mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Na A1 rusza budowa węzła Warlubie ? będą utrudnienia

Na A1 rusza budowa węzła Warlubie ? będą utrudnienia

W czwartek, 25 marca br. na dobre rusza budowa wiaduktu drogowego, będącego integralną częścią nowobudowanego węzła autostradowego w Warlubiu. W rezultacie, w rejonie prowadzenia prac, na odcinku około 2 kilometrów, dojdzie do zamknięcia sukcesywnie raz jednej, raz drugiej jezdni. Kierowców korzystających z autostrady A1 czekają zatem poważne zmiany organizacji ruchu. Utrudnienia potrwają w sumie pięć miesięcy.

Na A1 rusza budowa węzła Warlubie ? będą utrudnienia

Przez pierwsze sześćdziesiąt dni od rozpoczęcia prac zamykane będą całe jezdnie, w ciągu pozostałych trzech miesięcy można spodziewać sie jedynie miejscowych i krótkotrwałych zwężeń jezdni.

Węzeł Warlubie powstaje pomiędzy węzłami Kopytkowo i Nowe Marzy na 74. kilometrze oddanego do użytku pierwszego odcinka autostrady A1. Jest to skrzyżowanie autostrady z drogą wojewódzką nr 214 Warlubie – Kościerzyna.

Budowa węzła Warlubie obejmuje wykonanie wiaduktu nad autostrada (obiekt WD-72), wybudowanie łącznic wraz z Punktem Poboru Opłat oraz podłączenie dojazdów do istniejącego układu drogowego autostrady i przebudowanej drogi wojewódzkiej nr 214. Prace będą prowadzone w dwóch etapach.

W pierwszym etapie zostanie wyłączona z ruchu jezdnia wschodnia (kierunek na Gdańsk), w związku z czym, ruch zostanie poprowadzony dwukierunkowo po jezdni zachodniej. Przepinki będą wykonane na istniejącym przejeździe pomiędzy jezdniami autostrady (w km 74+930 ÷ 75+030) oraz wykonanym na potrzeby objazdu (w km od 73+220 ÷ 73+320). W tym czasie, wykonany zostanie filar wiaduktu w pasie rozdziału oraz fragment obiektu nad jezdnią wyłączoną z ruchu. Drugi etap organizacji ruchu polegać będzie na zamknięciu jezdni zachodniej (kierunek na Łódź) i przekierowaniu ruchu na przeciwległa nitkę autostrady. Do objazdu zostaną wykorzystane te same przepinki, co na etapie pierwszym. W ramach prac na placu budowy wykonana zostanie druga część obiektu mostowego.

Na obszarze objętym nową organizacją ruchu, obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 80 km/h. Dodatkowo, w pobliżu planowanych przepinek zostaną zainstalowane maszty z fotoradarami. Jak zapewnia koncesjonariusz, wprowadzona organizacja ruchu jest rozwiązaniem optymalnym i została zaplanowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom autostrady i ekipom budowlanym oraz umożliwić płynność przejazdu, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu wakacyjnego.

Harmonogram prac na węźle Warlubie, w tym sezonie budowlanym, został zaplanowany na siedem miesięcy. Zakończenie prac w pasie autostrady nastąpi w ciągu pięciu miesięcy. W dalszej kolejności na plac budowy wejdą ekipy montujące wyposażenie autostrady i punktu poboru opłat. Generalny wykonawca (Skanska-NDI Joint Venture) zakłada, że węzeł będzie gotowy do odbioru jesienią tego roku. Ostateczny termin oddania węzła Warlubie do użytku zostanie ustalony z Ministerstwem Infrastruktury.

Gdansk Transport Company SA (GTC) jest spółką specjalnego przeznaczenia, utworzoną wyłącznie na potrzeby realizacji 152 km odcinka autostrady A1 pomiędzy Gdańskiem a Toruniem. Firma posiada koncesje na finansowanie, projektowanie, budowę oraz eksploatacje tego fragmentu autostrady. Przedsięwzięcie jest realizowane w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Zobacz pierwszy odcinek serialu Audi

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~warszawiak 2010-03-27

Ten węzeł bardzo się przyda. Dobrze, że go wybudują. A to, że go nie wybudowali od razu przy budowie A1 i teraz m. in. w okresie letnim wakacyjnym bedzie spowolnienie ruchu, to jest to przykład naszego planowania i naszej organizacji, niestety. Przecież koszt budowy węzła w stosunku do budowy calego 90 km odcinka A1 jest niewielki. Spokojnie można było go wybudować od razu.

~Sail 2010-03-25

Przepraszam. Pomyłka! Warlubie jest na już istniejącym odcinku.

~Sail 2010-03-25

Ten węzeł jest budowany na zupełnie nowej części A1. Jeśli dotrzymają terminu "jesień tego roku" to zostanie oddany nas rok PRZED oddaniem całego odcinka A1 Nowe Marzy -Toruń.

~Alfista 2010-03-25

Dlaczego ten wezel nie zostal zbudowany razem z reszta autostrady?

~P.S 2010-03-24

Ciekawe czy zniosa opłaty na tym odcinku (ze względu na utrudnienia)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.