mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Myto zamiast winiet

Myto zamiast winiet

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że Rząd przyjął projekt zmian ustawy o drogach publicznych. Efektem tych zmian będzie przywrócenie opłaty bezpośredniej za liczbę przejechanych kilometrów, która zastąpi obecne winiety.

Myto zamiast winiet
29 kwietnia bieżącego roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Rząd zamierza zlikwidować od 1 lipca bieżącego roku winiety i przywrócić opłatę bezpośrednią (tzw. myto) za rzeczywistą liczbę przejechanych kilometrów po autostradach płatnych, dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów, niezależnie od ich masy. Wydane wcześniej karty opłaty winietowej zgodnie z projektem noweli pozostaną ważne do 1 lipca 2009 r.

Najważniejszą konsekwencją likwidacji winiet będzie zaprzestanie wypłacania rekompensat autostradowym spółkom koncesyjnym, z którymi zawarto umowy na budowę lub eksploatację autostrad. Chodzi o wypłaty z Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu nieodpłatnych przejazdów pojazdów ciężarowych posiadających wykupione winiety po płatnych odcinkach autostrad. Szacuje się, że w 2009 r., gdyby został utrzymany system winietowy, wielkość rekompensat mogłaby przekroczyć wpływy uzyskiwane ze sprzedaży winiet i innych opłat drogowych.

Projekt przewiduje jednocześnie możliwość pobierania opłat elektronicznych. Wysokość takiej opłaty byłaby uzależniona od długości przebytego odcinka oraz od ustalonej dla danej kategorii pojazdu stawki za kilometr. Maksymalna stawka opłaty elektronicznej za przejechanie jednego kilometra drogi krajowej, niezależnie od kategorii pojazdu, nie mogłaby być wyższa niż 2,5 zł. Nowe prawo dostosowuje przepisy krajowe do unijnego.
Tematy w artykule: autostrada

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~qaz 2008-05-03

Unia chce wprowadzić jednolity system poboru opłat we wszystkich 27 krajach członkowskich. Prawdopodobnie będzie on oparty na podobnych założeniach, na których opiera się system elektronicznego poboru opłat w Niemczech. Założeniem jest płynny i bezpieczny ruch po drogach i autostradach, bezgotówkowe rozliczanie przejechanych kilometrów dróg oraz stopniowe zrównanie stawek. Podobnie zrobiono już ze stawkami połączeń w sieciach komórkowych i wszyscy widzimy, że wyszło to nam tylko na dobre - obecnie za roaming płacimy średnio o 30-40 % taniej a i podstawowe ceny znacznie spadły. Co do opłat drogowych to istnieje silne lobby tzw. winietowe (głównie mniejsze kraje Unii) ale i w nich prostota systemu elektronicznego poboru opłat pewnie w przyszłości doprowadzi do zmiany stanowiska. Na koniec jedno - skoro wiadomo, że system poboru opłat poprzez bramki nie ma racji bytu to po co są one budowane na nowo oddawanych autostradach patrz A1?

~Casandra 2008-05-02

Nie wydaje mi sie ze panstwo przestanie doplacac do autostrad. Przeciez platne autostrady musza zarabiac pieniadze co dotychczas gwarantowal polski rzad. Czy to znaczy ze aby autostrady nie byly puste teraz beda tansze aby zwiekrzyc ruch i oplacalnosc?

~olq 2008-05-02

nie plujcie na ministerstwo...Winiety dotyczą aut ciężarowych których przejazd niszczy drogi w stosunku 1TIR z max.ładunkiem= 8 tyś.aut osobowych....Dlaczego ja mam dokładać do niszczonych przez ciężarówki dróg ??

~KK 2008-05-01

tak się zastanawiam dlaczego autostrady nie mogą być tanie aby wszyscy nimi jeździli, np po 10-15gr/km i max 50gr/km dla tirów, ale to chyba dlatego że są one bardzo źle robione, oszczędnie, złym i za cienkim betonem czy asfaltem i pewnie przy większym ruchu zaraz by się rozleciały, więc wyjściem jest przywalenie zaporowej ceny aby jeździli sobie tylko najbogatsi, a reszta na drzewo :)

~KK 2008-05-01

cena 250pln/100km to naprawdę przesada, Wrocław-Kraków czy Poznań-W-wa za ok 750pln to bardzo bardzo drogo. Ale wiadomo rządzi mafia.. co kadencje.. więc lepiej nie będzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.