mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mosty w Zachodniopomorskiem jak nowe

Mosty w Zachodniopomorskiem jak nowe

W tym roku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich prowadził dwie duże inwestycje mostowe. Drogowcy podkreślają, że oba remonty - w Dziwnowie i Gryfinie były bardzo potrzebne, ponieważ oba mosty znajdowały się w wyjątkowo złym stanie technicznym. Ale nowych mostów powstało w tym roku w regionie więcej.

Mosty w Zachodniopomorskiem jak nowe
Szczególnym wyzwaniem w przypadku mostu na Odrze Zachodniej w Gryfinie była konieczność podniesienia prawie o metr całej konstrukcji, by pod obiektem mogły przepływać większe jednostki. Rozpiętość tego mostu pomiędzy skrajnymi podporami wynosi 132 metry.

Z kolei w czasie przebudowy zwodzonego mostu w Dziwnowie, którego długość ma prawie 180 m wymieniono napęd, dzięki któremu podnoszone jest przęsło zwodzone. Nowy , bardziej wydajny i niezawodny napęd hydrauliczny zastąpił przekładnie zębate. Przęsło zwodzone tego mostu ma ponad 16 i pół metra długości i podnoszone jest za pomocą żurawia. Ten ostatni element był w szczególnie złym stanie technicznym i został wymieniony na nowy.

Wydział Mostów ZZDW pilotował również dwie inne przebudowy mostów. W tym przypadku zrezygnowano z budowy nowych obiektów na rzecz mniej kosztownych i pracochłonnych przepustów. Tak stało się na drogach wojewódzkich nr 106 Rzewnowo - Pyrzyce w miejscowości Błotno i 205 Darłówko - Bobolice w miejscowości Nowy Żytnik. Takie rozwiązania można zastosować, gdy cieki wodne nie są zbyt szerokie i można zamknąć je w przepuście przeprowadzonym pod konstrukcją jezdni.

Na drogach przebudowywanych w tym roku w ramach Regionalnego Planu Operacyjnego woj. Zachodniopomorskiego powstało również szereg nowych obiektów mostowych. Po rozbiórce starego mostu, nowy obiekt zbudowano na drodze nr 109 Trzebiatów - Mrzeżyno, gdzie droga ta przecina Starą Regę oraz na obwodnicy Trzebiatowa czyli drodze 102.
Nowy 12-metrowy most powstał również w Sławoborzu, gdzie droga wojewódzka nr 162 przecina rzekę Pokrzywnicę

8 przepustów i mostów przebudowano w czasie modernizacji drogi 106 na odcinku Rzewnowo-Golczewo. Przepusty buduje się nie tylko dla cieków wodnych ale również dla migrujących płazów. Dwie takie konstrukcje powstały pod nową obwodnicą Szczecinka.
Tematy w artykule: zachodniopomorskie most

Podobne wiadomości:

Płyny w silniku

auto motor i sport 0000-00-00

Pracy, wkładanej w działanie silnika przez dwa najważniejsze płyny eksploatacyjne – czyli olej silnikowy i płyn chłodzący – nie dostrzega się na co dzień. Warto przyjrzeć się dokładnie, jak ważną rolę pełnią. 

Rząd dokończy budowę drogi S3

Rząd dokończy budowę drogi S3

Polskie drogi 2016-06-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.