mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Na nowe drogi w Toruniu

Na nowe drogi w Toruniu

Toruńscy radni podjęli uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązań finansowych na budowę dwóch dróg o strategicznym znaczeniu dla Torunia. Dotyczy to odcinka od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej, który jest częścią Trasy Średnicowej Północnej oraz fragmentu Trasy Staromostowej - od Węzła Kluczyki do Trasy Średnicowej Podgórza. Obydwie ulice są odcinkami tzw. głównego szkieletowego układu drogowego miasta.

Na nowe drogi w Toruniu
Trasa Średnicowa Północna w Toruniu będzie przebiegać na kierunku wschód-zachód na odcinku od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Szosa Chełmińska Węzeł Wybickiego. Zadanie obejmuje dwa etapy:
• Etap I. Odcinek od ul. Grudziądzkiej do ul. Szosa Chełmińska.
• Etap II. Odcinek od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Grudziądzkiej

Droga Trasa Średnicowa Północna w układzie komunikacyjnym Torunia, szczególnie na osi wschód-zachód, w znacznym stopniu odciąży ruch na istniejących ulicach, poprawi płynność, a tym samym skróci czas przejazdu. Najpilniejszym zadaniem jest budowa tej trasy na odcinku centralnym (tj. od Szosy Chełmińskiej, poprzez ul. Grudziądzką do Wschodniej), co umożliwi włączenie przebiegających przez miasto szlaków wojewódzkich oraz lokalnej sieci drogowej do krajowego systemu dróg tranzytowych, takich jak droga krajowa nr 1 i 15.

Projekt przewiduje budowę ulicy dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu, dodatkowymi pasami ruchu w obrębie skrzyżowań i z segregacją ruchu na poszczególnych kierunkach. Na całym odcinku wybudowane zostaną chodniki i droga rowerowa, odwodnienie i oświetlenie drogowe.

Ruch na skrzyżowaniach Trasy Średnicowej z ul. Grudziądzką, ul. Legionów i Szosą Chełmińską regulowany będzie sygnalizacją świetlną, jednak będzie istniała możliwość, aby docelowo skrzyżowania z ul. Grudziądzką i Szosą Chełmińską przebudować na skrzyżowania dwupoziomowe - bezkolizyjne.

Szacuje się, iż pierwszy etap kosztował będzie prawie 33 miliony złotych, z czego 15,5 miliona wyniesie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Inwestycja „Budowa Trasy Staromostowej - etap I: od drogi krajowej S-10 (Węzeł Kluczyki) do Trasy Średnicowej Podgórza” jest jednym z odcinków tzw. szkieletowego układu drogowego Torunia, jaki stanowić będzie Trasa Staromostowa w przebiegu od drogi krajowej S-10, poprzez skrzyżowanie z ul. Andersa (Trasa Średnicowa Podgórza), do Placu Armii Krajowej, dalej ul. Jana Pawła II (most Piłsudskiego) do Placu Niepodległości, ul. 700-lecia do skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Średnicową Północną (ul. Wybickiego) i następnie Szosą Chełmińską do granicy miasta.

Uchwała dotyczy zaciągnięcia zobowiązania na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla pierwszego odcinka - od Węzła Kluczyki do Trasy Średnicowej Podgórza. Ma to kosztować około miliona złotych.

Biegnący od placu Armii Krajowej do Węzła Kluczyki na drodze S-10 fragment Trasy Staromostowej stanowić będzie dogodne połączenie układu drogowego miasta z autostradą.

Zgodnie z porozumieniem z dnia 9 października 2007 r. i aneksem do tego porozumienia z dnia 1 kwietnia 2009 r. pomiędzy Prezydentem Miasta Torunia a Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, inwestycja ta będzie finansowana wspólnie. GDDKiA będzie inwestorem Węzła Kluczyki z łącznicami, natomiast miasto - odcinka drogi o długości tysiąca metrów łączącego Węzeł Kluczyki z ul. Andersa. Do września 2010 r. opracowana zostanie dokumentacja na budowę węzła i tego odcinka trasy.

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawców wszystkich odcinków S5 w kujawsko-pomorskim

Znamy wykonawców wszystkich odcinków S5 w...

Polskie drogi 2015-08-21

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Komentuj:

~ProfessorX 2014-06-21

Gówwno widać na tej zassranej mapce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando