mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Mosty w dobrej formie

Mosty w dobrej formie

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy zagwarantował w tym roku środki na przebudowę kolejnego mostu w Elgiszewie. W regionie jezior stan techniczny mostów ma kluczowe znaczenie dla spójności całej sieci dróg w każdym regionie.

Mosty w dobrej formie
Prace na przeprawie w Elgiszewie już się rozpoczęły. Most łączy brzegi Drwęcy na DW nr 569, która stanowi połączenie Torunia z Golubiem-Dobrzyniem. Konstrukcja składa się z dwóch przęseł liczących razem ponad 48 metrów. – Firma Mosty Kujawy, która wygrała przetarg rozebrał już nawierzchnie i istniejące wyposażenie mostu na jednym pasie ruchu – mówi kierownik Zespołu d.s. Mostów ZDW w Bydgoszczy, Zbigniew Brychczyński. - W ramach kontraktu wzmocniona zostanie płyta pomostu i główne dźwigary. Konstrukcja zostanie zaizolowana. Następnie ułożona zostanie nowa nawierzchnia jezdni, wykonamy chodniki, zamontujemy bariery ochronne i balustrady. Most zyska też odwodnienie oraz nowe dojazdy. Poza tym umocnione zostaną skarpy wokół przyczółków. Zakładamy, że prace potrwają na moście do połowy listopada.

- Remont mostu w Elgiszewie kosztuje ponad 1,4 mln zł. Zyskujemy 50 metrów nowej drogi nad rzeką. Za taką kwotę dla porównania można przygotować jedną solidną odnowę na odcinku 1-2 kilometrów lub wyremontować co najmniej kilka kilometrów dróg przez powierzchniowe utrwalenie. Jednak mosty to wyjątkowo ważne obiekty na każdej sieci dróg. Ich zamknięcie, a nawet samo ograniczenie nośności wpływa często na sytuację na wszystkich sąsiednich drogach. Postawienie znaku ograniczającego nośność sprowadza się jedynie do tego, że najcięższe pojazdy wybierają inną trasę, która w przyspieszonym tempie jest degradowana. Dlatego staramy się w budżecie wydzielać zawsze osobną pulę na remonty obiektów mostowych. Poza tym sięgamy po wszystkie możliwe środki zewnętrzne. W naszym przypadku możemy uczestniczyć tylko w podziale rezerwy subwencji ogólnej. W ubiegłym roku skorzystaliśmy z tej możliwości przy remoncie mostu w Golubiu – Dobrzyniu na DW nr 534. Inwestycja kosztowała nas w sumie 1,7 mln został dofinansowana kwotą miliona złotych  - dodaje Mirosław Kielnik.

W tym roku na Kujawach i Pomorzu wyremontowane zostaną także dwa większe przepusty w Palczewie na DW nr 267 oraz w Brukach Unisławskich na DW nr 550.

Remonty mostów w latach 2011-12

•    Most w Elgiszewie
o    Długość – 48,2 m
o    Szerokość – 9m
o    Czas remontu – 7 miesięcy

•    Most w Legbądzie
o    Długość - 24 m
o    Szerokość – 11,3 m
o    Czas remontu – 4 miesiące

•    Most w Golubiu-Dobrzyniu
o    Długość – 38,5 m
o    Szerokość – 16,2 m
o    Czas remontu – 5 miesięcy

Podobne wiadomości:

Droga S7 Rączki - Załuski zamknięta do wakacji

Droga S7 Rączki - Załuski zamknięta do...

Polskie drogi 2016-04-20

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.