mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most w Toruniu: łuk osadzony

Most w Toruniu: łuk osadzony

Trwająca od kilkunastu godzin akcja montażu łuku nowego mostu zakończyła się sukcesem. Stalowy olbrzym, ważący 2,7 tysiąca ton, którego transport rozpoczął się w miniony czwartek, został dziś (30.03) osadzony na podporach.

Most w Toruniu: łuk osadzony
Była to skomplikowana i trudna operacja inżynierska. W Polsce elementy o podobnych gabarytach i tonażu nigdy wcześniej nie były montowane.  Warto podkreślić, że na potrzeby realizacji toruńskiej inwestycji opracowano specjalny system montażu przęseł przeprawy.

- Wieże na których łuk był oparty były przygotowane technicznie do jego podniesienia na wysokość 12 metrów. Następnie barki wpłynęły w oś mostu, czyli oś fundamentów i powoli łuk został  opuszczony w specjalnie do tego przygotowane gniazda. – mówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny firmy Strabag, generalnego wykonawcy budowy. Operacja osadzania zakończyła się w  sobotnie  popołudnie.

Przypomnijmy mierzący 270 m długości łuk ma 50 m wysokości i waży 2,7 tys. ton. Teraz, gdy spoczął na wezgłowiach, zajmą się nim spawacze. Konstrukcja będzie łączona od środka i od zewnątrz. Ma ona specjalne wyjścia, którymi po zakończeniu prac wydostaną się spawacze. Operacja potrwa od półtora do dwóch tygodni. Drugi, południowy łuk mostu, wypłynie z tymczasowych doków za miesiąc. Obecnie jest przygotowywany do połączenia i transportu.

Podobne wiadomości:

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.