mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Można ogłaszać przetargi na drogi lokalne

Można ogłaszać przetargi na drogi lokalne

Gminy i powiaty, które mają otrzymać dofinansowanie na przebudowę dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, mogą już ogłaszać przetargi na wybór wykonawców poszczególnych inwestycji.

Można ogłaszać przetargi na drogi lokalne
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało komunikat dotyczący Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Wynika z niego, że pomimo braku rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków i trybu udzielania dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych, samorządowcy mogą bez przeszkód rozpisywać przetargi na wybór wykonawców zaplanowanych inwestycji.

Rozporządzenie dotyczy głównie organizacji procedury po stronie administracji rządowej, a nie działań jednostek samorządu terytorialnego. Określa także zakres umowy, która będzie zawierana z poszczególnymi samorządami oraz nakłada obowiązek sporządzenia sprawozdania z wykorzystania dotacji. Projekt wciąż jest w fazie uzgodnień resortowych, tymczasem zgodnie z harmonogramem realizacji programu, do 31 marca samorządy powinny rozstrzygnąć przetargi na wykonawców inwestycji w 2009 roku. Trzeba zaznaczyć, że dla samorządowców podstawą do podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania przetargowego mogą być środki własne w budżecie, listy zatwierdzone przez MSWiA lub decyzje Ministra Finansów o dokonaniu zmian w budżecie wojewodów.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodnie z założonymi terminami do 31 grudnia ubiegłego roku zatwierdził listy wniosków, które uzyskają dofinansowanie, a następnie, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przekazał 29 stycznia 2009 roku plan podziału do Ministra Finansów. MSWiA zwróciło się 9 lutego bieżącego roku do wojewodów, wskazując na obowiązek wystąpienia do Ministra Finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej w kwocie przewidzianej w planie oraz prosząc o powiadomienie samorządów o przyznanych dotacjach. Niektóre z województw otrzymały już decyzje Ministra Finansów.

Podobne wiadomości:

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine Bau

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine...

Polskie drogi 2015-03-17

Plan prac na drogach województwa zachodniopomorskiego

Plan prac na drogach województwa...

Polskie drogi 2015-03-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.