mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nagroda specjalna dla mostu w Kwidzynie

Nagroda specjalna dla mostu w Kwidzynie

W V edycji Konkursu Mostowego im. Maksymiliana Wolffa wybudowany przez Budimex most przez Wisłę w Kwidzynie w ciągu drogi krajowej nr 90 został uhonorowany nagrodą specjalną.

Nagroda specjalna dla mostu w Kwidzynie
To jeden z najdłuższych mostów typu extradosed na świecie – ponad 800 m, gdzie długość przęsła ma 204 m. Nowy most w Kwidzynie zbudowany jest po nowym śladzie drogi krajowej nr 90. Połączy oba brzegi Wisły, zapewni szybki i bezpieczny przejazd między drogami krajowymi nr 55 i 91. Dzięki przeprawie, Kwidzyn zyska połączenie przez drogę krajową nr 91 i wojewódzką 231 z autostradą A1.

Most extradosed łączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego. Część kabli sprężających poprowadzonych jest poza przekrojem dźwigara. Rozpiętości przęseł na tego typu konstrukcjach wynoszą od 100 do 200 metrów. W przypadku przeprawy w Kwidzynie rozpiętości wynoszą od 130 do 204 m.

Jury konkursu – najznamienitsi profesorowie z branży mostowej - doceniło wyjątkowość i innowacyjność mostu w Kwidzynie. Budowa mostu typu extradosed o tej skali to pionierska realizacja na skalę europejską, a nawet światową. Dotychczas takie obiekty o porównywalnej rozpiętości przęseł powstały w Japonii (dwa) i Szwajcarii (jeden).
Tematy w artykule: most przez Wisle

Podobne wiadomości:

Nowe odcinki Trasy AK i Wisłostrady przejezdne już w weekend

Nowe odcinki Trasy AK i Wisłostrady...

Polskie drogi 2015-08-07

Od poniedziałku rusza remont mostu w Annopolu

Od poniedziałku rusza remont mostu w Annopolu

Polskie drogi 2015-07-11

Komentuj:

~Rychu 2013-11-25

W Mszanie na Autostradzie też chcieli zrobić wyjątkowy most, ale się nie udało. Dobrze, że tym razem wszystko wyszło jak trzeba.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.