mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Możemy stracić setki milionów euro

Możemy stracić setki milionów euro

Komisja Europejska skontrolowała, jak wydajemy unijne wsparcie na budowę dróg. Jest bardzo źle. Źle jest także z wydatkami na ochronę środowiska. Skutek? Przez niedbalstwo urzędników w najgorszym wypadku możemy stracić setki milionów euro - podała "Rzeczpospolita".

Możemy stracić setki milionów euro

Komisja przyjrzała się kilku inwestycjom transportowym współfinansowanym z pieniędzy unijnych. Najpoważniejszym błędem był brak publikacji ogłoszeń o przetargach na wybór wykonawców w Dzienniku Urzędowym UE. Tymczasem, zgodnie z obowiązującym w chwili ogłaszania tych przetargów prawem, przy tzw. dużych zamówieniach (o wartości wyższej niż 5 mln euro) - ogłoszenie musi znaleźć się w Dzienniku Urzędowym UE.

"Za to odpowiedzialny jest ten, kto rozpisuje przetarg" - powiedziała "Rzeczpospolitej" Anita Wichniak-Olczak, rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych. W przypadku skontrolowanych inwestycji inwestorzy albo zapomnieli o ogłoszeniach w ogóle, albo informacje ukazały się jedynie w prasie lokalnej. "Brak ogłoszenia to poważne uchybienie i oznacza unieważnienie całego postępowania - podkreśliła Anita Wichniak-Olczak. Konsekwencją tego jest obowiązek dokonania korekt finansowych, co w praktyce oznacza konieczność zwrotu tych pieniędzy, które UE przekazała już na poczet inwestycji - czytamy w "Rz".

Dziennik informuje także, że komisja nie będzie przyglądała się poszczególnym projektom, ale może zablokować wypłaty pieniędzy za wszystkie faktury z programu "Transport". Dotychczas Polska zgłosiła do Brukseli wnioski na ponad 8,5 mln euro. "W październiku planujemy wysłać wnioski na kolejne 61 mln euro" - zapowiada Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

W latach 2004 - 2006 Polska ma do dyspozycji na inwestycje w infrastrukturę transportową ponad miliard euro. Tyle tylko, że zupełnie nie radzimy sobie z wydawaniem tych pieniędzy. Program, za który odpowiada Ministerstwo Transportu, na razie realizowany jest najgorzej spośród wszystkich programów wsparcia. Do końca zeszłego roku udało nam się wydać zaledwie 0,03 proc. z puli dostępnej na lata 2004 - 2006. W połowie sierpnia wskaźnik sięgnął 2,21 proc. - napisała "Rz". Ministerstwo zapowiada jednak, że "do końca roku wyślemy faktury o wartości od 185 do 200 mln euro. Wydawanie dotacji unijnych już znacznie przyspieszyło w ciągu ostatnich miesięcy" - zapewnia Jerzy Polaczek, minister transportu.

"Rz" podkreśla, że niedbalstwo urzędników doprowadziło również do tego, że już mamy problemy z otrzymaniem wcześniej obiecanych pieniędzy z Funduszu Spójności. Stracimy pieniądze, jeżeli nadużyjemy cierpliwości Brukseli, np. przeciągając inwestycje. Taki problem może być m.in. w przypadku budowy autostrady A4 pomiędzy Zgorzelcem a Krzyżową i autostrady A1 na odcinku Sośnica - Gorzyczki. "To Komisja Europejska wydaje decyzje o dofinansowaniu danego projektu. A także o wstrzymaniu wypłaty pieniędzy, jeżeli pojawią się jakieś nieprawidłowości, a po ich usunięciu o ewentualnym wznowieniu transz. Do tej pory największym błędem było to, że projekty nie były poprzedzone konsultacjami społecznymi, czego wymaga Bruksela. Brakowało również oceny oddziaływania inwestycji na środowisko" - wyjaśnia "Rz" Sebastian Piwowarski z działu doradztwa unijnego z PricewaterhouseCoopers.


Przeczytaj także:

Więcej na remonty i przygotowania mniej na budowę (2006-08-23)

Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-09)

Oszczędności na drogi (2006-08-01)

Transportowe priorytety 2007-2013 (2006-07-19)


 

Komentuj:

~ljac. 2006-10-03

Dlaczego np. została rozkopana ekspresowa obwodnica Radzymina,podczas gdy nie ma w tym kraju innych dróg ekspresowych?Na trasie nr8,w godzinach szczytu wytwarzają się gigantyczne korki. Powinno się odpowiednio wykorzystywać unijne fundusze i szybko zabrać się do poszerzania drogi dalej i budowania ekspresówki wraz z obwodnicą Wyszkowa.

~taki jeden 2006-09-30

Tu nie trzeba szukać układów, tylko zatrudnić kompetentnych ludzi!!! Brak ogłoszenia to błąd którego nie powinien popełnić nawet amator jeżeli choć raz przeczytał ustawę Pzp!!!!

~astrolog 2006-09-29

Jak sobie poradzi PiS z "układem" w drogownictwie, który blokuje rozwój dróg i pozyskiwania środków unijnych? Pokażcie, że potraficie rządzić, a nie tylko gadać głupoty o róznych spiskach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.