mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Na tropie absurdów drogowych

Na tropie absurdów drogowych

GDDKiA od kilku miesięcy prowadzi akcję tropienia absurdalnych znaków drogowych. W tej akcji drogowców wspierają użytkownicy dróg, którzy wyszukują drogowe „kwiatki”. Tak dzieje się również w Wielkopolsce. Wspólne działania zarządców i użytkowników dróg krajowych przynoszą już pozytywne rezultaty.

Na tropie absurdów drogowych

- Wytypowaliśmy kilkadziesiąt miejsc, w których potrzebne są zmiany - mówi Krzysztof Gruszczyński, naczelnik wydziału zarządzania ruchem w GDDKiA w Poznaniu. Chodziło m.in. o skrócenie odcinków objętych ograniczeniem prędkości dla obszaru zabudowanego. Trzeba było dokonać korekt, bo część znaków ustawiano kiedyś w niewłaściwym miejscu, np. 200 m przed właściwym obszarem zabudowanym.

W niektórych miejscach, jak na drodze nr 5 przez Stęszew, całkowicie zrezygnowano ze znaków wytyczających teren zabudowany i pozwolono kierowcom jeździć z prędkością do 70 km/godz. - Podstawą ograniczeń prędkości jest bezpieczeństwo pieszych. Jeśli ruch pieszych jest i tak odseparowany, bo wzdłuż drogi są oddzielone od jezdni chodniki, to nie ma potrzeby wprowadzać ograniczeń szybkości - wyjaśniają drogowcy. Jedynie przed przejściami dla pieszych spowalnia się ruch do 60 km/godz.

W podobny sposób jak Stęszew oznakowany zostanie wkrótce Grońsk na drodze nr 92. Zmiany czekają kierowców także na drodze ekspresowej S11 Poznań-Kórnik. Tuż za węzłem autostradowym Krzesiny, na łuku drogi kierowcy muszą zwalniać do 70 km/godz. Drogowcy położyli jednak na zakręcie specjalną masę, która zwiększa przyczepność pojazdów i dzięki temu dopuszczalna prędkość zostanie podniesiona do 110 km/godz.

GDDKiA zajęła się także przejściami dla pieszych. - Znaleźliśmy miejsca, gdzie przejście, które wymusza ograniczenie prędkości, w ogóle nie jest potrzebne, bo np. w ciągu doby korzystają z niego trzy osoby. A samochodów jedzie 15 tysięcy - mówi Gruszczyński.
Tematy w artykule: drogi krajowe

Podobne wiadomości:

Widoczny postęp prac na obwodnicy Bełchatowa

Widoczny postęp prac na obwodnicy Bełchatowa

Polskie drogi 2015-09-09

Łącznik Janki - krajowa

Łącznik Janki - krajowa "siódemka" coraz...

Polskie drogi 2015-09-08

Komentuj:

~kara mustafa 2009-08-12

oj takich kwiatków to można by sporo wymieniać i wymieniać, każdy kto trochę jeździ po Polsce napotka na nie co jakiś czas

~blink 2009-08-11

widziałem widziałem.....jakieś 4 tygodnie temu na drodze nr. 24 z Pniew na Gorzów....było to po raz pierwszy od 2 lat...a jeżdżę sporo....

~SAJMON MÓWI 2009-08-11

Widział ktoś z Was kiedykolwiek w Polsce tak oznakowaną kontrolę drogową ?? bo ja nigdy ... te znaki o kontroli drogowej to chyba już "spleśniały" w magazynach od ich nieużywania ;) :D

~qwerty 2009-08-11

Największym absurdem są bezmyślni drogowcy, którzy ustawiają na drodze ograniczenie do 30 km/h i po zakończeniu dłubania w czymś na poboczu jadą sobie do domku pozostawiając znaki ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.