mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Most w Toruniu: łuk oszadzony

Most w Toruniu: łuk oszadzony

Łuk południowy nowego mostu drogowego w Toruniu został osadzony na wezgłowiach. Skomplikowana, wymagająca niesamowitej precyzji operacja inżynierska zakończyła się sukcesem.

Most w Toruniu: łuk oszadzony
- Całe przedsięwzięcie przebiegło bardzo sprawnie. Odbywało się ono podobnie  jak w przypadku osadzania pierwszego łuku. Stalowy olbrzym ważący 2,7 tys. ton został podniesiony na wysokość jednego metra powyżej wezgłowi. Pontony zostały ustawione w osi mostu, czyli w  pozycji, która umożliwiała opuszczanie łuków, w taki sposób, aby każde z 4 ramion łuku mogło zostać wprowadzone w elementy mocujące w wezgłowiach - wyjaśnia Zbigniew Szubski, z-ca dyrektora kontraktu, kierownik budowy z ramienia firmy Strabag. W tej chwili na wezgłowiach opartych jest 80% ciężaru łuku, pozostałe 20% przejmują wieże, na których łuk był transportowany. Cała operacja osadzania zakończy się dzisiaj.

Potem łukami zajmą się spawacze. Konstrukcja będzie łączona od środka i od zewnątrz. Całe spawanie potrwało około 3 tygodni. – Potem będziemy montować wieszaki. Na jednym przęśle będzie ich 46. Będziemy je montować co 10 metrów, po obu stronach łuku. Najkrótszy z nich ma 2,8 metra, a najdłuższy ponad 38 metrów - dodaje Szubski.

Kolejnym krokiem będzie podwieszanie pomostu. Elementy powstają w wytwórni w Płocku i drogą wodną są transportowane na plac budowy. - Ze względu na ograniczoną szerokość śluzy na stopniu wodnym we Włocławku dostarczane elementy mają 10 metrów długości. Na budowie są one scalane w fragmenty liczące 30 metrów długości. Podwieszamy je przy użyciu lin i siłowników hydraulicznych. W tej chwili rozpoczęliśmy montaż 5 takiego elementu – wyjaśnia Zbigniew Szubski.
Tematy w artykule: Toruń most

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Nowym mostem na Słowację

Nowym mostem na Słowację

Polskie drogi 2015-09-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.