mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most w Toruniu: łuk oszadzony

Most w Toruniu: łuk oszadzony

Łuk południowy nowego mostu drogowego w Toruniu został osadzony na wezgłowiach. Skomplikowana, wymagająca niesamowitej precyzji operacja inżynierska zakończyła się sukcesem.

Most w Toruniu: łuk oszadzony
- Całe przedsięwzięcie przebiegło bardzo sprawnie. Odbywało się ono podobnie  jak w przypadku osadzania pierwszego łuku. Stalowy olbrzym ważący 2,7 tys. ton został podniesiony na wysokość jednego metra powyżej wezgłowi. Pontony zostały ustawione w osi mostu, czyli w  pozycji, która umożliwiała opuszczanie łuków, w taki sposób, aby każde z 4 ramion łuku mogło zostać wprowadzone w elementy mocujące w wezgłowiach - wyjaśnia Zbigniew Szubski, z-ca dyrektora kontraktu, kierownik budowy z ramienia firmy Strabag. W tej chwili na wezgłowiach opartych jest 80% ciężaru łuku, pozostałe 20% przejmują wieże, na których łuk był transportowany. Cała operacja osadzania zakończy się dzisiaj.

Potem łukami zajmą się spawacze. Konstrukcja będzie łączona od środka i od zewnątrz. Całe spawanie potrwało około 3 tygodni. – Potem będziemy montować wieszaki. Na jednym przęśle będzie ich 46. Będziemy je montować co 10 metrów, po obu stronach łuku. Najkrótszy z nich ma 2,8 metra, a najdłuższy ponad 38 metrów - dodaje Szubski.

Kolejnym krokiem będzie podwieszanie pomostu. Elementy powstają w wytwórni w Płocku i drogą wodną są transportowane na plac budowy. - Ze względu na ograniczoną szerokość śluzy na stopniu wodnym we Włocławku dostarczane elementy mają 10 metrów długości. Na budowie są one scalane w fragmenty liczące 30 metrów długości. Podwieszamy je przy użyciu lin i siłowników hydraulicznych. W tej chwili rozpoczęliśmy montaż 5 takiego elementu – wyjaśnia Zbigniew Szubski.
Tematy w artykule: Toruń most

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Nowym mostem na Słowację

Nowym mostem na Słowację

Polskie drogi 2015-09-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.