkowych wpinających się do ronda w ciągu drogi krajowej nr 94. Nad skrzyżowaniem z droga krajową nr 94 powstanie czteropasmowy wiadukt drogowy.
  3.  odcinek od ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 395 do drogi krajowej nr 94. Ten etap prac obejmie między innymi budowę dwupoziomowego skrzyżowania pomiedzy drogą krajową 94 a powstającą drogą wojewódzką (BŁD), budowę dróg obsługujących przylegające tereny (dojazdy do pól) oraz  budowę wiaduktu nad linią kolejową Wrocław Brochów – Opole Groszowice
Koszt prac wymienionych w punktach 2 i 3 to 56,6 mln zł.  


Wschodnia Obwodnica Wrocławia
jest finansowana z budżetu województwa, niektóre zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Do niektórych fragmentów powstającej trasy mają dołożyć się również gminy w tym m.in. gmina Wrocław i Siechnice.

W tej chwili trwa przetarg na budowę drogi wojewódzkiej od Żernik Wrocławskich do Siechnic (od ronda w ciągu drogi wojewódziej nr 395 do drogi krajowej 94). Do pierwszego etapu przetargu zgosiło się 14 firm. Trwa ocena złożonych ofert pod względem technicznym, formalnym i finansowym.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Traficar na kolejnych stacjach Orlen
Traficar na kolejnych stacjach Orlen
Już niebawem na kolejnych 19 stacjach należących do PKN Orlen będzie można wypożyczać samochody na minuty należące do Traficar. Auta dostępne w ramach carsharingu będą dostępne na 50 stacjach paliw płockiego koncernu.