mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Można budować A1 Stryków ? Pyrzowice

Można budować A1 Stryków ? Pyrzowice

W dniu wczorajszym (22.01.) została podpisana umowa na budowę i eksploatację autostrady A1 na odcinku Stryków - Pyrzowice. Odcinek o długości 180 km - najdłuższy z dotychczas realizowanych - będzie wybudowany w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) przez Spółkę Autostrada Południe.

Można budować A1 Stryków ? Pyrzowice
Umowa obowiązywać będzie 35 lat, od dnia podpisania. Opłata za przejazd tym odcinkiem autostrady będzie wynosiła 20 gr za km od samochodu osobowego i 46 gr za kilometr od samochodu ciężarowego. Szacowany przez spółkę koszt budowy całego odcinka to 7,5 mld złotych (1,7 mld Euro) - tj. 41,6 mln zł za kilometr.

Harmonogram prac przewiduje wybudowanie dwóch odcinków autostrady Stryków - Tuszyn (41 km) oraz Tuszyn - Częstochowa (82 km) do 31 maja 2012 r. Dzięki temu zapewniona będzie komunikacja dwupasmową drogą w obydwu kierunkach z Gdańska do południowej granicy Polski. Z uwagi na fakt, że na odcinku Częstochowa - Pyrzowice (57 km) autostrada będzie przebiegać przez tereny wysoko zurbanizowane, a także konieczność zastosowania specjalnych rozwiązań eliminujących szkody górnicze, odcinek ten powstanie najpóźniej w 60 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Na autostradzie A1 Stryków - Pyrzowice będzie 21 Miejsc Obsługi Podróżnych i 4 Obwody Utrzymania Autostrady. Wprowadzony zostanie zamknięty system poboru opłat, tzn. bramki umieszczone będą na zjazdach z autostrady, a opłata będzie zależna od liczby przejechanych kilometrów.

Autostrada A1 połączy Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach (węzeł Sośnica) autostradę A4. Autostrada kończyć się będzie na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Długość całkowita autostrady A1 to 568 km.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Tematy w artykule: autostrada autostrada A1

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Audi A1 – oficjalnie

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Piotr 2009-01-31

nie dość że Niemcy budują taniej,to robią to 10 razy szybciej o tym że lepiej nie trzeba już nawet wspominać ;) a najlepsze jest to że jest u nich za darmo...my faktycznie jesteśmy nieuleczalnie chorym krajem...niestety :( tyczy się to każdej dziedziny życia,a drogi jakie są więc widać...budowana z trudem A-2 czy A-4 już są remontowane,a są to drogi które mają raptem kilka lat!!! Po 35 latach dzierżawy,jak spółki będą zwracać je skarbowi to już ich w ogóle nie będzie...wszyscy o tym wiedzą i nikt nic z tym nie robi...ciekawe,prawda? Ktoś nieźle wziął...nie ważne już nawet ile i kto... Tak ogólnie ciekawy jestem kto wyraził zgodę na budowę drogi donikąd (poznańska AA) ani to nie służy stolicy,jedynej w Europie XX i XXI wieku bez obwodnicy,ani też turystom,bo brakło na 100km do granicy...dobre,nie ma co... Pozdrawiam

~GIENEK 2009-01-30

Odcinek Częstochowa - Pyrzowice: Wysoko zurbanizowane lasy i pola :)

~marek 2009-01-29

Gdzie autostrada pytarz?? to spytaj na wiejskiej masz bliżej przecież miał byc cud i jest i o co Ci chodzi masz autostrade nie i jest jak powiedziano. a powiedział Pan w-ce premier Pawlak tylko Ci się boją co portami trzęsą!! A był taki co prawdziwego męszczyzne poznaje nie jak zaczyna tylko jak kończy

~TKJ 2009-01-29

A gdzie autostrada Stryków-Warszawa???

~asd 2009-01-29

41,6 mln zł za kilometr?? jak na polskie ceny materiałów, roboczogodziny i polskie relania cena jest absurdalnie wysoka? Prawie 10 mln Euro za 1km a Niemcy z wielokrotnie droższą gospodarką potrafią zejść do 6mln. !!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando