mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nadal nie wiadomo czy A1 i A4 wokół Gliwic będą bezpłatne

Nadal nie wiadomo czy A1 i A4 wokół Gliwic będą bezpłatne

Gliwiczanie obawiają się, że będą musieli płacić za przejazd autostradową obwodnicą miasta (A1 i A4), mimo iż wcześniej kolejne rządy obiecywały im bilet zerowy.

Nadal nie wiadomo czy A1 i A4 wokół Gliwic będą bezpłatne
Z medialnych informacji wynika, że w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie trwają obecnie przygotowania do wprowadzenia przepisów umożliwiających bezpłatny przejazd autostradowymi obwodnicami miast. Jeszcze w ubiegłym roku ówczesne Ministerstwo Infrastruktury prezentowało projekt rozporządzenia, w którym przewidziano zwolnienia z opłat dla motocykli i samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony na wskazanych fragmentach autostrad. Wśród wymienionych wówczas – bezpłatnych – odcinków znalazły się autostradowe części obwodnicy Gliwic na autostradach A1 i A4.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami autostrady w Polsce są płatne. Wyjątek stanowią odcinki nieprzystosowane do poboru opłat, m.in. część autostrad w aglomeracji śląskiej. Bezpłatnie będzie więc można na razie przejechać na przykład gliwicką częścią A1 i autostradą A4 z Gliwic do Katowic. Nie ma jednak pewności, co będzie z całą południową obwodnicą Gliwic, którą tworzy ponad 19-kilometrowa część autostrady A4. Przy węzłach powstają bramki, a ministerstwo milczy.

Władze miasta zabiegały o zapewnienie bezpłatnego przejazdu autostradową obwodnicą miasta od połowy lat dziewięćdziesiątych. Przedstawiciele kolejnych rządów obiecywali, że przejazd autostradami w Gliwicach będzie bezpłatny, a w ruchu lokalnym zostanie wprowadzony tzw. bilet zerowy. Deklaracje w tej sprawie składali także politycy przed ubiegłorocznymi wyborami.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~warszawiak 2012-01-26

Chcę jedno wyjaśnić. Oczywiście, ze winiety są tańsze i dużo wygodniejsze od bramek. Jeszce lepiej by było, jakby wszystkie autostrady były w ogóle bezpłatne. Ale podobno w Austrii, Czechach czy na Słowacji winiety będą do czasu, bo zabrania tego jakaś unijna dyrektywa. Codzi o to, żeby wszyscy płacili za rzeczywistą ilość przejechanych km. A co do Pola, to była jedna wielka pomyłka. Otóż wg jego projektu winiety mialy obowiązywać nie na autostradach (przynajmniej na tych prywatnych mialy pozostać bramki, wtedy była tylko jedna: A4 Stalexportu Kraków-Katowice), a na WSZYSTKICH drogach krajowych za wyjątkiem gminy, w której pojazd jest zarejestrowany. Za to niby miało się zbudować autostrady. Porównanie tego przez Pola do winiet w Czechach czy Austrii było wielkim nadużyciem i hipokryzją. To tak samo, jakby np Kraków czy Warszawa kazali wszystkim pieszym kasować czy kupować bilet autobusowy i za to mieliby kupić nowy tabor. W Czechach, Austrii czy na Słowacji najpierw autostrady i ekspresówki zbudowano, a dopiero potem wprowadzono obowiązkowe winiety tylko na tych drogach.

Aldik 2012-01-26

Spoko spoko PANOWIE I PANIE, embargo na paliwa juz wchodzi, wiec będzie trzeba po 8 zł lada chwila na naszych stacjach za litr benzyny zapłacić, doliczając bramki to ta autostrada będzie wyglądać tak jak na tym zdjęciu PUSTA !

~jaszek 2012-01-25

zgadzam się z kierowcą, taki jest eż mój punkt widzenia

~Kierowca 2012-01-25

Jeszcze więcej radarów i jeszcze droższe autostrady, to nikt nie będzie z nich korzystał. A był taki minister (Marek Pol), co chciał wprowadzić w Polsce winiety, tak samo jak w Austrii, czy w Czechach. Niestety wszyscy go wyśmiali. Teraz nie mielibyśmy żadnych problemów z durnymi biletami zerowymi. Przy rozsądnych cenach (a nie takich jak teraz) wszyscy byśmy jeździli autostradami. Pomyśleć ile kosztują te bramki na zjazdach i stada ludzi, którym trzeba zapłacić. Chory kraj.

~Nikos 2012-01-25

Niech budują. Ja już zrezygnowałem z samochodu. Jeszcze powinni wprowadzić podatek klimatyczny za oddychanie na autostradzie. Ten kretyński nierząd nie zauważył że budowa autostrad jest opóźniona w Polsce o ca 30-40 lat. Te drogi przestają mieć znaczenie. Jak chcę dojechać do Poznania z W-wy to jadę pociągiem, bo nie mam tyle czasu żeby tłuc się pół dnia samochodem. Mamy po prostu rząd kretynów trudniący się rozbojem na drogach (1,2 mld zł w budżecie z nowych fotoradarów). Tacy rekietierzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech