mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Największa estakada już na swoim miejscu

Największa estakada już na swoim miejscu

Z początkiem kwietnia br. zakończono nasuwanie estakady (lewej nitki) w ciągu nowobudowanej autostrady A1 na odcinku Maciejów – Sośnica. To największa estakada na Śląsku - prawie 900-metrowy odcinek o całkowitej wadze 35 000 ton. Odcinek autostrady A1 Maciejów-Sośnica ma być gotowy w drugiej połowie 2011 roku.

Największa estakada już na swoim miejscu
Estakada ta o długości 1662 m, przekracza drogę krajową nr 88, rzekę Bytomkę, ulicę Chorzowską oraz tory kolejowe (w sumie 14 torów) oraz dwutorową linię tramwajową w Gliwicach. Estakada składa się z dwóch równoległych obiektów, każdy zaprojektowany jako trzypasowy z pasem awaryjnym. Wzdłuż dzieli się na 4 odcinki dylatacyjne oznaczone numerami E1, E2, E3 i E4.  Środkowe odcinki, tj. E2 i E3, na czas wysuwania, ze względów technologicznych, połączono w jeden odcinek o długości 870 m (połączenie za pomocą prętów sprężających). Godne uwagi jest techniczne rozwiązanie dla prawie 900-metrowego odcinka o całkowitej wadze 35 000 ton. Jest to drugi, najdłuższy nasuwany odcinek w Polsce, ale wagowo i objętościowo pierwszy, a czwarty w Europie, m.in. za znanym wiaduktem Millau we Francji. Nasuwanie konstrukcji nad torami PKP przebiegało bez ograniczeń w ruchu kolejowym, bez wyłączeń sieci trakcyjnej, tak samo jak w przypadku nasuwania nad trasą komunikacji miejskiej, nie występowała konieczność wprowadzania ograniczeń w ruchu.Pierwszy segment estakady zabetonowano w marcu 2010 roku, 7 kwietnia 2011 roku nasunięto gotowe części estakady na miejsce. Budowę prowadzono w systemie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu.

Konstrukcję nośną obiektu tworzy sprężona żelbetowa skrzynka o wysokości 2,40 m, standardowa rozpiętość przęseł wynosi 45 m, obiekt został wzniesiony przy wykorzystaniu mieszanki betonowej B-60, nasuwania odbywały się po tymczasowych łożyskach ślizgowych. W operacji nasuwania użyto 400 i 600 – tonowych siłowników.

Odcinek autostrady A-1 Maciejów-Sośnica budowany jest przez konsorcjum firm Polimex-Mostostal, Doprastav, Eurovia i PRDiM Kędzierzyn Koźle kosztem 1 097 mln zł. Inwestycja ta współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie robót planowane jest na drugą połowę 2011 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wolniej na niemieckich autostradach

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.