mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Nagroda specjalna dla mostu w Kwidzynie

Nagroda specjalna dla mostu w Kwidzynie

W V edycji Konkursu Mostowego im. Maksymiliana Wolffa wybudowany przez Budimex most przez Wisłę w Kwidzynie w ciągu drogi krajowej nr 90 został uhonorowany nagrodą specjalną.

Nagroda specjalna dla mostu w Kwidzynie
To jeden z najdłuższych mostów typu extradosed na świecie – ponad 800 m, gdzie długość przęsła ma 204 m. Nowy most w Kwidzynie zbudowany jest po nowym śladzie drogi krajowej nr 90. Połączy oba brzegi Wisły, zapewni szybki i bezpieczny przejazd między drogami krajowymi nr 55 i 91. Dzięki przeprawie, Kwidzyn zyska połączenie przez drogę krajową nr 91 i wojewódzką 231 z autostradą A1.

Most extradosed łączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego. Część kabli sprężających poprowadzonych jest poza przekrojem dźwigara. Rozpiętości przęseł na tego typu konstrukcjach wynoszą od 100 do 200 metrów. W przypadku przeprawy w Kwidzynie rozpiętości wynoszą od 130 do 204 m.

Jury konkursu – najznamienitsi profesorowie z branży mostowej - doceniło wyjątkowość i innowacyjność mostu w Kwidzynie. Budowa mostu typu extradosed o tej skali to pionierska realizacja na skalę europejską, a nawet światową. Dotychczas takie obiekty o porównywalnej rozpiętości przęseł powstały w Japonii (dwa) i Szwajcarii (jeden).
Tematy w artykule: most przez Wisle

Podobne wiadomości:

Nowe odcinki Trasy AK i Wisłostrady przejezdne już w weekend

Nowe odcinki Trasy AK i Wisłostrady...

Polskie drogi 2015-08-07

Od poniedziałku rusza remont mostu w Annopolu

Od poniedziałku rusza remont mostu w Annopolu

Polskie drogi 2015-07-11

Komentuj:

~Rychu 2013-11-25

W Mszanie na Autostradzie też chcieli zrobić wyjątkowy most, ale się nie udało. Dobrze, że tym razem wszystko wyszło jak trzeba.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!
Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!
Na dzień przed rozpoczęciem salonu motoryzacyjnego w Genewie poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu na Europejski Samochód Roku (European Car of the Year) 2017. Peugeot 3008 pokonał sześciu bardzo mocnych kandydatów.