Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Na A1 rusza budowa węzła Warlubie ? będą utrudnienia

Na A1 rusza budowa węzła Warlubie ? będą utrudnienia

W czwartek, 25 marca br. na dobre rusza budowa wiaduktu drogowego, będącego integralną częścią nowobudowanego węzła autostradowego w Warlubiu. W rezultacie, w rejonie prowadzenia prac, na odcinku około 2 kilometrów, dojdzie do zamknięcia sukcesywnie raz jednej, raz drugiej jezdni. Kierowców korzystających z autostrady A1 czekają zatem poważne zmiany organizacji ruchu. Utrudnienia potrwają w sumie pięć miesięcy.

Na A1 rusza budowa węzła Warlubie ? będą utrudnienia

Przez pierwsze sześćdziesiąt dni od rozpoczęcia prac zamykane będą całe jezdnie, w ciągu pozostałych trzech miesięcy można spodziewać sie jedynie miejscowych i krótkotrwałych zwężeń jezdni.

Węzeł Warlubie powstaje pomiędzy węzłami Kopytkowo i Nowe Marzy na 74. kilometrze oddanego do użytku pierwszego odcinka autostrady A1. Jest to skrzyżowanie autostrady z drogą wojewódzką nr 214 Warlubie – Kościerzyna.

Budowa węzła Warlubie obejmuje wykonanie wiaduktu nad autostrada (obiekt WD-72), wybudowanie łącznic wraz z Punktem Poboru Opłat oraz podłączenie dojazdów do istniejącego układu drogowego autostrady i przebudowanej drogi wojewódzkiej nr 214. Prace będą prowadzone w dwóch etapach.

W pierwszym etapie zostanie wyłączona z ruchu jezdnia wschodnia (kierunek na Gdańsk), w związku z czym, ruch zostanie poprowadzony dwukierunkowo po jezdni zachodniej. Przepinki będą wykonane na istniejącym przejeździe pomiędzy jezdniami autostrady (w km 74+930 ÷ 75+030) oraz wykonanym na potrzeby objazdu (w km od 73+220 ÷ 73+320). W tym czasie, wykonany zostanie filar wiaduktu w pasie rozdziału oraz fragment obiektu nad jezdnią wyłączoną z ruchu. Drugi etap organizacji ruchu polegać będzie na zamknięciu jezdni zachodniej (kierunek na Łódź) i przekierowaniu ruchu na przeciwległa nitkę autostrady. Do objazdu zostaną wykorzystane te same przepinki, co na etapie pierwszym. W ramach prac na placu budowy wykonana zostanie druga część obiektu mostowego.

Na obszarze objętym nową organizacją ruchu, obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 80 km/h. Dodatkowo, w pobliżu planowanych przepinek zostaną zainstalowane maszty z fotoradarami. Jak zapewnia koncesjonariusz, wprowadzona organizacja ruchu jest rozwiązaniem optymalnym i została zaplanowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom autostrady i ekipom budowlanym oraz umożliwić płynność przejazdu, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu wakacyjnego.

Harmonogram prac na węźle Warlubie, w tym sezonie budowlanym, został zaplanowany na siedem miesięcy. Zakończenie prac w pasie autostrady nastąpi w ciągu pięciu miesięcy. W dalszej kolejności na plac budowy wejdą ekipy montujące wyposażenie autostrady i punktu poboru opłat. Generalny wykonawca (Skanska-NDI Joint Venture) zakłada, że węzeł będzie gotowy do odbioru jesienią tego roku. Ostateczny termin oddania węzła Warlubie do użytku zostanie ustalony z Ministerstwem Infrastruktury.

Gdansk Transport Company SA (GTC) jest spółką specjalnego przeznaczenia, utworzoną wyłącznie na potrzeby realizacji 152 km odcinka autostrady A1 pomiędzy Gdańskiem a Toruniem. Firma posiada koncesje na finansowanie, projektowanie, budowę oraz eksploatacje tego fragmentu autostrady. Przedsięwzięcie jest realizowane w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 77 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~warszawiak 2010-03-27

Ten węzeł bardzo się przyda. Dobrze, że go wybudują. A to, że go nie wybudowali od razu przy budowie A1 i teraz m. in. w okresie letnim wakacyjnym bedzie spowolnienie ruchu, to jest to przykład naszego planowania i naszej organizacji, niestety. Przecież koszt budowy węzła w stosunku do budowy calego 90 km odcinka A1 jest niewielki. Spokojnie można było go wybudować od razu.

~Sail 2010-03-25

Przepraszam. Pomyłka! Warlubie jest na już istniejącym odcinku.

~Sail 2010-03-25

Ten węzeł jest budowany na zupełnie nowej części A1. Jeśli dotrzymają terminu "jesień tego roku" to zostanie oddany nas rok PRZED oddaniem całego odcinka A1 Nowe Marzy -Toruń.

~Alfista 2010-03-25

Dlaczego ten wezel nie zostal zbudowany razem z reszta autostrady?

~P.S 2010-03-24

Ciekawe czy zniosa opłaty na tym odcinku (ze względu na utrudnienia)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
Już za kilka lat na rynku pojawi się kolejna odsłona Mercedesa SL. Największy roadster od producenta samochodów w gwiazdą zostanie tym razem zaprojektowany przez ekipę z Affalterbach.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj