mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nadszedł czas na autostradę do stolicy

Nadszedł czas na autostradę do stolicy

Wkrótce budowa 91 kilometrowego odcinka autostrady A2 na trasie Łódź (Stryków) - Warszawa (Konotopa) stanie się faktem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 28 września umowy na projekt i budowę tego strategicznego odcinka trasy. Harmonogram prac przewiduje wybudowanie pięciu odcinków autostrady Stryków - Konotopa do końca maja 2012 r. Dzięki temu zapewnione będzie autostradowe połączenie Warszawa-Łódź-Poznań-Berlin.

Nadszedł czas na autostradę do stolicy
Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt budowy autostrady A2 na poziomie 5,7 mld złotych. Po wyłonieniu wykonawców za budowę całej 91 km autostrady GDDKiA zapłaci 3,2 mld zł. Oszczędność wyniosła 2,5 mld zł.

- By uzyskać gwarancję, że inwestycja zostanie zrealizowana do 2012 r., podzieliliśmy ją na 5 mniejszych odcinków. Dziś, po rozstrzygnięciu przetargów i wyłonieniu wykonawców, podpisujemy umowy, które przewidują, że autostrada będzie gotowa w maju 2012 r. – zaznaczył minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

• Odc. „A”  o długości 29,2 km; kontrakt o wartości 754,5 mln zł (przy kosztorysie 1,7 mld zł) zawarty z konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group Co. Ltd na czele
• Odc. „B” o długości 17 km, kontrakt o wartości 843,5 mln zł (przy kosztorysie 1,04 mld zł) zawarty z konsorcjum pod kierunkiem Mostostalu Warszawa SA
• Odc. „C” o długości 20 km, kontrakt o wartości 534,5 mln zł (przy kosztorysie 1,1 mld zł) zawarty z konsorcjum China Overseas Engineering Group Co. Ltd.
• Odc. „D” o długości 17,6 km, kontrakt o wartości 643,8 mln zł (przy kosztorysie 1 mld zł) zawarty z konsorcjum pod kierunkiem firmy Strabag Sp. z o.o.
• Odc. „E” o długości 7,1 km, kontrakt o wartości 425,5 mln zł (przy kosztorysie 669 mln zł) zawarty z konsorcjum pod kierunkiem  Budimex-Dromex SA.

Dyrektor GDDKiA Lech Witecki zapewnił, że jeszcze w październiku ogłoszony zostanie przetarg na budowę Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradzie A2 Stryków - Konotopa, by równolegle z budowaną autostradą powstały miejsca potrzebne kierowcom do prawidłowego użytkowania drogi. Na autostradzie A2 od Strykowa do Konotopy będzie 10 Miejsc Obsługi Podróżnych i 2 Obwody Utrzymania Autostrady. Wprowadzony zostanie zamknięty system poboru opłat, co oznacza, że bramki będą umieszczone na zjazdach z autostrady, a opłata będzie zależna od liczby przejechanych kilometrów.

A2 przebiega równoleżnikowo przez centralne obszary naszego kraju. Stanowi fragment drogi międzynarodowej E30, leżącej w II transeuropejskim korytarzu transportowym. Kontynuując przebieg niemieckiej autostrady A12 z Berlina, A2 na terenie Polski przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kukurykach. W okolicach Strykowa pod Łodzią przetnie autostradę A1. Obecnie istnieje 252-kilometrowy odcinek A2 od Nowego Tomyśla do Strykowa. Po podpisaniu w dniu 7 lipca 2009 r. umowy z wykonawcą, rozpoczęła się budowa Autostradowej Obwodnicy Mińska Mazowieckiego (woj. mazowieckie), pierwszego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~werti 2009-10-03

To żałosne, aby taki krótki odcinek budowało tyle firm...

aaa 2009-10-01

czyli jest szansa na S2 z konotopy do "eLki" przed 2012? no to bardzo ładnie to zaczyna wyglądać.

~sengin 2009-10-01

Decyzja utrzymująca w mocy DŚU z sierpnia b.r.. Obecnie trwa I etap postępowania przetargowego i opracowywany jest projekt budowlany - termin wrzesień b.r. Pozwolenie na budowe bedzie pod koniec roku. A w I kwartale 2010r. po II postępowaniu przetargowym powinni podpisać umowę i zacząć budowę.

aaa 2009-09-30

obserwator, tak ma być i dlatego wychodzi nieco drożej. Ale wiecie co najbardziej mi poprawi humor? Jak będzie końcówka 2011 roku wszyscy spieszą się aby nie mieć opóźnień na te ostatnie pół roku a tu Chińczycy trochę tak nie śmiało powiedzą.... eee... wiecie co, czy moglibyście przysłać inspektorów bo my już właściwie to skończyliśmy..... tak pół roku przed terminem trasa gotowa ;) Pęknę wtedy ze śmiechu - czego sobie i wam życzę :) Mam pytanie, może ktoś z was wie. A2 rozdzieli się na S8 i S2. O S8 wiemy wszystko (oraz o jej brakującym kawałku, czyli obwodnicy marek). S2 i łącznik na lotnisko (S79 razem zwane eLką) są jasne. Dotrą do puławskiej (gdzie nastąpi korek gigant, ale nie o tym) z którą połączą Okęcie. Ale co z kawałkiem od odnogi na okęcie do Konotopy? Wie ktoś co się tam dzieje? Ten fragment S2 może nie jest strategiczny jak S8 ale i tak dość ważny? Będzie przez Euro?

~obserwator 2009-09-29

Z tego co wcześniej zrozumiałem to kontrakt E ma mieć trzy pasy w jedną stronę a przy samym węźle Konotopa mają być cztery pasy.- po dwa na rozjazd S8 i S2. Podobna aytuacja jest przy końcu dzisiejszej A4 w Wieliczce

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.