mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Można ogłaszać przetargi na drogi lokalne

Można ogłaszać przetargi na drogi lokalne

Gminy i powiaty, które mają otrzymać dofinansowanie na przebudowę dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, mogą już ogłaszać przetargi na wybór wykonawców poszczególnych inwestycji.

Można ogłaszać przetargi na drogi lokalne
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało komunikat dotyczący Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Wynika z niego, że pomimo braku rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków i trybu udzielania dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych, samorządowcy mogą bez przeszkód rozpisywać przetargi na wybór wykonawców zaplanowanych inwestycji.

Rozporządzenie dotyczy głównie organizacji procedury po stronie administracji rządowej, a nie działań jednostek samorządu terytorialnego. Określa także zakres umowy, która będzie zawierana z poszczególnymi samorządami oraz nakłada obowiązek sporządzenia sprawozdania z wykorzystania dotacji. Projekt wciąż jest w fazie uzgodnień resortowych, tymczasem zgodnie z harmonogramem realizacji programu, do 31 marca samorządy powinny rozstrzygnąć przetargi na wykonawców inwestycji w 2009 roku. Trzeba zaznaczyć, że dla samorządowców podstawą do podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania przetargowego mogą być środki własne w budżecie, listy zatwierdzone przez MSWiA lub decyzje Ministra Finansów o dokonaniu zmian w budżecie wojewodów.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodnie z założonymi terminami do 31 grudnia ubiegłego roku zatwierdził listy wniosków, które uzyskają dofinansowanie, a następnie, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przekazał 29 stycznia 2009 roku plan podziału do Ministra Finansów. MSWiA zwróciło się 9 lutego bieżącego roku do wojewodów, wskazując na obowiązek wystąpienia do Ministra Finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej w kwocie przewidzianej w planie oraz prosząc o powiadomienie samorządów o przyznanych dotacjach. Niektóre z województw otrzymały już decyzje Ministra Finansów.

Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?
Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?
Nowy Opel Insignia jest już dostępny w polskich salonach. Po raz kolejny samochód jest oferowany w off-roadowej wersji Country Tourer. Polski importer opublikował oficjalny cennik tego wariantu.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic