mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Na tropie absurdów drogowych

Na tropie absurdów drogowych

GDDKiA od kilku miesięcy prowadzi akcję tropienia absurdalnych znaków drogowych. W tej akcji drogowców wspierają użytkownicy dróg, którzy wyszukują drogowe „kwiatki”. Tak dzieje się również w Wielkopolsce. Wspólne działania zarządców i użytkowników dróg krajowych przynoszą już pozytywne rezultaty.

Na tropie absurdów drogowych

- Wytypowaliśmy kilkadziesiąt miejsc, w których potrzebne są zmiany - mówi Krzysztof Gruszczyński, naczelnik wydziału zarządzania ruchem w GDDKiA w Poznaniu. Chodziło m.in. o skrócenie odcinków objętych ograniczeniem prędkości dla obszaru zabudowanego. Trzeba było dokonać korekt, bo część znaków ustawiano kiedyś w niewłaściwym miejscu, np. 200 m przed właściwym obszarem zabudowanym.

W niektórych miejscach, jak na drodze nr 5 przez Stęszew, całkowicie zrezygnowano ze znaków wytyczających teren zabudowany i pozwolono kierowcom jeździć z prędkością do 70 km/godz. - Podstawą ograniczeń prędkości jest bezpieczeństwo pieszych. Jeśli ruch pieszych jest i tak odseparowany, bo wzdłuż drogi są oddzielone od jezdni chodniki, to nie ma potrzeby wprowadzać ograniczeń szybkości - wyjaśniają drogowcy. Jedynie przed przejściami dla pieszych spowalnia się ruch do 60 km/godz.

W podobny sposób jak Stęszew oznakowany zostanie wkrótce Grońsk na drodze nr 92. Zmiany czekają kierowców także na drodze ekspresowej S11 Poznań-Kórnik. Tuż za węzłem autostradowym Krzesiny, na łuku drogi kierowcy muszą zwalniać do 70 km/godz. Drogowcy położyli jednak na zakręcie specjalną masę, która zwiększa przyczepność pojazdów i dzięki temu dopuszczalna prędkość zostanie podniesiona do 110 km/godz.

GDDKiA zajęła się także przejściami dla pieszych. - Znaleźliśmy miejsca, gdzie przejście, które wymusza ograniczenie prędkości, w ogóle nie jest potrzebne, bo np. w ciągu doby korzystają z niego trzy osoby. A samochodów jedzie 15 tysięcy - mówi Gruszczyński.
Tematy w artykule: drogi krajowe

Podobne wiadomości:

Łącznik Janki - krajowa

Łącznik Janki - krajowa "siódemka" coraz...

Polskie drogi 2015-09-08

2+1, czyli rewolucja na polskich drogach

2+1, czyli rewolucja na polskich drogach

Polskie drogi 2015-09-02

Komentuj:

~kara mustafa 2009-08-12

oj takich kwiatków to można by sporo wymieniać i wymieniać, każdy kto trochę jeździ po Polsce napotka na nie co jakiś czas

~blink 2009-08-11

widziałem widziałem.....jakieś 4 tygodnie temu na drodze nr. 24 z Pniew na Gorzów....było to po raz pierwszy od 2 lat...a jeżdżę sporo....

~SAJMON MÓWI 2009-08-11

Widział ktoś z Was kiedykolwiek w Polsce tak oznakowaną kontrolę drogową ?? bo ja nigdy ... te znaki o kontroli drogowej to chyba już "spleśniały" w magazynach od ich nieużywania ;) :D

~qwerty 2009-08-11

Największym absurdem są bezmyślni drogowcy, którzy ustawiają na drodze ograniczenie do 30 km/h i po zakończeniu dłubania w czymś na poboczu jadą sobie do domku pozostawiając znaki ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.