mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most w Ropicy Górnej od nowa

Most w Ropicy Górnej od nowa

Ostatni drewniany most na drogach wojewódzkich w Małopolsce przeszedł do historii. Na miejscu, uszkodzonego przez powódź w 2010 roku, mostu w Ropicy Górnej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 powstał nowy, wykonany z żelbetu.

Most w Ropicy Górnej od nowa
Koszt odbudowy mostu wyniósł blisko 4 mln zł z tego ponad 3,6 mln zł stanowiło dotację z budżetu państwa w ramach puli na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, zaś ponad 300 tys. zł pochodziło z budżetu województwa.

W wyniku wykonanych prac rozebrany został uszkodzony most drewniany, a wybudowany nowy o konstrukcji jednoprzęsłowej żelbetowej sprężonej w klasie obciążenia A (50 t). Jego długość wynosi 33 m a szerokość 12,3 m, w tym jezdnia 2 x 3,5 m oraz obustronne chodniki po 1,5 m każdy. Odbudowane zostały również drogi dojazdowe do obiektu na odcinku ponad 500 m wraz z istniejącymi włączeniami, zatoki autobusowe, umocnienia brzegów potoku oraz sieci uzbrojenia terenu.

Prace budowlane w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj” prowadziło konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe GODROM Sp. z o.o. z Gorlic (lider) oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-PODBESKIDZIE Sp. z o.o. ze Skoczowa.

Odbudowany most był ostatnim obiektem drewnianym na drogach wojewódzkich w Małopolsce. Od powstania Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie (1999 r.) łącznie wybudowano, przebudowano, zmodernizowano, wyremontowano ponad 120 mostów, w tym 32 obiekty drewniane. Po powodzi z 2010 r. odbudowano 27 uszkodzonych obiektów mostowych.

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Polskie drogi 2016-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.