mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most w Toruniu: łuk osadzony

Most w Toruniu: łuk osadzony

Trwająca od kilkunastu godzin akcja montażu łuku nowego mostu zakończyła się sukcesem. Stalowy olbrzym, ważący 2,7 tysiąca ton, którego transport rozpoczął się w miniony czwartek, został dziś (30.03) osadzony na podporach.

Most w Toruniu: łuk osadzony
Była to skomplikowana i trudna operacja inżynierska. W Polsce elementy o podobnych gabarytach i tonażu nigdy wcześniej nie były montowane.  Warto podkreślić, że na potrzeby realizacji toruńskiej inwestycji opracowano specjalny system montażu przęseł przeprawy.

- Wieże na których łuk był oparty były przygotowane technicznie do jego podniesienia na wysokość 12 metrów. Następnie barki wpłynęły w oś mostu, czyli oś fundamentów i powoli łuk został  opuszczony w specjalnie do tego przygotowane gniazda. – mówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny firmy Strabag, generalnego wykonawcy budowy. Operacja osadzania zakończyła się w  sobotnie  popołudnie.

Przypomnijmy mierzący 270 m długości łuk ma 50 m wysokości i waży 2,7 tys. ton. Teraz, gdy spoczął na wezgłowiach, zajmą się nim spawacze. Konstrukcja będzie łączona od środka i od zewnątrz. Ma ona specjalne wyjścia, którymi po zakończeniu prac wydostaną się spawacze. Operacja potrwa od półtora do dwóch tygodni. Drugi, południowy łuk mostu, wypłynie z tymczasowych doków za miesiąc. Obecnie jest przygotowywany do połączenia i transportu.

Podobne wiadomości:

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Kolejny remont na krajowej 25

Kolejny remont na krajowej 25

Polskie drogi 2015-10-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.