mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nadal nie wiadomo czy A1 i A4 wokół Gliwic będą bezpłatne

Nadal nie wiadomo czy A1 i A4 wokół Gliwic będą bezpłatne

Gliwiczanie obawiają się, że będą musieli płacić za przejazd autostradową obwodnicą miasta (A1 i A4), mimo iż wcześniej kolejne rządy obiecywały im bilet zerowy.

Nadal nie wiadomo czy A1 i A4 wokół Gliwic będą bezpłatne
Z medialnych informacji wynika, że w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie trwają obecnie przygotowania do wprowadzenia przepisów umożliwiających bezpłatny przejazd autostradowymi obwodnicami miast. Jeszcze w ubiegłym roku ówczesne Ministerstwo Infrastruktury prezentowało projekt rozporządzenia, w którym przewidziano zwolnienia z opłat dla motocykli i samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony na wskazanych fragmentach autostrad. Wśród wymienionych wówczas – bezpłatnych – odcinków znalazły się autostradowe części obwodnicy Gliwic na autostradach A1 i A4.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami autostrady w Polsce są płatne. Wyjątek stanowią odcinki nieprzystosowane do poboru opłat, m.in. część autostrad w aglomeracji śląskiej. Bezpłatnie będzie więc można na razie przejechać na przykład gliwicką częścią A1 i autostradą A4 z Gliwic do Katowic. Nie ma jednak pewności, co będzie z całą południową obwodnicą Gliwic, którą tworzy ponad 19-kilometrowa część autostrady A4. Przy węzłach powstają bramki, a ministerstwo milczy.

Władze miasta zabiegały o zapewnienie bezpłatnego przejazdu autostradową obwodnicą miasta od połowy lat dziewięćdziesiątych. Przedstawiciele kolejnych rządów obiecywali, że przejazd autostradami w Gliwicach będzie bezpłatny, a w ruchu lokalnym zostanie wprowadzony tzw. bilet zerowy. Deklaracje w tej sprawie składali także politycy przed ubiegłorocznymi wyborami.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Oto najostrzejsze Audi A1

auto motor i sport 0000-00-00

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~warszawiak 2012-01-26

Chcę jedno wyjaśnić. Oczywiście, ze winiety są tańsze i dużo wygodniejsze od bramek. Jeszce lepiej by było, jakby wszystkie autostrady były w ogóle bezpłatne. Ale podobno w Austrii, Czechach czy na Słowacji winiety będą do czasu, bo zabrania tego jakaś unijna dyrektywa. Codzi o to, żeby wszyscy płacili za rzeczywistą ilość przejechanych km. A co do Pola, to była jedna wielka pomyłka. Otóż wg jego projektu winiety mialy obowiązywać nie na autostradach (przynajmniej na tych prywatnych mialy pozostać bramki, wtedy była tylko jedna: A4 Stalexportu Kraków-Katowice), a na WSZYSTKICH drogach krajowych za wyjątkiem gminy, w której pojazd jest zarejestrowany. Za to niby miało się zbudować autostrady. Porównanie tego przez Pola do winiet w Czechach czy Austrii było wielkim nadużyciem i hipokryzją. To tak samo, jakby np Kraków czy Warszawa kazali wszystkim pieszym kasować czy kupować bilet autobusowy i za to mieliby kupić nowy tabor. W Czechach, Austrii czy na Słowacji najpierw autostrady i ekspresówki zbudowano, a dopiero potem wprowadzono obowiązkowe winiety tylko na tych drogach.

Aldik 2012-01-26

Spoko spoko PANOWIE I PANIE, embargo na paliwa juz wchodzi, wiec będzie trzeba po 8 zł lada chwila na naszych stacjach za litr benzyny zapłacić, doliczając bramki to ta autostrada będzie wyglądać tak jak na tym zdjęciu PUSTA !

~jaszek 2012-01-25

zgadzam się z kierowcą, taki jest eż mój punkt widzenia

~Kierowca 2012-01-25

Jeszcze więcej radarów i jeszcze droższe autostrady, to nikt nie będzie z nich korzystał. A był taki minister (Marek Pol), co chciał wprowadzić w Polsce winiety, tak samo jak w Austrii, czy w Czechach. Niestety wszyscy go wyśmiali. Teraz nie mielibyśmy żadnych problemów z durnymi biletami zerowymi. Przy rozsądnych cenach (a nie takich jak teraz) wszyscy byśmy jeździli autostradami. Pomyśleć ile kosztują te bramki na zjazdach i stada ludzi, którym trzeba zapłacić. Chory kraj.

~Nikos 2012-01-25

Niech budują. Ja już zrezygnowałem z samochodu. Jeszcze powinni wprowadzić podatek klimatyczny za oddychanie na autostradzie. Ten kretyński nierząd nie zauważył że budowa autostrad jest opóźniona w Polsce o ca 30-40 lat. Te drogi przestają mieć znaczenie. Jak chcę dojechać do Poznania z W-wy to jadę pociągiem, bo nie mam tyle czasu żeby tłuc się pół dnia samochodem. Mamy po prostu rząd kretynów trudniący się rozbojem na drogach (1,2 mld zł w budżecie z nowych fotoradarów). Tacy rekietierzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.